Μάλαγα: Με μεγάλο διπλό κράτησε στο… μηδέν την Έφες!

2017-11-03T20:21:51+00:00 2017-11-03T20:40:07+00:00.

03/Nov/17 20:21

H Αναντολού Εφές του Βέλιμιρ Περάσοβιτς συνεχίζει να προβληματίζει στη φετινή Ευρωλίγκα αφού μετά τα πρώτα πέντε παιχνίδια δεν έχει γευτεί ακόμα τη “γεύση” της νίκης.

Αντιθέτως, η Ουνικάχα Μάλαγα φαίνεται πως έχει… άχτι τις τουρκικές ομάδες! Χάρη σε ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο και ειδικότερα ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, γύρισε από το -7 επί της Έφες μέσα στην Πόλη επικρατώντας με 79-74!

Ήταν η δεύτερη νίκη για την κάτοχο του Eurocup μέσα στη σεζόν μετά εκείνη που πέτυχε κατά της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενέρ στην Ισπανία στην πρεμιέρα της κανονικής περιόδου, ενώ η Έφες έμεινε στο μηδέν μετά πέντε παιχνίδια και δεν δείχνει να σώζει με τίποτα τη χρονιά. Όσο νωρίς και να είναι, δεν φαίνεται αυτή τη στιγμή ικανή να πετύχει ότι πέρυσι, δηλαδή να μπει στα πλέι οφ…

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μάλαγα αιφνιδίασε την Έφες Αναντολού παίρνοντας προβάδισμα που έφτασε ακόμα και τους οκτώ πόντους (19-11) με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι «αιχμή του δόρατος» στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 25-19 στο 10’, αλλά η επιθετική τους παραγωγικότητα έπεσε κατακόρυφα στη δεύτερη περίοδο.

Η Έφες πήρε δύναμη από τον πάγκο της με τον Τζος Άνταμς (8π.) και τον Σίμον (5π.), «στραγγάλισε» την επίθεση της Μάλαγα που έμεινε στους δέκα πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (οι περισσότεροι μάλιστα μετά το 15’) και παρότι δεν μας «θάμπωσε» με το μπάσκετ που έπαιξε, κατάφερε να περάσει μπροστά με 31-28 με 11π. του Στίματς (35-35 το ημίχρονο).

Ο Έρικ Μακόλουμ ήταν “αόρατος” στο πρώτο μέρος και προσπάθησε να το αλλάξει αυτό στο δεύτερο ξεκινώντας καλά (40-35) αλλά η Έφες δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω στο καλό μομέντουμ αμέσως, αλλά το έπραξε σταδιακά ξεφεύγοντας με 59-53 και 62-55 στο 31′ και 64-57. Ο Στίματς συνέχισε το “καταστροφικό” έργο στη ρακέτα των Ισπανών και ο Κρούνοσλαβ Σίμον έφτασε τους 12 πόντους κοντά του.

Με 5/21 τρίποντα όμως δεν μπόρεσαν να δώσουν μεγαλύτερη ώθηση. Ο Νέντοβιτς που ήταν κακός ως εκείνο το σημείο, δημιούργησε (7ασ.) και σκόραρε (10π. του πέντε σερί) και έβαλε μπροστά τη Μάλαγα (68-66) με πέντε λεπτά στο χρονόμετρο. Ο ίδιος ο Σέρβος γκαρντ αποδείχτηκε “καυτός” και με νέο τρίποντο έδωσε αέρα έξι πόντων στην ομάδα με 75-69 ακριβώς στο 38′, βυθίζοντας την Έφες στη μιζέρια.

Ο Πλάθα εφάρμοσε ζώνη στο τελευταίο πεντάλεπτο εγκλωβίζοντας πλήρως την έτσι κι αλλιώς άστοχη από μακριά τουρκική ομάδα (6/28 συνολικά, το ένα μόνο στη ζώνη), πετυχαίνοντας το σκοπό του δεν ήταν άλλος από το να σταματήσει την επίθεση των γηπεδούχων που στην τρίτη περίοδο έβγαζε “φωτιές”. Οι βολές του Ρέι Μακάλουμ στα 48” πριν το τέλος (69-77) ουσιαστικά έκριναν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν κακός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά “μίλησε” την κατάλληλη στιγμή και ανέλαβε το ρόλο του ηγέτη πετυχαίνοντας οκτώ πόντους και μοιράζοντας δύο ασίστ στα τελευταία πέντε λεπτά, γυρνώντας υπέρ της Μάλαγα το παιχνίδι.

Που κρίθηκε:

Από το 64-57 και έπειτα, η Μάλαγα γύρισε την άμυνα της σε ζώνη, φράζοντας έτσι το δρόμο προς το καλάθι και με ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο πήρε τη δεύτερη νίκη της.

Δεκάλεπτα : 19-25, 16-10, 24-18, 15-26

Διαιτητές: Λαμόνικα, Μαντίλα, Κοβάλσκι