Ηγέτης Ντε Κολό, άστοχος Γκριν και… πάρτι για την ΤΣΣΚΑ!

2017-11-09T19:41:05+00:00 2017-11-09T21:46:53+00:00.

09/Nov/17 19:41

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βελτίωσε ακόμα περισσότερο το ρεκόρ της (5-1) στη φετινή Ευρωλίγκα επικρατώντας πολύ εύκολα με 94-67 απέναντι στη Βαλένθια (3-3)

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε θεαματικά την απόδοση της στο δεύτερο μισό και με κορυφαίους τους Νάντο Ντε Κολό (23π) και Κόρι Χίγκινς (16π) δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα.

Αντιθέτως, η Βαλένθια των Πλάις (12π), Ντούμπλιεβιτς (11π) και Σαν Εμετέριο (11π) υπέπεσε σε 12 λάθη και σούταρε με το χαμηλό 26% (6/23) έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Αρνητική παρουσία είχε και ο Έρικ Γκριν (8π, 3/11 σουτ) ο οποίος για δεύτερη διαδοχική εβδομάδα έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Βαλένθια ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με “όπλο” την καταπληκτική της άμυνα κατάφερε να ξεφύγει με +11 (17-6) στο 5′ έπειτα από τρίποντο του “ζεστού” Ντούρνεκαμπ. Το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ιτούδη ωστόσο και η είσοδος των Ντε Κολό – Κλάιμπερν βελτίωσαν την εικόνα της ΤΣΣΚΑ που μείωσε πολύ γρήγορα σε 19-16 εκμεταλλευόμενη το μπόνους των βολών.

Το αρχικό σοκ άνηκε πλέον στο παρελθόν με τον Γάλλο γκαρντ να σκοράρει εκ νέου για να βάλει τους γηπεδούχους μπροστά (20-19) ακριβώς με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στα επόμενα λεπτά ανέλαβε δράση ο Πλάις ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 25-23 υπέρ της ομάδας του. Μέσα σε 15 λεπτά παιχνιδιού όμως η Βαλένθια έφτασε τα 8 λάθη και έδωσε πολύ εύκολους πόντους στην ΤΣΣΚΑ που πήρε ξανά το προβάδισμα στα χέρια της (31-27).

Από αυτό το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-38) το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη δεν κοίταξε πίσω. Παρά το γεγονός πως οι Ισπανοί είχαν 11 (!) περισσότερα ριμπάουντ και 4 περισσότερες ασίστ βρέθηκαν να κυνηγούν ως αποτέλεσμα της κακής άμυνας μέσα στο ζωγραφιστό και του… τραγικού 10% (1/10) στα τρίποντα.

Η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε από τα αποδυτήρια με σαφή διάθεση να θέσει τις βάσεις για τη νίκη και το κατάφερε αφού δεν δέχθηκε καλάθι για περισσότερα από δύο λεπτά τρέχοντας σερί 7-0 για το 50-38. Η όποια πίεση υπήρχε εξαφανίστηκε και η μεγαλύτερη διαφορά δεν άργησε να έρθει (58-45), πριν ο Ντε Κολό σκοράρει από το… σπίτι του για το 66-48.

Ήταν φανερό πως ο τελικός νικητής είχε πλέον κριθεί με τους γηπεδούχους να τρέχουν εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 30-16 μέσα σε 10 λεπτά! Οι άμυνες φυσιολογικά χαλάρωσαν, τα τρίποντα έπεφταν… βροχή και με αυτό τον τρόπο οι προσπάθειες των Σαν Εμετέριο και Κουρμπάνοφ διαμόρφωσαν το 80-60 με 7.27′ να απομένουν για τη λήξη.

Το δίδυμο των Σέρχι-Ντε Κολό κάθισε στον πάγκο, στο παρκέ πέρασαν οι Κουλάγκιν, Φριτζόν, Αντόνοφ, οι οποίοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι (89-65 στο 38′). Η Βαλένθια συμβιβάστηκε με το τελικό αποτέλεσμα με τα λάθη της στο τέλος να ανοίγουν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της και το απογοητευτικό 94-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-38, 73-54, 94-67

Παίκτης-κλειδί: Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Νάντο Ντε Κολό ήταν χάρμα ιδέσθαι! Ο Γάλλος γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους (5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 ασίστ) χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα και ήταν εκείνος που ανέτρεψε την κατάσταση δίνοντας ώθηση στην ΤΣΣΚΑ να φτάσει σε μία πολύ εύκολη νίκη.