“Τρομακτική” Φενέρ στην Βαμβέργη με εξαιρετικό Σλούκα! (video)

2017-11-10T21:43:08+00:00 2017-11-11T00:12:36+00:00.

10/Nov/17 21:43

Η Φενέρμπαχτσε πανηγύρισε το δεύτερο φετινό της διπλό στην Ευρωλίγκα, μέσα στην Βαμβέργη με 80-57 παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα!

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα (εκτός από τα πρώτα 3 λεπτά) σε άμυνα και επίθεση και δεν άφησαν ποτέ την Μπάμπεργκ να κατεβάσει τον δείκτη του σκορ κάτω από τους 10 πόντους.

Πλέον οι Πρωταθλητές Ευρώπης έχουν ρεκόρ 4-2 και άφησαν πίσω τους την ομάδα του Νίκου Ζήση όπου και έχει 3-3.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μπορεί η Μπάμπεργκ να ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και να προηγήθηκε με 7-4 (στο 3′), όμως η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και με σερί 8-0 πέρασε εκείνη μπροστά με 12-7 (στο 5′). Με τον Γιαν Βέσελι να φτάνει τους 8 πόντους το σερί μεγάλωσε στο 12-0 (16-7 στο 6′), για τους πρωταθλητές Ευρώπης.Η διαφορά παρέμεινε στους 9 πόντους (19-10 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 21-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έβρισκαν σκορ, όμως η Φενέρ με 5 συνεχόμενους πόντους του Νάναλι, κράτησε την διαφορά στο ίδιο σημείο, δηλαδή στους 9 πόντους (29-20 στο 13′). Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ασταμάτητοι και συνολικό σερί 16-7 “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +14 (37-23 στο 16′). Η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 10 πόντους (41-29 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-33.

Χαλαρά διπλό η Φενέρ!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Βαμβέργη κύλησε όπως το πρώτο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν συνεχώς λύσεις στο σκοράρισμα και να διατηρούν άνετα μία διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (47-35 στο 24′). Με τον Λο να φτάνει τους 10 προσωπικούς πόντους η Μπάμπεργκ μείωσε σε 49-40, αλλά η διαφορά πήγε και πάλι στους 11 (51-40 στο 26′). Η Φενέρ ανέβασε το σκορ στο 54-42 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 54-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Τούρκοι κρατούσαν άνετα τον δείκτη του σκορ πάνω από τους 10 πόντους (60-48 στο 33′) με την Μπάμπεργκ να μην μπορεί να μειώσει. Περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος η Φενέρ με συνολικό σερί 10-2 είχε ανεβάσει την διαφορά για πρώτη φορά στους 16 πόντους (64-48) και είχε “κλειδώσει” το διπλό. Στο 37ο λεπτό η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (68-48), ενώ η λήξη βρήκε την Φενέρμπαχτσε νικήτρια με 80-57!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαν Βέσελι με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ έκανε την διαφορά, ενώ από κοντά και ο Ουαναμέικερ που σημείωσε 13 πόντους και είχε μαζί 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Και ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός με 11 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Το παιχνίδι κρίθηκε στην εξαιρετική άμυνα της Φενέρ και στο πρώτο ημίχρονο όπου η Μπάμπεργκ δεν μπορούσε από την πλευρά της να αντεπεξέλθει στα αμυντικά της καθήκοντα και η διαφορά παγιώθηκε στο +10.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 33-43,46-54, 57-80