2017-11-10T21:46:57+00:00 2017-11-10T22:45:44+00:00.

Lefteris Moutis

10/Nov/17 21:46

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - PANATHINAIKOS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε (70-62) ξανά τον Ολυμπιακό φθάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες επί του “αιωνίου” αντιπάλου και τρίτη σερί στο ΣΕΦ!

Tου Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαίο “διπλό” στον Πειραιά κερδίζοντας τον κακό Ολυμπιακό με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς Γκιστ, Λούκας Λεκαβίτσιους και Κέι Σι Ρίβερς! Ο Ολυμπιακός είχε σε πραγματικά καλή μέρα μονάχα τον Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ πιο εύστοχος, συγκεντρωμένος στα κρίσιμα σημεία και είχε περισσότερους παίκτες σε καλή μέρα ικανούς να κάνουν τη διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός πλέον βρίσκεται στις 3-3 νίκες και ο Ολυμπιακός στο 4-2 και ετοιμάζονται για την “διπλή αγωνιστική” την επόμενη εβδομάδα, στην οποία οι “πράσινοι” θα αντιμετωπίσουν τη Χίμκι και την Εφές και οι Πειραιώτες την Φενερμπαχτσέ και τον Ερυθρό Αστέρα.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα
Εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού στη ρακέτα

Οι δυο πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού στις πέντε πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας ήταν οι Πρίντεζης (13,4 πόντοι ανά αγώνα) και Μιλουτίνοφ (10) και έτσι αναμενόμενα ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε εντολή στους παίκτες του να ντουμπλάρουν το μαρκάρισμα τους κάθε φορά που θα είχαν τη μπάλα στη ρακέτα. Οπερ και εγένετο.

Οι δυο ψηλοί των Πειραιωτών αναγκάζονταν να πασάρουν έξω ή να πάρουν μια κακή επιλογή και έτσι το παιχνίδι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι έμοιαζε μπλοκαρισμένο και εκτός ρυθμού ξεκινώντας με 2/11 σουτ εντός παιδιάς στα πρώτα 6 λεπτά.

Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Καλάθη να είναι πολύ επιθετικός και να σκοράρει με τις αγαπημένες του διεισδύσεις, αλλά και τον Ματ Λοτζέσκι να είναι κεφάτος ξεκινώντας με 3/3 σουτ στην πρώτη του επιστροφή σε γεμάτο ΣΕΦ.

Ο Στρέλνιεκς άλλαξε τη ροή του αγώνα

Οι “πράσινοι” έτσι έτρεξαν σερί 11-0 (2-11, 4′) με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ για να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα. Ο “αστάθμητος παράγοντας” του αγώνα πάντως, για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς.

Μετά τα καθοριστικά τρίποντα που πέτυχε επί του Αρη στο Nick Galis Hall, είχε την αυτοπεποίθηση και με επτά πόντους σε διάστημα δυο λεπτών οδήγησε τους “ερυθρολεύκους” σε επιμέρους σκορ 15-5 φέρνοντας τους στο 10′ για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το πρώτο λεπτό (17-16).

Καθοριστικό ρόλο στην αλλαγή της ροής του αγώνα έπαιξαν τα επιθετικά ριμπάουντ των Πειραιωτών και τα λάθη των “πρασίνων” που έφεραν τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχουν 5 περισσότερες κατοχές στο πρώτο δεκάλεπτο και να καμουφλάρουν με αυτό τον τρόπο την αστοχία τους.

Ιδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο

Η ταυτόχρονη παρουσία στην πεντάδα των Παππά και Λεκαβίτσιους στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να “τρυπήσει” αρκετές φορές την άμυνα του Ολυμπιακού με τον Λιθουανό να αποδεικνύεται πολύτιμος απέναντι στους Μάντζαρη και Στρέλνιεκς. Οι “πράσινοι” κατάφεραν έτσι να τρέξουν ένα σερί 9-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου (17-25, 14′) κρατώντας τους γηπεδούχους άποντους σε ένα σκηνικό που θύμισε αρκετά το ξεκίνημα του αγώνα.

Ο Παπαπέτρου ισορρόπησε και ο Γκιστ αύξησε και πάλι τη διαφορά

Ο Στρέλνιεκς του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ο…. Παπαπέτρου, ο οποίος έγινε ο κινητήριος μοχλός του Ολυμπιακού επιθετικά με μακρινά σουτ. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπορούσαν να πλησιάσουν κοντά στο καλάθι και να εκμεταλλευτούν τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, οι οποίοι είχαν συνολικά 1/11 (!) σουτ στο πρώτο ημίχρονο.

Η επιθετική άμυνα των Πειραιωτών τους έδωσε την ώθηση ώστε να διευρύνουν το σερί τους στο 8-0 και να μειώσουν σε 25-27 (16′) με τον ΜακΛιν ωστόσο, να μη μπορεί να κάνει επίσης, τη διαφορά σε αυτό διάστημα παρότι είχε απέναντι του τον πιο βαρύ Βουγιούκα.

Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός βρήκε ελεύθερα σουτ με τους ψηλούς του Σίνγκλετον και Γκιστ και διατήρησε τα ηνία του αγώνα με τον δεύτερο να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι επιθετικά.

Στρέλνιεκς εναντίον Γκιστ

Οι πρωταγωνιστές έμειναν ίδιοι και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Γκιστ να αποδεικνύεται σε εκτελεστή πίσω από τη γραμμή του τριπόντου φθάνοντας τα τρία εύστοχα τρίποντα, όταν πέρσι σε ολόκληρη τη σεζόν στην Ευρωλίγκα είχε 3/18 τρίποντα!

Ο Ολυμπιακός από την άλλη πλευρά, βρήκε τον ήρωα του στο πρόσωπο του Γιάνις Στρέλνιεκς! Ο Λετονός γκαρντ  πέτυχε εννιά ακόμα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο φθάνοντας τους 18 συνολικά με 3/4 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός είχε την αυτοπεποίθηση και το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει (39-44, 27′), διότι είχε 4/12 σουτ στα πρώτα 9 λεπτά της τρίτης περιόδου αδυνατώντας να βρει σταθερό σημείο αναφοράς πέρα από τον Γκιστ, αλλά και τρόπο να “χτυπήσει” τον Ολυμπιακό στις αδυναμίες του. Η έξοδος μάλιστα του Γκιστ στο 27′ ήταν και η αφορμή για να τρέξουν οι Πειραιώτες σερί 8-0 και να προηγηθεί για πρώτη φορά με +3 (47-44, 30′).

Ο Κέι Σι έδωσε αβαντάζ στον ΠΑΟ…

Ενα εντυπωσιακό κάρφωμα του Κένι Γκέιμπριελ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και το κρεσέντο του πάντα… σεληνιασμένου στο ΣΕΦ, Κέι Σι Ρίβερς, ήταν αρκετά για τον Παναθηναϊκό ώστε να πάρει ξανά το μομέντουμ με 7-0 σερί φθάνοντας λίγο αργότερα στο +7 (49-56, 32′) χάρη στις διεισδύσεις του Λεκαβίτσιους!

…και ο Λεκαβίτσιους “κλείδωσε” την νίκη

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να… ματώνει για να σκοράρει έχοντας καταφέρει να σκοράρει στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου μόλις δυο καλάθια!  Το γκολ-φάουλ του Παπαπέτρου μείωσε τη διαφορά (54-58, 35′), αλλά ο Λοτζέσκι με ένα τρίποντο-μαχαιριά και ο Λεκαβίτσιους με μια ακόμα διείσδυση και ένα μεγάλο επίσης τρίποντο, έβαλαν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (54-66, 37′).

Οι “πράσινοι” βρήκαν ελεύθερα σουτ, ήταν εύστοχοι και με την εξαιρετική τους άμυνα “κλείδωσαν” τον Ολυμπιακό στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα κρατώντας τον πολύ χαμηλά επιθετικά. Ετσι, ο Τσάβι Πασκουάλ πανηγύρισε με τους παίκτες του μια ακόμα νίκη επί των Πειραιωτών δίνοντας τους σημαντικό ψυχολογική και βαθμολογική ώθηση για τη συνέχεια.