2017-11-15T20:46:45+00:00 2017-11-15T21:29:34+00:00.

Lefteris Moutis

15/Nov/17 20:46

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÖÅÍÅÑÌÐÁ×ÔÓÅ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / FENERBAHCE - OLYMPIAKOS / ÊÁÑÖÙÌÁ ÌÁÊËÉÍ / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίο “διπλό” στην Πόλη κερδίζοντας τη Φενερμπαχτσέ στην έδρα της (90-83) στην παράταση με… απροσδόκητο ήρωα τον Μπράιαν Ρόμπερτς που είχε 5 εύστοχα τρίποντα και καθοριστικούς τους Πρίντεζη και Παπανικολάου στο φινάλε!

Αυτή η Πόλη του… ανήκει! Ο Ολυμπιακός πήρε επική νίκη επί των πρωταθλητών Ευρώπης στην παράταση μετά από εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση, διάστημα στο οποίο πέτυχε 60 πόντους συνολικά. Οι Πειραιώτες “στραγγάλισαν” τη Φενερμπαχτσέ στην έδρα της και πήραν μια νίκη-απάντηση σε όλα όσα προηγήθηκαν το τελευταίο δεκαήμερο.

Διαβάστε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά

Ο Πρίντεζης έδειξε το δρόμο

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι θέλοντας να δείξει στη Φενερμπαχτσέ ότι δεν θα περνούσε εύκολο βράδυ. Και ηγέτης σε αυτό το ξεκίνημα ήταν ο αρχηγός (εν τη απουσία του Βασίλη Σπανούλη) Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους στο πρώτο οκτάλεπτο, όταν και οι “ερυθρόλευκοι” προηγούνταν με 16-14.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιζαν στοχευμένα στην επίθεση, έψαχναν το ελεύθερο σουτ και έβαλαν…. δύσκολα στους γηπεδούχους που έψαχναν τρόπους να επιβάλουν το ρυθμό τους.

Η Φενερμπαχτσέ απάντησε γρήγορα και πήρε προβάδισμα

Η Φενερμπαχτσέ έφθειρε τους Πειραιώτες κοντά στο καλάθι, αλλά τη μεγαλύτερη ζημιά έκανε ο Τζέιμς Νάναλι με διεισδύσεις και μακρινά σουτ πετυχαίνοντας 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις απέναντι του βλέποντας γρήγορα να χάνει το ρυθμό του. Οι Τούρκοι έτρεξαν σερί 10-0 (24-18, 12′) με τους “ερυθρολεύκους” να μεένουν μόλις με δυο καλάθια εντός παιδιάς μέχρι το 16′.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν πια τόσο αποτελεσματικός επιθετικά κοντά στο καλάθι, αλλά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ του έδωσαν την ευκαιρία να μείνει κοντά στο σκορ και να επιστρέψει δυναμικά στο παιχνίδι μόλις βρήκε φάσεις με τον Ρόμπερτς και τον Στρέλνιεκς (31-30, 17′).

Ωστόσο, στην Κωνστνατινούπολη η Φενερμπαχτσέ χρειάζεται ελάχιστο χρονικό διάστημα για να βρει ρυθμό και να αποκτήσει ξανά μεγάλη διαφορά. Με 9-0 σερί στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (40-30).

Ο Ρόμπερτς πήρε… φωτιά

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Φενερμπαχτσέ και μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 12 πόντους (49-37, 23′). Ολα αυτά όμως, συνέβαιναν μέχρι να πάρει… φωτιά ο Μπράιαν Ρόμπερτς! Ο Αμερικανός γκαρντ είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο πέτυχε τέσσερα τρίποντα (φθάνοντας τα 5/5 συνολικά) ανατρέποντας πλήρως τη ροή του αγώνα!

Ο Ρόμπερτς αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό των Πειραιωτών και με τη βοήθεια του Μιλουτίνοφ που τελείωσε φάσεις κοντά στο καλάθι και τον Παπανικολάου που έκανε τα πάντα ξανά, το σερί έφθασε στο 10-0!

Τη σκυτάλη από τον Ρόμπερτς πήρε ο Χόλις Τόμπσον, ο οποίος σκόραρε με κάθε πιθανό τρόπο ξεχαρβαλώνοντας πλήρως τα σχέδια της Φενερμπαχτσέ και του Ομπράντοβιτς (57-53, 30′) που δεν μπορούσε να βρει σκορ από κανέναν άλλο παίκτη πλην του Σλούκα, ο οποίος πέτυχε επτά πόντους από το 23′ μέχρι το 33′.

Εκτελεστές από μακριά και εξαιρετική άμυνα

Ο ΜακΛιν ήταν αποτελεσματικότατος αμυντικά (βγάζοντας εκτός μάχης τους Βέσελι και Τόμπσον) και επιθετικά και με αυτόν “πύργο” στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός έλεγξε πλήρως το παιχνίδι θεμελιώνοντας σιγά-σιγά πια προβάδισμα (56-62, 32′) και μάλιστα η διαφορά έφθασε στο +9 (58-67, 33′) με τρίποντο του Στρέλνιεκς στο έκτο εύστοχο του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο! Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μέρος είχε 3/11 τρίποντα και 6/8 στα πρώτα 33′!

Η Φενερμπαχτσέ ήταν ξεκάθαρα εκτός ρυθμού με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετική άμυνα και να εμφανίζεται ακόμα πιο διαβασμένος σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Η αυτοπεποίθηση πια των Πειραιωτών ήταν στα ύψη και με τους Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ να “καθαρίζουν” στα τελευταία κρίσιμα λεπτά τις κρίσιμες φάσεις (69-75, 95″ πριν το τέλος), την ώρα που οι Νάναλι και Ουοναμέικερ προσπαθούσαν να βάλουν ξανά τη Φενερμπαχτσέ στο παιχνίδι χάρη σε δυο σερί τρίποντα.

Εδειξε χαρακτήρα στο φινάλε

Στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε συνεχόμενα λάθη, στα 18″ πριν τη λήξη ο Παπανικολάου έκανε λάθος πάσα σττον Μιλουτίνοφ σε μια φάση που ακόμα… βλέπουν οι διαιτητές στο ριπλέι. Εν τέλει, έδωσαν τη μπάλα στη Φενέρ και ο Βέσλει με 2/2 βολές στα 8” ισοφάρισε σε 75-75. Ο Ρόμπερτς δεν ευστόχησε στο φινάλε για να πάρει ο Ολυμπιακός τη νίκη και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ρόμπερτς ξεκίνησε επίσης φουριόζος και με μπροστάρηδες τους Πρίντεζη και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός δεν έμεινε ποτέ πίσω στο σκορ φθάνοντας μέχρι και στο +9 (81-90, 44′)! Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετικοί στην παράταση διατρανώνοντας με τον πλέον εμφατικό τρόπο την κυριαρχία τους επί των πρωταθλητών Ευρώπης.