2017-11-17T21:52:07+00:00 2017-11-18T00:08:22+00:00.

Lefteris Moutis

17/Nov/17 21:52

ϋՌЉJϓ - őՈяӠSԅсӠ/ EUROLEAGUE BASKETBALL (֙ԏÑVɁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε πολύ εύκολα (85-59) τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας δείχνοντας ξανά σημάδια βελτίωσης μετά το σπουδαίο “διπλό” στην Πόλη επί της Φενερμπαχτσέ.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες πέρασαν… ανέπαφα τη δεύτερη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας με 2/2 νίκες και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την ΤΣΣΚΑ με ρεκόρ 6-2 διατηρώντας πλεονεκτική θέση στο μαραθώνιο που ακολουθεί!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα κρατώντας τον Ερυθρό Αστέρα μόλις στους 59 πόντους έχοντας μεγάλη πολυφωνία στο σκοράρισμα. Ο Μιλουτίνοφ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Χόλις Τόμπσον πέτυχε 14 πόντους. Πολύ καλοί ήταν και οι Στρέλνιεκς και Πρίντεζης.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα

Η νίκη επί της Φενερμπαχτσέ στην Πόλη έδωσε φτερά στα… ποδάρια  των παικτών του Ολυμπιακού, όπως έλεγε και ο παλιός ύμνος των “ερυθρολεύκων”. Και όχι μόνο στη ψυχολογία των οπαδών που ήταν ζεστοί πριν ξεκινήσει ακόμα ο αγώνας, αλλά και στους Μπράιαν Ρόμπερς και Γιάνις Στρέλνιεκς, η ψυχολογία των οποίων ανέβηκε κατακόρυφα μετά την εμφάνιση τους επί των πρωταθλητών Ευρώπης.

Ο Ερυθρός Αστέρας είναι μια ομάδα που προσέχει πολύ την άμυνα του και μοιάζει σε αγωνιστικό στυλ με τον Ολυμπιακό, χωρίς φυσικά να διαθέτει το ανάλογο ταλέντο, ακόμα και των προηγούμενων ετών.

Δημιουργός Στρέλνιεκς και εκτελεστές Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης

Ο συμπατριώτης τους Νίκολα Μιλουτίνοφ, ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα τελειώνοντας όλες τις φάσεις κοντά στο καλάθι, αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος πρόλαβε να μοιράσει τρεις ασίστ στο πρώτο τρίλεπτο. Εκτελεστικά ο Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη και έτσι ο Ολυμπιακός παίζοντας παράλληλα εξαιρετική άμυνα, προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά (18-7, 6′).

Οι Σέρβοι προσπαθούσαν να απειλήσουν μόνο με μακρινά σουτ με τον Πέρο Αντιτς -που αποθεώθηκε πριν το τζάμπολ- να ευστοχεί σε δυο και τον Ρότσεστι σε δυο ακόμα για να φθάσει ο Αστέρας να μειώσει σε 22-19 (12′).

Διαγωνισμός τριπόντων

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο ακολούθησε το ρυθμό του αγώνα και μέχρι το 15′ πέτυχε μόλις δυο τρίποντα με τους Αγραβάνη και Μάντζαρη επιτρέποντας έτσι στους Σέρβους και τον “καυτό” Τέιλορ Ρότσεστι που βρήκε ρυθμό να διατηρήσουν τη διαφορά σε πολύ χαμηλά επίπεδα (28-25, 14′). Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” του Πειραιά βρήκαν ξανά ρυθμό στο παιχνίδι με τον Ρόμπερτς να ανεβάζει στροφές επιθετικά ευστοχώντας σε δυο τρίποντα για το 40-30 (18′).

Ο Αστέρας συνέχισε να παλεύει να επιστρέψει στο ματς με τρίποντα με τους Αντιτς και Φελντέιν να βρίσκουν το δρόμο για το καλάθι του Ολυμπιακού χωρίς να μπορούν ωστόσο να αλλάξουν τη ροή του αγώνα.

Εξαιρετική άμυνα Ολυμπιακού και… διακοπή

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν συμμερίζεται τα… φιλικά αισθήματα προς τον Ερυθρό Αστέρα, ως οπαδός της Παρτιζάν και έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε πολλές φάσεις κοντά στο καλάθι, μάζεψε πολλά ριμπάουντ και ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός έκανε και πάλι τη διαφορά από την άμυνα του, καθώς κράτησε τον Αστέρα με μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου (61-45, 26′), όταν και έγινε η διακοπή του αγώνα λόγω των δακρυγόνων που πέταξαν οι αστυνομικοί έξω από το ΣΕΦ, αλλά έκαναν αποπνικτική την ατμόσφαιρα από την πλευρά του πάγκου των Σέρβων.

Εκτόξευση της διαφοράς και άνετο φινάλε

Η πεντάλεπτη διακοπή ωστόσο, μέχρι να καθαρίσει λίγο η ατμόσφαιρα, δεν επηρέασε τη ροή του αγώνα, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να υψώνει… ατσάλινο τείχος στην άμυνα καταφέρνοντας να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο δεχόμενος μόλις 12 πόντους με 2/10 σουτ εντός παιδιάς!

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ίδιος και απαράλλακτος μέχρι τέλους και έτσι ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (77-53, 36′) με τον Παπαπέτρου να βάζει το δικό του λιθαράκι αθόρυβα, αλλά και εμφατικά με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε και τον Κάιλ Γουίλτζερ για να του δώσει χρόνο συμμετοχής και να εγκλιματιστεί πιο γρήγορα στην ομάδα.