Ολυμπιακός: Το “καυτό” δεύτερο δεκάλεπτο στο Μιλάνο!

2017-11-24T15:52:47+00:00 2017-11-24T15:52:47+00:00.

24/Nov/17 15:52

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÁÑÌÁÍÉ ÌÉËÁÍÏ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ARMANI MILANO - OLYMPIAKOS / ÑÏÌÐÅÑÔÓ(Á) ÌÐÅÑÔÁÍÓ(Ä) / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός πέρασε “δια πυρός και σιδήρου” χθες το βράδυ από το Μιλάνο με 86-85, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Τζαμέλ ΜακΛιν και την τέλεια άμυνα του Κώστα Παπανικολάου στο φινάλε πάνω στον Τζέρελς. Ενώ λόγω του δεύτερου δεκαλέπτου του αγώνα, θα έχει έναν ακόμα λόγο να θυμάται το συγκεκριμένο ματς!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Βέβαια οι “ερυθρόλευκοι” εκτός από το διπλό στο συγκεκριμένο ματς, θα κρατήσουν και το εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο τους, όπου και κατάφεραν να πραγματοποιήσουν ένα είδους προσωπικό ρεκόρ στην φετινή Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σημείωσαν 29 πόντους, “διαλύοντας” κάθε αμυντικό σύστημα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να πετύχουν τους περισσότερους τους πόντους σε ένα δεκάλεπτο, στην Ευρωλίγκα την σεζόν που διανύουμε.

Μάλιστα ξεχωριστό στοιχείο είναι, ότι από τους 29 πόντους οι 12 ήταν με τρίποντα (2 Στρέλνιεκς-2 Μάντζαρης), ενώ ο ΜακΛιν σημείωσε τους 7 από τους συνολικά 22 που πέτυχε στον αγώνα.

Οι προηγούμενες καλύτερες επιδόσεις του Ολυμπιακού σε μία περίοδο, ήταν στο εντός έδρας ματς με την Χίμκι, όπου στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχαν 27 πόντους και στην τρίτη περίοδο του “επικού” διπλού στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε όπου και σημείωσαν πάλι 27 πόντους.

Κοινός παρανομαστής στις τρεις συγκεκριμένες επιδόσεις του Ολυμπιακού, πως στο τέλος πήρε την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.