Πέρασε “δια πυρός και σιδήρου” από την Ανδαλουσία η ΤΣΣΚΑ!

2017-11-24T22:42:43+00:00 2017-11-24T22:42:43+00:00.

24/Nov/17 22:42

Ένα σπουδαίο διπλό, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέσα στην Ανδαλουσία με 89-80 επί της Ουνικάχα Μάλαγα, με πρωταγωνιστή τον Σέρχι Ροντρίγκεθ, σε ένα τρομερό σε εξέλιξη ματς!

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, μπορεί να ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στην διεκδίκηση της νίκης και έκαναν ντέρμπι το ματς. Τελικά στο φινάλε η ΤΣΣΚΑ “απέδρασε” και πανηγύρισε την νίκη.

Πλέον οι Ρώσοι συγκατοικούν μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας με 7-2 ρεκόρ, ενώ η Μάλαγα “έπεσε” στο 3-6.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εντυπωσιακή ήταν στο ξεκίνημα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με 9-2 και τον Χίγκινς να έχει ήδη 4 πόντους. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη δεν σταμάτησαν εκεί και ανέβασαν την διαφορά στο +10 (17-7 στο 5′), παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι και ανέβασαν και στους 11 πόντους τον δείκτη του σκορ (21-10 στο 7′), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 27-16.

Στην δεύτερη περίοδο στην Ανδαλουσία, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο “σκληροί” στην άμυνα και μείωσαν έστω και λίγο το σκορ σε 32-25 (στο 13′). Με ένα εκπληκτικό σερί 21-11 οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα έφτασαν σε απόσταση “βολής” από την ΤΣΣΚΑ, μειώνοντας σε 38-37 (στο 17′). Οι Ρώσοι  τελικά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με ένα δικό τους σερί 8-2 και σκορ 46-39.

Επιστροφή για Μάλαγα, αλλά…. ΤΣΣΚΑ!

Το δεύτερο μέρος του ματς, ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε τις απαντήσεις μέσω της επίθεσης της (51-46 στο 23′). 4‘ λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, η Μάλαγα είχε ισοφαρίσει πλέον το παιχνίδι σε 55-55 με συνολικό σερί 16-9! Το σερί μεγάλωσε στο 21-11 με τους γηπεδούχους να παίρνουν και το προβάδισμα με 60-57. Τελικά η περίοδος έληξε με 65-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του “θρίλερ” της Ανδαλουσίας, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 33ο λεπτό με το σκορ στο 68-68. Στα τελευταία 6 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι ήταν πολύ “σκληρό” ντέρμπι, με την ΤΣΣΚΑ να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 73-72 και όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Ένα μεγάλο τρίποντο του Ντε Κολό στο 37ο λεπτό έδωσε μεγάλο προβάδισμα με 7 πόντους στην ΤΣΣΚΑ (81-74). Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι με το σκορ στο 85-76 (στο 38′) “κλείδωσαν” την νίκη και πανηγύρισαν το διπλό με 89-80!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέρχι ηγήθηκε της ομάδας του στο διπλό με 21 πόντους και 4 ασίστ, ενώ και ο Βορόντσεβιτς με 13 πόντους και 4 ασίστ έδωσε βοήθειες. Ο Ντε Κολό κυρίως στο φινάλε του αγώνα έδειξε την αξία του με 15 πόντους, αλλά είχε και 8 λάθη!

Που κρίθηκε: Στο σερί 12-4 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από το 34ο λεπτό του αγώνα και μετά και στα μεγάλα σουτ που πέτυχαν οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, αλλά και στην άμυνα τους που λειτούργησε στα κρίσιμα σημεία.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 39-46, 65-63, 80-89

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.