Παναθηναϊκός: Επική ανατροπή με Ρεάλ και… Green Friday!

2017-11-24T21:53:15+00:00 2017-11-24T21:59:08+00:00.

24/Nov/17 21:53

ŕљˉÊ`/ ЁϠ- хK ́đɔǓ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - REAL MADRID / / (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ακόμα και στο -16 στην αρχή του δεύτερου μέρους, όμως Ρίβερς και Γκιστ τον οδήγησαν σε τεράστια ανατροπή κόντρα στη Ρεάλ (82-80), με την ομάδα του Πασκουάλ να διατηρεί αλώβητο το “κάστρο” του ΟΑΚΑ, με 4Χ4!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρέθηκε με το φάσμα της πρώτης ήττας στο σπίτι της φέτος, αφού η Ρεάλ έχτισε διαφορά 16 πόντων στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με απόλυτο οδηγό το δίδυμο Ρίβερς και Γκιστ, που ήταν πρωταγωνιστές σε άμυνα και επίθεση, ανάγκασαν τον Ντόντσιτς σε ρεκόρ λαθών στην καριέρα και τη “βασίλισσα” σε ήττα!

Το 82-80 δίνει στον Παναθηναϊκό το 4Χ4 στο ΟΑΚΑ, που παραμένει η μοναδική αήττητη έδρα στην Ευρωλίγκα, με τους νταμπλούχους να πανηγυρίζουν την τέταρτη σερί νίκη τους και να ανεβαίνουν στο 6-3, κοιτάζοντας πλέον ακόμα παραπάνω, αφού είναι μόνοι τρίτοι στην κατάταξη!

Λοτζέσκι στην αρχή, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός διά χειρός Ματ Λοτζέσκι μπήκε ζεστά, με το 8-2 στα πρώτα 100 δευτερόλεπτα να είναι έργο του Αμερικανοβέλγου. Οι γηπεδούχοι ξεσήκωσαν το κατάμεστο ΟΑΚΑ, όμως έχασαν γρήγορα την ορμή τους, με τη Ρεάλ μεθοδικά να αρχίζει από την άμυνα ώστε να χτίσει το δικό της μομέντουμ.

Ο Ταβάρες έκανε ζημιά κάτω από το καλάθι, αφού δεν υπήρχε αντίπαλο δέος, ενώ ο Ντόντσιτς που στις πρώτες φάσεις βρήκε μπελά από τον Θανάση Αντετοκούνμπο, βρήκε χώρο, αφού ο Ελληνας φόργουορντ στο 7’ χρεώθηκε με τρίτο φάουλ.

Ζημιά από Ρέγες-Τόμπκινς

Από τα χέρια του γράφτηκε το 13-20 (6’), αλλά και το 19-28 (9’), πριν το 23-28 (10’), με τον Ρέγες να έρχεται για να κάνει τη δική του ζημιά (27-39, 13’). Από πλευράς Παναθηναϊκού δεν υπήρχε επιθετική σταθερά, με τον Παππά να σκοράρει μόνο ως το 14’, αποκλειστικά με ατομικές προσπάθειες.

Η είσοδος του Τόμπκινς έφερε νέους μπελάδες για την άμυνα, με τα ενδιάμεσα σουτ του Αμερικανού να σταθεροποιεί τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τον Ρούντι να βάζει την πινελιά του για το +14 της Ρεάλ στην ανάπαυλα (40-54)!

Ανατροπή από Γκιστ και Ρίβερς

Με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν τη μεγαλύτερη διαφορά τους (40-56), με τον Γκιστ να δίνει το έναυσμα ώστε να συμμαζευτεί η κατάσταση.

Ο Αμερικανός με την ενέργειά του σε άμυνα και επίθεση μίκρυνε το γήπεδο για τους παίκτες της Ρεάλ και όταν μπήκε στο… κόλπο και ο Ρίβερς έγινε σερί 13-0 (53-56, 24’), με τον Σίνγκλετον να φέρνει τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο σε απόσταση αναπνοής (60-61, 27’), πριν ισοφαρίσει (62-62, 27:30’’).

Η ομάδα του Λάσο πήρε ανάσα από τις παλιές καραβάνες της (Ρούντι, Ρέγες) για το 62-67, ενώ ο Καμπάτσο χτύπησε στο φινάλε της τρίτης περιόδου με απίθανο καλάθι (64-69)!

Οι άμυνες έδωσαν το πάνω χέρι

Ο Παναθηναϊκός με τον Ρίβερς έμεινε σε απόσταση βολής (69-71, 32’), ωστόσο η νευρικότητα και οι κακές επιλογές δεν του επέτρεψαν να σκοράρει για να περάσει μπροστά σε δύο περιπτώσεις.

Όμως ένα κλέψιμο του Γκιστ, για το έβδομο λάθος του Ντόντσιτς έφερε το ματς στον πόντο (72-73, 35’), ενώ ο Ρίβερς έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ με τρίποντο για το 75-73 (35:30’’)! Ο Γκιστ με φοβερές άμυνες μαζί με τον Γκάμπριελ στη μία άκρη απέτρεψαν τη Ρεάλ να σκοράρει, ενώ στην άλλη άκρη έγραψε και το 77-73 (37’), με τον Παναθηναϊκό να έχει πλέον το πάνω χέρι.

Ο Ντόντσιτς όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε (77-77, -1.45’’), με τις λάθος επιθέσεις των γηπεδούχων να… παραχωρούν το προβάδισμα (77-78, 39’).

Η άμυνα στον Ντόντσιτς βγήκε από τον Καλάθη που… πάτσισε για την προηγούμενη χαμένη επίθεση και στο τρανζίσιον ο Παππάς σκόραρε για τρεις (80-78), με 22,8’’ να απομένουν!

Ο Σλοβένος ισοφάρισε με βολές (80-80) και ο Γκιστ απάντησε (82-80) και η νίκη κατέληξε στον Παναθηναϊκό, αφού το τρίποντο του Τόμπκινς βρήκε σίδερο, με τους πράσινους να διατηρούν το απόλυτο στην έδρα τους!

Ο Τζέιμς Γκιστ μαζί με τον Κέι Σι Ρίβερς ήταν οι κύριοι λόγοι για τη νίκη του Παναθηναϊκού, με τον πρώτο να τα δίνει όλα στην άμυνα, ενώ σκόραρε και τις πολύ κρίσιμες βολές, ενώ ο Ρίβερς ήταν ο σκόρερ που ανέτρεψε τη διαφορά με τα μεγάλα σουτ του! Από κοντά και ο Καλάθης, που είχε 12π. και 8 ασίστ!

Που κρίθηκε

Το πρώτο ημίχρονο και ειδικά η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Παναθηναϊκό, που βρέθηκε να κυνηγά ως και από το -16 (40-56, 21’), αλλά με δικό του 13-0 μπόρεσε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Το φινάλε ήταν θρίλερ, με τις βολές του Γκιστ να τα κρίνουν όλα, από τη στιγμή που το τρίποντο του Τόμπκινς δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 82-80.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Λάτισεβς (Λετονία), Νέντοβιτς (Σλοβενία)