Παναθηναϊκός – κριτική: Ο νόμος του ΟΑΚΑ, του Γκιστ και του… πρώην (Ρίβερς)

2017-11-24T22:19:20+00:00 2017-11-25T00:42:34+00:00.

John Rammas

24/Nov/17 22:19

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (82-80) στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Πέραν των πολλών προβλημάτων στην άμυνα, και λόγω ύψους των αντιπάλων, ήταν άτολμος επιθετικά σε ακόμη ένα πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο του εύστοχο σουτ στο 16′ (36-41) ήταν μόλις το δεύτερο παρά τα 12′ συμμετοχής μέχρι εκείνο το σημείο. Ο ρόλος του ήταν μεγαλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, εξού και τα 10:00 στην τρίτη περίοδο, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, όπου με δικούς τους διαδοχικούς πόντους έγινε το 62-62 στο 28′. Έκλεισε στους 10 πόντους (1/5δίπ., 2/4τρίπ., 2/2β.) δίπλα σε 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 32:46.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Μπήκε στο 8′ και στο πρώτο του σουτ πρόλαβε την κόρνα της πρώτης περιόδου, είχε συμμετοχή και σε άλλους τομείς του παιχνιδιού (2ασ., 2κλ.), αλλά όχι με ανάλογη επιτυχία και στην άμυνα, όπου είχε για λίγη ώρα στο πρώτο ημίχρονο την ευθύνη για την άμυνα πάνω στον Λούκα Ντόντσιτς. Αλλά “Κέι Σι Ρίβερς” σημαίνει “σκορ” και 8 γρήγοροι δικοί του πόντοι βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να αντεπιτεθεί στην τρίτη περίοδο και μέχρι να βγει για τις απαραίτητες ανάσες στο 27′. Από τα δικά του χέρια ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα στο 36′ (75-73) και γενικά από τα δικά του χέρια άρχισε η αντεπίθεση σε βάρος της πρώην του ομάδας (20π. με 4/7δίπ., 4/11τρίπ., 4ρ., 2ασ., 3κλ. σε 28:05).

#11 Νίκος Παππάς
Ο Παναθηναϊκός τον χρειάστηκε γρηγορότερα από τις προηγούμενες φορές (στο 8′), σκόραρε κυρίως λόγω ικανότητας στο “ένας εναντίον ενός”, αλλά τα προβλήματα ήταν περισσότερα στην άμυνα (3φ. κι αλλαγή στο 17′ μετά από 4π. με 2/3δίπ., 2/2β., 1ρ., 1ασ. και 1κοψ. κατά). Επέστρεψε στο 34′ για να ευστοχήσει σε μεγάλο τρίποντο για το 80-78 στα -22,8″ και να κάνει κι αυτός με το συγκεκριμένο καλάθι το κομμάτι του για την ολική επαναφορά (9π. με 2/3δίπ., 1/1τρίπ., 2/2β., 1ασ. σε 15:27).

#12 Μάρκους Ντένμον
Ένα άστοχο τρίποντο στο 18′ ήταν ό,τι πρόλαβε να κάνει στα πρώτα του 3:55 στη δεύτερη περίοδο, ο Τσάβι Πασκουάλ τον πίστεψε για ακόμη λίγο στην τρίτη περίοδο, αλλά οι άστοχες του επιλογές (άλλα 0/2 σουτ) δεν του επέτρεψαν να συνεχίσει και μετά από το 34′ (0/1δίπ., 0/2τρίπ. σε 10:58).

#14 Τζέιμς Γκιστ
Καλές οι συνεργασίες με τον Νικ Καλάθη (2/2δίπ. με alley-oop καρφώματα), καλές οι αλλαγές στην άμυνα, αλλά χωρίς ριμπάουντ απέναντι στην ούτως ή άλλως ψηλότερη frontline της Ρεάλ Μαδρίτης το πρόσημο στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν θετικό ούτε για αυτόν. Η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη (διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ κι ισάριθμα καλάθια κι ακόμη ένα alley-oop κάρφωμα για το 51-56 στο 24′) κι η παρουσία του τρίτη περίοδο ήταν απαραίτητη (και στα 10:00), πριν φτάσει να σκοράρει τις νικητήριες ελεύθερες βολές (82-80) στα -15,5″ και να αναδειχθεί για πολλοστή φορά σε έναν εκ των MVPs του Παναθηναϊκού (15π. με 6/8δίπ., 0/1τρίπ., 3/4β., 7ρ., 1ασ., 2κλ., 2λ. σε 29:47).

#15 Ίαν Βουγιούκας
Η λύση του δοκιμάστηκε στο 9′, είχε μεν 1/1 δίποντα και 2/2 ελεύθερες, αλλά χωρίς ριμπάουντ επέστρεψε στον πάγκο στο 17′, από όπου είδε το υπόλοιπο του παιχνιδιού (4π. με 1/1δίπ., 2/2β. σε 7:33).

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Ήταν η πρώτη αλλαγή του Νικ Καλάθη στο 9′, αλλά χωρίς να δώσει τις απαραίτητες λύσεις (0/1δίπ. και τίποτε άλλο) και δεν άργησε να επιστρέψει στον πάγκο μετά από μόλις 6:06 και ποτέ ξανά στο παρκέ.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Τα πρώτα 2:22 στη δεύτερη περίοδο μάλλον ήταν και πολλά, αφού ούτε αυτός κατάφερε να δώσει λύσεις στο ριμπάουντ, ενώ είχε και 0/2 τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο φρόντισε να επανορθώσει κυρίως μέσα από την άμυνα και παρότι η στατιστική δεν το μαρτυρά (1π. με 0/4τρίπ., 1/2ω., 4ρ., 1ασ., 2κοψ. σε 9:54) ήταν καθοριστικός στο κομμάτι της ολικής επαναφοράς.

#23 Ζακ Όγκουστ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#23 Ματ Λοτζέσκι
Άρχισε με 3/3 σουτ εντός πεδιάς (8-2 στο 2′), αλλά σίγησε στη συνέχεια κι έγινε αλλαγή στο 7:10. Επέστρεψε για το τελευταίο σουτ του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν ήταν εύστοχος, ενώ δε ρίσκαρε καθόλου στη συνέχεια (8π. με 1/1δίπ., 2/4τρίπ., 2ρ., 1ασ., 1λ. σε 18:00).

#33 Νικ Καλάθης
Παρά τις 4 γρήγορες ασίστ και το 1 κλέψιμο, δεν ήταν σε καλή κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο. Ένα χαμένο ανάποδο layup και δύο διαδοχικά λάθη, αποτελούν, παρά τα δύο διαδοχικά καλάθια αμέσως μετά, την απόδειξη, όπως και το γεγονός πως έγινε αλλαγή στο 9′ κι ενώ συνήθως το παίρνει σερί μέχρι και τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι 4 πόντοι, οι 3 ασίστ κι η καλή του άμυνα στην τρίτη περίοδο (και στα 10:00) βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να ανακάμψει, ένα επιθετικό φάουλ κι ένα άστοχο floater στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού λίγο έλειψε να στοιχίσουν ανεπανόρθωτα, αλλά τέλος καλό, όλα καλά, έστω κι αν όχι κοντά στο triple-double αυτή τη φορά (12π. με 5/10δίπ., 0/3τρίπ., 2/4β., 4ρ., 8ασ., 1κλ., 1λ. σε 33:54). Μέσα σε όλα είχε και την τελευταία άμυνα πάνω στον Φακούντο Καμπάτσο, τον οποίο ανάγκασε να βγάλει τη μπάλα στον Τρέι Τόμπκινς στο τρίποντο.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Ο Τσάβι Πασκουάλ του εμπιστεύτηκε την άμυνα πάνω στον Λούκα Ντόντσιτς, άρχισε με κλέψιμο, ασίστ, ριμπάουντ, 1/2 ελεύθερες βολές, αλλά με 2φ. στο 3′ και 3φ. στο 8′ ο ενθουσιασμός διεκόπη πρόωρα. Επέστρεψε μόνο για τα τελευταία 15,5″, αλλά κάτι πρόλαβε να κάνε, αφού δεν επέτρεψε ποτέ στον Τζέισι Κάρολ να γίνει κάτοχος της μπάλας για το τελευταίο σουτ (3π. με 1/2δίπ., 1/2β., 1ρ., 1ασ., 1κλ. σε 7:30).