Μακάμπι: Με ήρωα τον Κόουλ “λύγισε” την Ζαλγκίρις!

2017-11-30T21:59:15+00:00 2017-11-30T22:10:59+00:00.

30/Nov/17 21:59

Μία μεγάλη νίκη χάρη στον Νόρις Κόουλ πήρε στην έδρα της η Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-74, απέναντι στην “εφτάψυχη” Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους!

Οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και από ντέρμπι ο αγώνας έγινε παράσταση για έναν ρόλο. Τελικά οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν από το “σοκ” του -17, αλλά στο τέλος η έδρα και η καλή επιθετική βραδιά των γηπεδούχων έκανε την διαφορά.

Πλέον η Μακάμπι έχει ρεκόρ 6-4 και εδραιώθηκε στην πρώτη 8αδα, ενώ οι Λιθουανοί “έπεσαν” στο 5-5.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Το παιχνίδι

“Νευρικές” ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, κάτι που πάντως βοήθησε την Μακάμπι να έχει το ελάχιστον προβάδισμα με 5-4 (στο 4′). Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αντέδρασαν και με ένα σερί 10-4 προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σκορ, με 12-9 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος τελικά έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά, με 15-14.

Στην δεύτερη περίοδο στο Τελ Αβίβ, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει (20-20 στο 14′). Οι γηπεδούχοι με το πρώτο τρίποντο του Τόμας πήραν ξανά… κεφάλι στο σκορ με 28-25 (στο 16′), αλλά το ματς συνέχιζε να είναι κλειστό. Η Μακάμπι προηγήθηκε και με 33-29 (στο 18′), προτάσσοντας την άμυνα της και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σερί 11-4 και προβάδισμα 10 πόντων (39-29).

Πήρε “φωτιά” και… νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι!

Το δεύτερο μέρος του αγώνα, οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια μπήκαν στο παρκέ και με ένα ακόμα σερί 9-2 “εκτόξευσαν” την διαφορά στο σκορ στους 17 πόντους (48-31 στο 23′). Όμως οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με ένα μικρό δικό τους σερί 6-1 μείωσαν προς στιγμήν σε 49-47 (στο 25′). Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να μειώσει, χωρίς πάντως ιδιαίτερα αποτελέσματα (57-46 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 65-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με στόχο την ανατροπή και με 2 συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 65-57 (στο 32′). Το σερί της Ζαλγκίρις μεγάλωσε στο 10-0 και το σκορ πλέον είχε γίνει 65-61 (το 34′), με το ματς να παίρνει “φωτιά” και τους γηπεδούχους να είναι άποντοι για 4 λεπτά! 4 λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά ήταν στους 6 πόντους (73-67) και η Μακάμπι παρέμενε το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Στα τελευταία 2 λεπτά η Μακάμπι είχε ένα σημαντικό προβάδισμα με 75-71, με την Ζαλγκίρις όμως να τα δίνει όλα για την ανατροπή. 1:52 πριν το φινάλε όλα κρίθηκαν με τον Μπόλντεν να πετυχαίνει το πρώτου τρίποντο (1/6) και να “σκοτώνει” την Ζαλγκίρις κάνοντας το σκορ 78-71. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 81-74.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νόρις Κόουλ ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ, έχοντας 26 πόντους (5/9 διπ, 4/6 τριπ.), 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Πολύ καλοί επίσης ήταν ο Τζάκσον με 12 πόντους και 6 ασίστ και ο Μπόλντεν με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” το μεγάλο τους σερί και πήραν προβάδισμα 17 πόντων. Παρότι επίσης η Ζαλγκίρις προσπάθησε να επιστρέψει, εκείνοι αντιστάθηκαν και πήραν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 39-29, 65-51, 81-74