Εφές: Πρώτη νίκη στην Πόλη, με “σουλτάνο” Στίματς!

2017-11-30T20:21:21+00:00 2017-11-30T21:26:18+00:00.

30/Nov/17 20:21

Η Εφές πήρε την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα, με τον Στίματς στην πρώτη γραμμή να “καθαρίζει” την Αρμάνι (73-68) στο “Σινάν Ερντέμ”!

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μετρούσε 0/4 εντός έδρας, ωστόσο είχε φτάσει η ώρα για την πρώτη της επιτυχία, με… θύμα την Αρμάνι!

Η τουρκική ομάδα με ηγέτη τον Στίματς (19π., 10ριμπ.) έφτασε στη νίκη και το 3-7 έπειτα από 10 αγωνιστικές, όσο έχει πλέον και η Αρμάνι, που μπορούσε να πάρει τη νίκη, βάσει της εικόνας στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο φινάλε είχε κακές επιλογές, κυρίως λόγω Τζέρελς.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δυνατοί στην αρχή και απέκτησαν μομέντουμ, φτάνοντας μάλιστα με Ντράγκιτς και Ντάνστον στο +9 (23-14, 9′).

Η ομάδα του Περάσοβιτς μπόρεσε να επωφεληθεί από τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα για να διατηρήσει τα ηνία, με τους Μιλανέζους να αντιδρούν και από το 33-26 (18:30”) να πάνε στα αποδυτήρια στο -3 (33-30) δια χειρός Θίοντορ.

H ομάδα του Πιανιτζιάνι συνέχισε από το μικρό σερί στο φινάλε του πρώτου μέρους και στο 25′ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (40-44) με τον Θίοντορ να παίρνει… φωτιά. Ωστόσο Μότουμ και ΜακΚόλουμ έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην Εφές (52-50, 30′).

Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με το τρίποντο του Καλνιέτις να κάνει το 67-67 (38′). Το σερί των κακών εκατέρωθεν επιλογών διέκοψε ο Στίματς με γκολ-φάουλ (70-68), ενώ ο Ντράγκιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα από τα 6,75μ. σφραγίζοντας τη νίκη της Εφές!

Ο Στίματς ήταν όλα τα λεφτά στην Πόλη, κυριαρχώντας στις δύο ρακέτες, ενώ στο τέλος έκανε το κρίσιμο γκολ-φάουλ που έκρινε το παιχνίδι.

Που κρίθηκε

Το ματς στο φινάλε ήταν σε τεντωμένο σχοινί, με την Αρμάνι να έχει ισχνό προβάδισμα (67-68, 39′), αλλά ο Στίματς έκανε το γκολ-φάουλ (70-68), με τον Τζέρελς να κάνει κάκιστη επιλογή και τον Ντράγκιτς να βάζει την τελευταία πινελιά (73-68).

Δεκάλεπτα: 23-16, 33-30, 52-50, 73-68.

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβενία), Χιμένεθ (Ισπανία), Ντραγκόγιεβιτς (Μαυροβούνιο)