Είτε έτσι, είτε αλλιώς, κερδίζει ο Ολυμπιακός

2017-11-30T22:19:31+00:00 2017-11-30T23:11:12+00:00.

Lefteris Moutis

30/Nov/17 22:19

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 72-64 στη Βαλένθια παρά τις απουσίες του και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Ευρωλίγκα με πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου και Πρίντεζη.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε εκτός δράσης την τελευταία στιγμή, αλλά οι Πειραιώτες πήραν σπουδαίο “διπλό” στη Βαλένθια πετυχαίνοντας την τέταρτη εκτός έδρας νίκη τους τη φετινή σεζόν. Οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν μπροστά στο σκορ και στα 40′ λεπτά του αγώνα με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ κάνοντας ρεκόρ καριέρας στα επιθετικά ριμπάουντ, τον Παπανικολάου να είναι αποτελεσματικότατος επιθετικά και να κάνει τα πάντα στην άμυνα, ενώ σπουδαία ήταν και η συμβολή του Στρέλνιεκς στο φινάλε, όταν η Βαλένθια έμοιαζε απειλητική.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Ζεστός Πρίντεζης από νωρίς

Η επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στη δράση… αναβλήθηκε λίγο πριν το τζάμπολ του αγώνα με τη Βαλένθια και αναγκαστικά τα πλάνα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αναθεωρήθηκαν ξανά και ακολούθησαν την… πεπατημένη ολόκληρης της σεζόν μέχρι τώρα.

Ετσι, ο Γιώργος Πρίντεζης ανέλαβε και πάλι αρχηγικό ρόλο ξεκινώντας φουριόζος το ματς, όπως συνηθίζει. Ο “Πρι” οδήγησε τους Πειραιώτες στο πρώτο τετράλεπτο με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Ολυμπιακό να προηγείται με +9 (4-13).

Ελέγχος του ρυθμού από Ολυμπιακό

Η Βαλένθια δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Ολυμπιακού με τον Πλάις να μην μπορεί να καλύψει το κενό του τραυματία Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, ενώ εκτός ήταν και ο Λατάβιους Ουίλιαμς. Οι Ισπανοί ισορρόπησαν το ματς με τον Ερικ Γκριν να μην μπορεί να βρει ρυθμό, αλλά τον Βαν Ρόσομ να καθοδηγεί για το 11-13 (7′).

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει κολλήσει επιθετικά, αλλά η είσοδος του Τολιόπουλου στο παιχνίδι έδωσε φρεσκάδα και αποφασιστικότητα με τον νεαρό να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους και να δίνει ξανά στους “ερυθρόλευκους” αβαντάζ (13-20). Η Βαλένθια δεν μπορούσε να απειλήσει κοντά στο καλάθι και έτσι περιορίστηκε στα μακρινά σουτ. Οταν οι Βίβες και Μαρτίνεθ ευστόχησαν σε δυο συνεχόμενα τρίποντα, οι γηπεδούχοι πλησίασαν (19-20, 11′), αλλά δεν είχαν συνέχεια.

“Ερυθρόλευκο” σερί με ηγέτη Παπανικολάου

Ο Ολυμπιακός έγινε πιο επιθετικός, κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, είχε δημιουργία από τη ρακέτα προς τα έξω και με τον Παπαπέτρου να μετρά τρεις ασίστ και τον Παπανικολάου να είναι εξαιρετικά αποτελεσματικός στην εκτέλεση. Ετσι, οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 12-0 αποκτώντας αβαντάζ 13 πόντων (19-32, 17′) σε ένα διάστημα, στο οποίο η Βαλένθια έδειχνε μπλοκαρισμένη επιθετικά.

Ρεσιτάλ Γκριν και ισορροπία

Ο Ερικ Γκριν βρήκε όμως, δυο ελεύθερα τρίποντα, ευστόχησε και στα δυο και έπειτα πήρε φόρα πετυχαίνοντας συνολικά έντεκα συνεχόμενους πόντους, όλους της Βαλένθια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και μοναδικούς από το 11′ και μετά! Οι Ισπανοί κατάφεραν έτσι να μειώσουν τη διαφορά σε 30-35 με τον πρώην παίκτη των “ερυθρολεύκων” να έχει 4/9 σουτ με προσωπικές ενέργειες.

Κυριαρχία Πλάις

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική δουλειά αμυντικά στη ρακέτα του στο πρώτο ημίχρονο αναγκάζοντας τη Βαλένθια να σουτάρει 6/17 δίποντα, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τιμπόρ Πλάις ήταν ο νικητής των μονομαχιών απέναντι στον Νίκολα Μιλουτίνοφ αλλάζοντας τη ροή του αγώνα. Ο Γερμανός σέντερ πέτυχε οκτώ πόντους στα πρώτα έξι λεπτά μειώνοντας σε 40-43 (26′) και οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπορούσαν να βρουν λύση στο μαρκάρισμα του, αλλά τουλάχιστον περιόρισαν τις απώλειες τους από τους υπόλοιπους παίκτες της Βαλένθια.

“Κολώνα” ο Παπανικολάου

Ο Ολυμπιακός όμως, έπαιξε καλύτερη περιφερειακή άμυνα και με τον Παπανικολάου να συνεχίζει το κρεσέντο του επιθετικά και να αποτελεί , η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (43-54, 30′) με τον Στρέλνιεκς να δίνει ρυθμό στην ομάδα και τον Ρόμπερτς να συνεχίζει αναλόγως.

Ο Ερικ Γκριν ήταν φουριόζος στο τέταρτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας επτά πόντους στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου και έφθασε τους 22 πόντους! Ο ΜακΛιν τα πήγε καλύτερα απέναντι στον Πλάις, αλλά η Βαλένθια συνέχισε να μειώνει τη διαφορά μειώνοντας σε 58-63 (36′).

Ωστόσο, αμέσως μετά ο Στρέλνιεκς πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους, εκτόξευσε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα και “κλείδωσε” τη νίκη για τον Ολυμπιακό αναγκάζοντας τη Βαλένθια στην έκτη συνεχόμενη ήττα της.