“Βασιλιάς” ο Ερυθρός Αστέρας στην Μαδρίτη με καθοριστικό Άντιτς!

2017-12-01T22:57:45+00:00 2017-12-02T09:37:30+00:00.

01/Dec/17 22:57

Ένα τεράστιο διπλό πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας την Μαδρίτη, υποτάσσοντας με 87-83 την Ρεάλ και πραγματοποίησε την μεγαλύτερη έκπληξη στην φετινή Ευρωλίγκα, μετά το πέρας των δέκα πρώτων αγωνιστικών!

Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, δεν φοβήθηκαν την ομάδα του Πάμπλο Λάσο και προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους, ενώ στο φινάλε παρότι η Ρεάλ ισοφάρισε, έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το μεγάλο διπλό.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Αυτό είναι το  τρίποντο του Πέρο Άντιτς που έριξε στο καναβάτσο την “βασίλισσα”.

Το παιχνίδι

Με όρεξη να παίξουν σκληρή άμυνα, μπήκαν Ρεάλ Μαδρίτης και Ερυθρός Αστέρας στο παρκέ, κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα με 8-5 (στο 4′). Οι Σέρβοι με ένα μικρό σερί 7-2 πέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ, με 11-10 (στο 6′). Η Ρεάλ με τρίποντο του Ντόντσιτς πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 17-16 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-19.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ, με την Ρεάλ να συνεχίζει, να έχει το πάνω χέρι με 30-27 (στο 13′). Οι φιλοξενούμενοι είχαν γίνει “βδέλλα” στους Μαδριλένους και πέρασαν πάλι μπροστά στο σκορ με 36-32 (στο 16′), παρουσιάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο. Μάλιστα ο Αστέρας προηγήθηκε και με 5 πόντους (42-37 στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-39!

Άντεξε και κέρδισε ο Αστέρας με “σούπερ” Άντιτς!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Μαδρίτη, βρήκε τους “ερυθρόλευκους” να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, στους 9 πόντους (52-43 στο 23′). Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα με 57-47 (στο 25′) και πίστευαν πλέον στο μεγάλο διπλό. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους 13 πόντους (60-47), αλλά η Ρεάλ μείωσε αμέσως σε 60-51 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 67-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του σπουδαίου αγώνα, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο μπήκαν πολύ δυνατά και με 3/3 σουτ από Ρούντι και Κάρολ και σερί 8-0, μείωσαν πολύ γρήγορα σε 67-66 (στο 32′). Στο 34ο λεπτό του ματς, οι Σέρβοι με διαδοχικά μακρινά σουτ κρατούσαν το προβάδισμα με 76-69 και πλέον είχαν αυξημένες πιθανότητες για ένα τεράστιο αποτέλεσμα.

Στα τελευταία 4 λεπτά του παιχνιδιού, ο Αστέρας είχε προβάδισμα 7 πόντων (79-72) και κρατούσε στα χέρια του την νίκη. Η Ρεάλ αντέδρασε και ισοφάρισε στο 37ο λεπτό σε 79-79 χάρη σε ένα σερί 7-0 και 4/4 βολές από Ρούντι και Ντόντσιτς. 1:45 πριν το φινάλε οι Σέρβοι ήταν μπροστά με 82-81, ενώ στο 1:15 το σκορ έγινε 84-81 και όλα κρέμονταν από μία κλωστή.  Με τρίποντο του Άντιτς 7,7 δευτερόλεπτα οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 87-83 και “κλείδωσαν” την νίκη. Τελικό σκορ 87-83 με τον Ερυθρό Αστέρα να πραγματοποιεί μία τεράστια έκπληξη!

Παίκτης-κλειδί:

Ο Πέρο Άντιτς με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ρότσεστι με 18 πόντους και 7 ασίστ.

Που κρίθηκε:

Στο τρίποντο του Άντιτς στα 7,7 δευτερόλεπτα που έκανε το σκορ 87-83 και φυσικά στην άμυνα που έπαιξε ο έμπειρος φόργουορντ πάνω στον Ντόντσιτς στην προηγούμενη ακριβώς φάση. Πάντως σημαντικό σημείο του ματς, ήταν και όταν η Ρεάλ επέστρεψε από το -13 (60-47), αλλά η ομάδα του κόουτς Αλιμπίγιεβιτς έδειξε χαρακτήρα και άντεξε.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 39-46, 58-67, 83-87