Παναθηναϊκός: Ένα ξέσπασμα-φωτιά αρκούσε για το 5Χ5!

2017-12-01T21:43:32+00:00 2017-12-01T22:31:14+00:00.

01/Dec/17 21:43

Ο αναιμικός στο μεγαλύτερο διάστημα Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα μεγάλο ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο για να υποτάξει τη Μάλαγα (82-71), διατηρώντας απόρθητο το ΟΑΚΑ και να συνεχίσει το αήττητο σερί του, που έφτασε πλέον τις πέντε νίκες!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πέτυχε την πέμπτη σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα, ανεβαίνοντας στο 7-3, με τη Μάλαγα να προβάλλει αντίσταση, ωστόσο ο άστοχος επί 30’ Παναθηναϊκός ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο, συνεχίζοντας αήττητος (η μοναδική ομάδα της Ευρωλίγκας) στο σπίτι του (5Χ5)!

Η τριπλέτα ΓκιστΚαλάθηΠαππά, έκανε τη διαφορά για τους “πράσινους”, με τον τελευταίο να ντύνετα… ηγέτης στην τέταρτη περίοδο και να είναι οδηγός στο σερί που οδήγησε στη νίκη!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Γκιστ… κι όλοι τους

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε ακριβώς δυνατά, αλλά ο Γκιστ αρκούσε για να κάνει σπουδαία πράγματα στην πρώτη περίοδο, όπου ήταν παντού στην άμυνα (ως συνήθως) και δυναμικά παρών στην επίθεση, με 8 πόντους (4/4 σουτ).

Χάρη σε αυτόν έγινε το 15-9 (8’), το οποίο μαζεύτηκε στο 16-15 (10’) από τον Μούσλι, με τη Μάλαγα να προσπαθεί να φορτώσει κοντά στο καλάθι.

Εκτός ρυθμού

Οι γηπεδούχοι στην αρχή της δεύτερης περιόδου έδειξαν ικανοί να βρουν ρυθμό, με δύο τρίποντα από Ρίβερς και Λεκαβίτσιους (24-18, 13’), όμως το μομέντουμ εξανεμίστηκε λόγω της εισόδου του Μιλοσάβλιεβιτς και της παράλληλης απουσίας του Γκιστ κι ένα επιμέρους 4-11 έγραψε το 28-31 (16’).

Τα σουτ που περίμενε ο Πασκουάλ δεν ήρθαν από τον Ντένμον και τον Καλάθη, παρά την επιστροφή του Γκιστ και την είσοδο του Θανάση για αμυντική ισορροπία και η Μάλαγα μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-35, εκμεταλλευόμενη το κακό επιθετικά “πράσινο” ημίχρονο.

Απάντηση στον αιφνιδιασμό με Καλάθη

Η Μάλαγα αιφνιδίασε στο τρίτο δεκάλεπτο με δύο σερί τρίποντα (34-41, 21:30’’), ωστόσο ο Καλάθης έπιασε δουλειά με οκτώ πόντους ως το 44-41 με σερί 10-0 (24’). Η άνοδος ταχύτητας του ηγέτη της ομάδας άλλαξε τις ισορροπίες, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά πλεονέκτημα στο τρανζίσιον από τις άμυνές του.

Οι Ισπανοί έμειναν πάνω από τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο, ωστόσο Μιλοσάβλιεβιτς και Σουάρεθ έδωσαν ξανά πάνω χέρι στην Ουνικάχα (50-51, 28’), που κατάφερε να εγκλωβίσει τους παίκτες του Πασκουάλ κυρίως με ζώνη 2-3 (51-54, 29’), πριν απαντήσει ο Καλάθης (54-54, 30’).

Σερί με μπροστάρη Παππά

Ο Παππάς εμφανίστηκε για να αποκαταστήσει το προβάδισμα (60-58, 32:30’’), με τον εκνευρισμό να κυριεύει αυτή τη φορά τους παίκτες του Πλάθα και συγκεκριμένα τον Σουάρεθ, που αποβλήθηκε (33’) και το μομέντουμ ανήκε στον Παναθηναϊκό που με σερί 11-0 (επτά εκ των οποίων ο Παππάς) έφτιαξε τη μεγαλύτερη διαφορά του (68-58, 34’).

Κάθε προσπάθεια της Μάλαγα να επιστρέψει συναντούσε αντίσταση από τα τρίποντα των γηπεδούχων, με τον Ρίβερς να διατηρεί διψήφια διαφορά (79-69, 39’), πριν το τελικό 82-71 από το τρίποντο-κερασάκι του Γκιστ.

Ο Γκιστ ήταν τρομερός σε άμυνα και επίθεση, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ, ο Καλάθης με άλλο ένα δικό του νταμπλ-νταμπλ, πήρε τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο για να ανεβάσει τον Παναθηναϊκό, που όμως πήρε την ώθηση για τη νίκη από το κρεσέντο του Παππά στην τέταρτη περίοδο, για να φτάσει σε άλλη μια εντός έδρας νίκη!

Που κρίθηκε

Ο Σουάρεθ στο 31’ έκανε το 57-58, ωστόσο έως ότου η Μάλαγα βρει ξανά τον δρόμο για το καλάθι, έγινε σερί 11-0, που προκλήθηκε και από την δίκαιη αποβολή του εκνευρισμένου Σουάρεθ, με το σκορ να γίνεται 68-58 (34’), που έβαλε τις βάσεις για το 5Χ5 στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 16-15, 32-35, 54-54, 82-71.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Χόρντοφ (Κροατία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία)