ΤΣΣΚΑ: Διπλό κορυφής στην Γερμανία δια χειρός… Ντε Κολό!

2017-12-07T21:42:19+00:00 2017-12-07T22:19:03+00:00.

07/Dec/17 21:42

Ένα πολύ σημαντικό διπλό με 92-76 πέτυχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Γερμανία κόντρα στην Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση, συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία στην φετινή Ευρωλίγκα!

Μπορεί μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου η γερμανική ομάδα, να άντεχε και να έπαιζε πολύ καλά, όμως εκεί ανέλαβαν δράση οι Ντε Κολό και ο Κλάιμπερν και ο αγώνας ουσιαστικά “τελείωσε”.

Η “αρκούδα” μετά και το αποψινό διπλό παραμένει πρώτη με 9-2 ρεκόρ, ενώ η Μπάμπεργκ “έπεσε” στο 5-6.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ.

Το παιχνίδι

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι και προηγήθηκε με 8-6 (στο 4′), με την ΤΣΣΚΑ να έχει πρόβλημα στην επίθεση. Οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 11-11 (στο 6′), αλλά Όγκουστιν έβαλε ξανά την γερμανική ομάδα μπροστά με 13-11. Με μικρό σερί 6-2 η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 17-15 (στο 8′) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-20.

Στην δεύτερη περίοδο στην Βαμβέργη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 7-0 και προσπέρασαν ξανά στο σκορ με 27-22 (στο 12′), σε ένα ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό. Η Μπάμπεργκ εκμεταλλευόταν το τρανζίσιον της και κρατούσε το πάνω χέρι στο σκορ (31-28 στο 15′), αλλά η “αρκούδα” ισοφάρισε σε 33-33 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-39.

Προσπάθησε η Μπάμπεργκ, αλλά έκανε την διαφορά ο Ντε Κολό!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να θέλουν να δώσουν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση και την Μπάμπεργκ να ισοφαρίζει σε 47-47, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και πέρασαν μπροστά με 52-50 (στο 25′) σε ένα σπουδαίο ντέρμπι. Μάλιστα με μεγάλα καλάθια των Ντε Κολό και Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε και με 7 πόντους (59-52 στο 27′), ενώ λίγο μετά και με κλέψιμο και καλάθι και πάλι του Γάλλου, η διαφορά πήγε στους 10 (67-57 στο 29′). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με 70-59.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όπως είναι λογικό οι Ρώσοι μπήκαν ως φαβορί με την διαφορά πάνω από τους 10. Στο 33ο λεπτό η ΤΣΣΚΑ προηγείτο με 14 πόντους (76-62) και ήταν πλέον “αγκαλιά” με την νίκη, αφού η Μπάμπεργκ είχε χάσει την συγκέντρωση της. Η διαφορά έφτασε και στους 17 πόντους (81-64 στο 35′), ενώ 3 λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν 83-66 και όλα είχαν τελειώσει. Τελικό σκορ στην Γερμανία 92-76 και η ΤΣΣΚΑ συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της φετινής Ευρωλίγκας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ειδικά στην τρίτη περίοδο ήταν και ο Κλάιμπερν με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για συμπαραστάτες είχαν τον Σέρχι που σκόραρε 11 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ και τον Αντόνοφ με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο πολύ καλό κλείσιμο που έκανε η ΤΣΣΚΑ στην τρίτη περίοδο, όπου και “έτρεξε” ένα εντυπωσιακό σερί 18-9. Μετά από εκείνο το σημείο οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στο ρυθμό του αγώνα και γνώρισαν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 39-42, 59-70, 76-92