Παναθηναϊκός: Ένας Παππάς δεν έφερε την… ανάσταση (video)

2017-12-07T21:00:37+00:00 2017-12-07T23:28:06+00:00.

07/Dec/17 21:00

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ - ÐÁÏ / EUROLEAGUE / ZALGIRIS KAUNAS - PANATHINAIKOS / (Á) (Ä) / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός έκανε απογοητευτική τρίτη περίοδο και παρά την μεγάλη αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Παππά, ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις του Σάρας στο Κάουνας (80-74), τερματίζοντας το νικηφόρο σερί του.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρότι είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, ήταν… απούσα στην τρίτη περίοδο, όπου δέχθηκε επιμέρους 33-14 και από το -17, παρότι προσπάθησε σκληρά να επιστρέψει, χάρη στο κρεσέντο του Παππά, εν τέλει δεν μπόρεσε να αποφύγει την πρώτη του ήττα έπειτα από πέντε νίκες (σ.σ. 2/11 στη Βιτόρια η προηγούμενη ήττα).

Οι “πράσινοι” δεν έκαναν τίποτα σωστά στο τρίτο δεκάλεπτο, χάνοντας την αμυντική τους ισορροπία, τα ριμπάουντ, αλλά και τις βολές, με αποτέλεσμα η αντεπίθεση στο τέλος να μείνει μισή, ώστε το “πράσινο” ρεκόρ να πέσει στο 7-4.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Αμυνα, παρά τα φάουλ του Γκιστ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά στην άμυνα, που του απέφερε δύο κλεψίματα από τον Γκιστ, αλλά και δύο γρήγορα φάουλ (2′). Ο Καβαλιάουσκας εκμεταλλεύτηκε την έξοδο του Αμερικανού (8-7, 5′), ωστόσο οι αλλαγές στη ζώνη του Πασκουάλ είχαν αποτέλεσμα στην άλλη άκρη (8-15, 8′).

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ήταν άστοχοι εκτός από τα 6,75μ., όμως έπαιρναν τα ριμπάουντ (6 επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο) κι ένα τρίποντο του Σίνγκλετον στη λήξη της πρώτης περιόδου έγραψε το 10-20, με τον Λεκαβίτσιους να έρχεται για το μεγαλύτερο προβάδισμα (10-22, 11′)!

Τα… μάζεψε η Ζαλγκίρις, απογοητευτικό τρίτο δεκάλεπτο

Η απόσυρση του Καλάθη έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επανέλθουν στο ματς (17-22, 12:30”) κι ενώ ο Γκιστ μπήκε για να χρεωθεί άμεσα το τρίτο του φάουλ και να αποσυρθεί εκ νέου. Προσωρινή λύση έδωσε ο Ρίβερς στην επίθεση που δεν έβρισκε λύση, με Ογκουστ και Βουγιούκα να επαναφέρουν το +7 (26-33, 18:30”), όμως Ντέιβις και Ουλάνοβας έκαναν ζημιά για το ισχνό 31-33 της ανάπαυλας.

Ο Ουάιτ ήταν αυτός που πλήγωσε την “πράσινη” άμυνα όσο κανείς άλλος στην τρίτη περίοδο (9π. ως το 24′), σκοράροντας μέσα από το ζωγραφιστό, την ώρα που οι παίκτες του Πασκουάλ έχαναν μέχρι και τις βολές. Μάλιστα, από το 37-39 (22:30”) οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν 13-1 (50-40, 26′), χάνοντας όλα τα ριμπάουντ.

Η διαφορά ανέβηκε και στο -15 (57-42, 27:30”), με τον Παναθηναϊκό να έχει δεχθεί 47 πόντους σε 17′ λεπτά, έχοντας σκοράρει μόλις 22 στο αντίστοιχο διάστημα! Σα να μην έφτανε αυτό, η καταστροφική περίοδος ολοκληρώθηκε με -17 (64-47) με άλλο ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και λέι απ κι επιμέρους 33-14!

Αντεπίθεση με Παππά και Ρίβερς

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημεία ζωής λόγω του Παππά, που σκόραρε τρις από το τρίποντο (66-56, 32′), όμως η απάντηση ήρθε από τον Γιανκούνας (70-56, 33′), που έκοψε την “πράσινη” φόρα. Ο Ρίβερς μπήκε στην εξίσωση, με δίποντο, κλέψιμο και τρίποντο για το 70-64 (35′), βάζοντας ξανά την παρέα του στο παιχνίδι (επιμέρους 6-17).

Ο Σίνγκλετον μείωσε κι άλλο (72-67), όντας στο παρκέ με Λεκαβίτσιους και Γκιστ, παρά τα τέσσερα φάουλ του, όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο με +9 (76-67, 37′). Ο Σίνγκλετον μάζεψε την απόσταση (76-71, 38′), αλλά ο Ντέιβις απάντησε (78-71).

Η ομάδα του Πασκουάλ έχασε διπλή ευκαιρία να μειώσει πιο πολύ, με χαμένο λέι απ και τρίποντο του Γκιστ, αλλά όλα τελείωσαν εκεί, με την Ζαλγκίρις να πανηγυρίζει τη νίκη, που την ανεβάζει στο 6-5, ενώ οι “πράσινοι” πέφτουν στο 7-4.

Ο Νίκος Παππάς ήταν μια ομάδα μόνος του στην τέταρτη περίοδο (14π.), αλλά δεν είχε συμπαράσταση, με την Ζαλγκίρις να κάνει μεγάλη ζημιά με τον Γιανκούνας (17π.), αλλά κυρίως τον Πάνγκος (12π., 11ασ.) που έκανε ρεκόρ καριέρας στις ασίστ και ήταν καθοριστικός, κερδίζοντας τον άτυπο τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

Που κρίθηκε

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό, με την Ζαλγκίρις να κυριαρχεί (επιμέρους 33-14) και να φτάνει στο +17 (64-47), το οποίο έπεσε στο -5 χάρη στον Παππά, αλλά μέχρι εκεί.

Δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Πατέρνικο (Ιταλία), Ρομάνο (Ισραήλ)