Μακάμπι: Δύσκολη νίκη επί της Βαλένθια στο Τελ Αβίβ

2017-12-07T22:06:03+00:00 2017-12-07T23:15:55+00:00.

07/Dec/17 22:06

Συνέχεια στο σερί νικών της έδωσε η Μακάμπι, η οποία αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε της Βαλένθια με 94-91 και ανέβηκε στην βαθμολογία της Eυρωλίγκας. Έβδομη συνεχόμενη ήττα για την ισπανική ομάδα.

Η Βαλένθια των έξι σερί ηττών ταξίδεψε στο Τελ Αβίβ, ελπίζοντας να δώσει τέλος στο αρνητικό αυτό σερί. Τελικά κάτι τέτοιο δεν έγινε, για την ακρίβεια δεν της το επέτρεψε η Μακάμπι και ο Ντεσόν Τόμας, που στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε μπροστά και έδωσε μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του με 94-91.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μακάμπι ”ανένηκε” στο 7-4, με την Βαλένθια να ”πέφτει” στο 3-8.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

H εξέλιξη:

Η Μακάμπι ξεκίνησε με διάθεση για παιχνίδι στην ρακέτα, με τον Αρτσιόμ Παραχούσκι να μην δυσκολεύεται απέναντι στον Τίμπορ Πλάις, σκοράροντας 8 από τους 14 πόντους της ομάδας του, το πρώτο πεντάλεπτο. Παρόλα αυτά, οι Ισπανοί δεν έμειναν πίσω και με εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (11-14).

Τα πολλά φάουλ και οι σκληρές άμυνες δεν επέτρεψαν σε καμία από τις δύο να ξεφύγει στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 25-21 για τους γηπεδούχους.

To δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Έρικ Γκριν εκτός πεντάδας και την ομάδα του να μένει κοντά στο σκορ με κάποια μεγάλα τρίποντα, την ώρα που η Μακάμπι είχε μόλις μία προσπάθεια πίσω από τα 6,75 μ. και μάλιστα εύστοχη!

Ο Αμερικανός πρώην παίκτης του Ολυμπιακού επέστρεψε στο 14ο λεπτό και με δύο εύστοχες βολές και μία ασίστ προσπέρασε στο σκορ. Αυτή ήταν η πέμπτη του Γκριν στο ματς και σε μόλις 9 λεπτά συμμετοχής και κάπως έτσι ισοφαρίσε το προσωπικό του ρεκόρ στην διοργάνωση (στο φετινό ματς απέναντι στην Μάλαγα)

Γρήγορα όμως η ομάδα του Ισραήλ με μπροστάρη τον Πιερ Τζάκσον πήρε προβάδισμα 5 πόντων (40-35). Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου όμως έμεινε ισόπαλο 46-46, μετά από ένα εντυπωσιακό σερί της Βαλένθια με 11-6 και τον Γκριν να μετρά 16 πόντους με 8/9 βολές! Ο Παραχούσκι με ωραίο buzzer beater στα 2 δευτερόλεπτα ‘’απάντησε’’ στο κρεσέντο του Γκριν.

Η Βαλένθια είχε την απάντηση, η Μακάμπι τον Τόμας

Mε επί μέρους σκορ 8-0 υπέρ της Μακάμπι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Τζάκσον να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και να φτάνει ήδη τους 17 πόντους! Ο Σαν Εμετέριο έκανε την εμφάνισή του κάπου εκεί και με δικό του τρίποντο μείωσε σε 57-51.

Κάπου εκεί μπήκε και πάλι στην εξίσωση ο Γκριν και με την σχεδόν απόλυτη ευστοχία του από την γραμμή των βολών (10/11) κράτησε κοντά την ισπανική ομάδα (60-55).

Και όσο η Βαλένθια είχε το τρόπο να πλησιάζει ακόμα και στον πόντο, η Μακάμπι είχε τον … Ντεσόν Τόμας, που στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε πάνω του την ομάδα του Νέβεν Σπάχια και με 12 πόντους έστειλε στην τελευταία πράξη την ομάδα του με μικρό προβάδισμα (69-65).

Ο Τόμας συνέχισε το βιολί του, Άλεξ Τάιους και Νόρις Νόουλ έβαλαν το λιθαράκι τους και οι Ισραηλινοί δεν έλεγαν να χάσουν το προβάδισμα, όμως και οι Ισπανοί δεν θα έπεφταν αμαχητί. Με το σκορ στο 80-77 και τέσσερα λεπτά να απομένουν, όλα φαίνονταν πως θα πάμε σε ντέρμπι.

Όσο η Βαλένθια δεν ισοφάριζε ή δεν περνούσε μπροστά στο σκορ, η Μακάμπι είχε κάθε λόγο να πιστεύει πως θα φτάσει στη νίκη και ο Τόμας φρόντισε να υπογράψει την διαφαινόμενη νίκη. Με διπλό ”χτύπημα” από τα 6,75 μ., ο 26χρονος έγινε ο απόλυτος ήρωας της βραδιάς.

Παίκτης-κλειδί: Ντεσόν Τόμας. Ο Αμερικανός φόργουορντ μπορεί να ήταν άφαντος στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο όμως ήταν απολαυστικός και κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με τους συνεχόμενους πόντους του. Το ίδιο συνεχίστηκε και στα τελευταία λεπτά του αγώνα με δύο σημαντικά τρίποντα.

Η στατιστική του έγραψε 20 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής, με 6/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα, αμφότερα καθοριστικά για την έκβαση του αγώνα.

Που κρίθηκε: Δύο λεπτά πριν το τέλος, ο Τόμας ευστόχησε σε τρίποντο και έστειλε την διαφορά στους 9 (88-79).

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 21-25, 23-19, 25-26.