Παναθηναϊκός – κριτική: Δεν τράβηξαν οι συνήθεις ύποπτοι, ένας ίσον κανένας (videos)

2017-12-07T21:27:52+00:00 2017-12-07T21:46:42+00:00.

John Rammas

07/Dec/17 21:27

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net #0 Κρις Σίνγκλετον Ήταν πιο αποτελεσματικούς παίκτες του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο (6π. με 0/1δίπ., 2/3τρίπ., 1λ. στα πρώτα 10:40), αλλά η… μη άμυνά του στη συνέχεια τον κατέστησε αρνητικό στο παρκέ. Είχε μεν 6 πόντους στο τελευταίο 5λεπτο για τους 15 συνολικά δίπλα σε 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, αλλά […]

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Ήταν πιο αποτελεσματικούς παίκτες του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο (6π. με 0/1δίπ., 2/3τρίπ., 1λ. στα πρώτα 10:40), αλλά η… μη άμυνά του στη συνέχεια τον κατέστησε αρνητικό στο παρκέ. Είχε μεν 6 πόντους στο τελευταίο 5λεπτο για τους 15 συνολικά δίπλα σε 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να ρεφάρει, χώρια τα 5 λάθη σε 33:12.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Ήρθε ως συνήθως από τον πάγκο (6′) και το πήρε σερί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά χωρίς τον γνωστό αριθμό προσπαθειών (0/1δίπ., 1/1τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ. σε 14:00). Προσπάθησε να βρει το χέρι του, όταν ο Παναθηναϊκός τον χρειάστηκε περισσότερο από ποτέ, εν τέλει βοήθησε τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, αλλά τίποτε δεν ήταν αρκετό για την ολική επαναφορά (11π. με 1/3δίπ., 3/7τρίοπ., 2ρ., 2ασ., 3κλ. σε 28:41).

#11 Νίκος Παππάς
Δεν κατάφερε να δώσει λύσεις στο πρώτο ημίχρονο (0/1δίπ., 0/2τρίπ. από το 8′ και για τα επόμενα 6:26), έφτασε να έχει και 0/5 σουτ εντός πεδιάς, αλλά λίγο έλειψε να το γυρίσει μόνος του. Δυστυχώς για τον Παναθηναϊκό ακόμη και τα επόμενά του 4/4 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν αρκετά (16π. με 0/3δίπ., 4/7τρίπ., 4/4β., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 20:03).

#12 Μάρκους Ντένμον
Έπαιξε στα τελευταία 5:55 του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η παρουσία του στο παρκέ συνέπεσε με το χειρότερο κομμάτι (από 17-25 σε 31-33) στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού (στο πρώτο ημίχρονο, αφού υπήρχαν και χειρότερα). Με μόλις 0/1 δίποντο δε βοήθησε στην αποφυγή του. Δεν επέστρεψε ποτέ ξανά.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Η έναρξη τον βρήκε να έχει 2 κλεψίματα στις πρώτες 2 άμυνες του Παναθηναϊκού, αλλά και 2 φάουλ μόλις 2′. Συνέχισε για σχεδόν άλλο τόσο στην πρώτη περίοδο, πριν υποπέσει σε ακόμη ένα στο 13′ και προφυλαχθεί για το πιο κρίσιμο κομμάτι του παιχνιδιού, αλλά με 4 φάουλ από το 26′ οτιδήποτε σχετικό με τον ίδιο έμοιαζε ρίσκο. Επέστρεψε για τα τελευταία 6 λεπτά, αλλά δεν του βγήκε τίποτα: Άστοχο δίποντο (με υποψία φάουλ) στο 78-72 στο 39′, άστοχο -αν κι ελεύθερο- τρίποντο αμέσως μετά και 0/2 ελεύθερες βολές στο 80-82 με σχεδόν μισό λεπτό να απομένει (4π. με 2/4δίπ., 0/2τρίπ., 0/3β., 2κλ., 2λ. σε 17:56).

#15 Ίαν Βουγιούκας
Ο Τσάβι Πασκουάλ τον εμπιστεύτηκε στο 11′ για λύσεις κοντά στο καλάθι, αλλά 4:08 ήταν αρκετά για να αλλάξει γνώμη (2π. με 0/1δίπ., 2/2β., 1ρ., 1λ.). Επέστρεψε για ακόμη λίγο μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου, αλλά χωρίς να κάνει κάτι το ιδιαίτερο (2π. με 0/1δίπ., 2/2β., 1ρ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 10:26).

Διαβάστε εδώ τα τελευταία νέα

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Ήταν η γνωστή αλλαγή του Νικ Καλάθη (στο 9′), αλλά χωρίς το απαιτούμενο αποτέλεσμα (2π., 1ρ., 1ασ., 1λ.), έτσι τα 6:07 μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν όλα κι όλα όσα πήρε στο πρώτο ημίχρονο. Συνέχισε αντιστρόφως ανάλογα κυρίως στη δημιουργία (2π. με 1/2δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ., 5ασ., 1κλ., 2λ. σε 15:33) κι άφησε τα τελευταία λεπτά στον 28χρονο ομογενή γκαρντ.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Τα γρήγορα φάουλ του Τζέιμς Γκιστ τον έριξαν στη μάχη μόλις στο 5′, βοήθησε στο ριμπάουντ (5ρ.) και στην άμυνα, όχι και στην επίθεση (0/3τρίπ.). Στο 12′ ήταν η σειρά του για το 2ο φάουλ, πριν επιστρέψει για το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και πιο μετά στον… μονόλογο της Ζαλγκίρις Κάουνας, ανήμπορος κι αυτός να αντιδράσει (2π. με 1/2δίπ., 0/3τρίπ., 0/2β., 6ρ. σε 13:33).

#23 Ζακ Όγκουστ
Τα 4:47 από το 13′ μέχρι το 18′ ήταν τα μοναδικά του στο παιχνίδι, αφού, πέραν των 3 πόντων, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθους, είχε και 2 φάουλ, ενώ η συνέχεια δεν ήταν για τα… κυβικά του.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Άρχισε ζεστός με 2/2 σουτ εντός πεδιάς μέχρι το 5′, αλλά συνέχισε άτολμος μέχρι το 7:42, για να επιστρέψει για άλλο τόσο στην τρίτη περίοδο, αλλά άστοχος (7π. με 2/3δίπ., 1/3τρίπ., 4ρ., 1λ. σε 14:01), κατ’ επέκταση και ποτέ ξανά.

#33 Νικ Καλάθης
No Calathes, no party για τον Παναθηναϊκό, με τον 28χρονο ομογενή πόιντ γκαρντ να τα… σπάει από την περιφέρεια και τη γραμμή των ελευθέρων βολών και παρά τα φαινόμενα (10π. με 4/4δίπ., 0/4τρίπ., 2/6β., 6ρ., 4ασ., 1κλ., 2λ. σε 24:30) να μην είσαι σε θέση να αναπληρώσει το κενό. Δεν είναι τυχαίο πως το comeback έγινε με τον ίδιο στον πάγκο, ενώ δεν κατάφερε να δηλώσει “παρών” στην επιστροφή του στο παρκέ στα κρίσιμα.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Ο Τσάβι Πασκουάλ του έδωσε θέση στην αρχική 5άδα για την άμυνα πάνω στον Εντγκάρας Ουλανόβας, αλλά δεν περιορίστηκε μόνο σε αυτό (2π., 2ασ. στα πρώτα 6:00). Η ανάγκη για καλή άμυνα τον επανέφερε στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν ξέφυγε της γενικής μετριότητας (2π. με 0/1δίπ., 2/4β., 1ρ., 2ασ., 1κλ. σε 11:23).