Η Χίμκι “καθάρισε” τη Μιλάνο με… πολυβόλο Σβεντ!

2017-12-07T22:39:07+00:00 2017-12-07T23:27:11+00:00.

07/Dec/17 22:39

Ο ασταμάτητος Σβεντ πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση μέσα στο Μιλάνο και οδήγησε τη Χίμκι σε σημαντικό διπλό με 77-71!

Ο Ρώσος γκαρντ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα των Ιταλών σημειώνοντας 29 πόντους (5/10 τρίποντα) και νέο ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα.

Το Μιλάνο συνεχίζει να προβληματίζει παρά τις σημαντικές επενδύσεις του καλοκαιριού, με τους Τζέρελς (17π) και Θίοντορ (14π, 8ασ) να προσπαθούν δίχως αποτέλεσμα να αποτρέψουν την ήττα.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 13-6 χάρη στον θετικότατο Θίοντορ. Τα αμυντικά κενά της Χίμκι ήταν πολλά και η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (20-10) παρά τις προσπάθειες του Σβεντ που για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν η κύρια απειλή των Ρώσων.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα όταν ο Τζέρελς διαμόρφωσε το 31-19 αλλά τα επόμενα λεπτά άνηκαν ξεκάθαρα στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η πιεστική άμυνα δεν επέτρεψε στο Μιλάνο να σκοράρει περισσότερους από τρεις πόντους σε διάστημα 5 λεπτών και απόλυτα φυσιολογικά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν σε απόσταση μιας κατοχής (34-31) στο 18′.

Ήταν σαφές πως η Χίμκι πατούσε πλέον καλύτερα πάνω στο παρκέ παρά το γεγονός πως ένα γρήγορο 4-0 την έφερε στο -7 (38-31) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μέγας είσαι Σβεντ…

Ο Αλεξέι Σβεντ παίζει μπάσκετ για να σκοράρει και το απέδειξε με εμφατικό τρόπο στην επιστροφή από τα αποδυτήρια. Ο Ρώσος έκανε τα πάντα σε σκορ και δημιουργία με αποτέλεσμα η ομάδα του να έχει μειώσει σε 46-44 και λίγες κατοχές μετά να περάσει μπροστά (55-51) με τον ίδιο να έχει φτάσει ήδη τους 21 πόντους και να απομένουν δύο λεπτά για το τέλος της περιόδου.

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα από αυτό το σημείο και έπειτα ήταν συνεχείς. Ο Πάσκολο διαμόρφωσε το 56-55 και ο Σβεντ απάντησε άμεσα για το 60-54 αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την πίεση στους αντιπάλους που ξεκίνησαν να παίζουν άναρχα.

Το πρώτο τρίποντο του Μπέρτανς μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή (65-66) ωστόσο δεν κατάφερε ποτέ να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Σβεντ έφτασε τους 29 πόντους σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα και οι Χάνεϊκατ – Τζένκινς αποτελείωσαν τη Μιλάνο που βυθίστηκε ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα μετά το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 38-31, 56-55, 71-77

Παίκτης-κλειδί: Θέλει και ερώτημα; Το ρεκόρ καριέρας του Σβεντ με 29 πόντους (6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές) και 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης του δίνει αυτομάτως το βραβείο του πολυτιμότερου!