Παναθηναϊκός: Ο Πάνγκος και οι… δαιμόνιες συμπτώσεις

2017-12-08T16:00:41+00:00 2017-12-08T13:35:52+00:00.

08/Dec/17 16:00

Η αλήθεια είναι πως, οι φορές που ο Παναθηναϊκός έχει ηττηθεί στο Κάουνας μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού, όμως οι βραδιές στις οποίες έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι παρουσιάζουν αρκετές και… περίεργες ομοιότητες.

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Άλλες χρίζουν διερεύνησης και ανάλυσης από το προπονητικό τιμ και τους παίκτες του “τριφυλλιού”, ενώ άλλες αποτελούν απλώς σπάνιες συμπτώσεις, οι οποίες αξίζει να αναφερθούν.

Το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ γνώρισε την τέταρτη φετινή του ήττα στην Ευρωλίγκα και μάλιστα απέναντι στην ομάδα ενός εκ των αγαπημένων παιδιών της “πράσινης” εξέδρας, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Είναι η τέταρτη φορά που η Ζαλγκίρις νικά τον Παναθηναϊκό στην Λιθουανία σε σύνολο δέκα αγώνων και η δεύτερη με τον Σάρας στην άκρη του πάγκου της. Πρόκειται για δυο ήττες με χρονική απόσταση μικρότερη του έτους, οι οποίες μάλιστα ήρθαν με πανομοιότυπο τρόπο.

Τα δεκάλεπτα “μαύρες τρύπες”

Οι πρωταθλητές Λιθουανίας αποτελούν δυσκολοκατάβλητη ομάδα, με αρχές στο παιχνίδι της, διακριτούς ρόλους, πολύ καλές αποστάσεις στην επίθεση και πνεύμα νικητή, παρότι διαθέτουν ένα από τα χαμηλότερα μπάτζετ της διοργάνωσης.

Μεγάλο μερίδιο στην ύπαρξη των παραπάνω πλεονεκτημάτων πιστώνεται στον Γιασικεβίτσιους που αποτελεί το νέο “big thing” των ευρωπαϊκών πάγκων. Βέβαια σε καμιά περίπτωση η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα μέγεθος σαν τον Παναθηναϊκό, όσον αφορά στην προοπτική και στις φιλοδοξίες για την συνέχεια της σεζόν. Όμως αν της δώσεις την παραμικρή αφορμή και το ελάχιστο δικαίωμα, είναι έτοιμη να τα εκμεταλλευτεί και να επικρατήσει επί οποιουδήποτε αντιπάλου.

Με άλλα λόγια, ένα κακό δεκάλεπτο με έλλειψη συγκέντρωσης φτάνει και περισσεύει για να γίνει η ζημιά. Ότι ακριβώς συνέβη και στις δυο τελευταίες επισκέψεις του “τριφυλλιού” στο Κάουνας. Αν και οι “πράσινοι” ήλεγχαν τα ματς επί τριάντα λεπτά, εμφάνισαν μια περίοδο “μαύρης τρύπας” στην απόδοσή τους στο καθένα από αυτά και έχασαν δικούς τους αγώνες, ουσιαστικά.

Στο παιχνίδι της περυσινής σεζόν, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πολύ διαβασμένος στην άμυνα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, με αποτέλεσμα ο Λιθουανοί να σκοράρουν μόλις 34 πόντους και οι ο ίδιος να προηγείται με +7 (41-34). Κάπου εκεί ήρθε το “βραχυκύκλωμα” για τους παίκτες του Πασκουάλ και η Ζαλγκίρις σημείωσε 30 ολόκληρους πόντους μέχρι το φινάλε για να επικρατήσει 64-58.

Χθες (07/12) το κακό διάστημα αφορούσε την τρίτη περίοδο. Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό προπορευόμενο με +2 (33-31), όμως η καθίζηση στα επόμενα δέκα λεπτά απέφερε επιμέρους σκορ 33-14 και αλλαγή σκηνικού στο σκορ, με την ομάδα του Σάρας να παίρνει “κεφάλι” στο σκορ με 17 πόντους (64-47). Αν και προσπάθησε το “τριφύλλι” με μπροστάρη τον Παππά να γυρίσει το παιχνίδι, η ζημιά είχε ήδη γίνει.

Ο κοινός παρονομαστής και “κακός δαίμονας”, Κέβιν Πάνγκος

Παίκτης κλειδί και στις δυο “μάχες” ήταν ο Κέβιν Πάνγκος, ο οποίος στην ουσία “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό, κυρίως με την δημιουργικότητά του στα σημεία των… μπλακ άουτ. Στο περυσινό ματς μοίρασε επτά ασίστ (!) στην αντεπίθεση της Ζαλγκίρις, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει την κορυφαία του επίδοση στην σεζόν (9 τελικές πάσες) και να ηγηθεί των συμπαικτών του στην νίκη.

Τα ίδια έκανε και λίγους μήνες αργότερα. Στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης για την 11η αγωνιστική στην φετινή Ευρωλίγκα, ο Σλοβένος γκαρντ μοίρασε 4 ασίστ, ενώ συνολικά έφτασε τις 11 στο παιχνίδι για να σημειώσει ατομικό ρεκόρ, όσον αφορά τις τελικές πάσες στον θεσμό, την ώρα που σκόραρε και 12 πόντους.

Η σπάνια συγκυρία

Αξίζει να αναφέρουμε πως όποτε ο Παναθηναϊκός ηττηθεί στο Κάουνας, το πραγματοποιεί με την ίδια διαφορά. Για την ακρίβεια και τα τέσσερα κατά του αποτελέσματα έληξαν στο -6, ενώ τόσο η πρώτη του αποτυχία, όσο και η πιο κοντινή είχαν ακριβώς το ίδιο σκορ (80-74).