“Ερυθρόλευκο” πάρτι με… 100άρα και τρομερό Φελντέιν!

2017-12-08T20:59:52+00:00 2017-12-08T21:18:59+00:00.

08/Dec/17 20:59

Με τον Τζέιμς Φελντέιν ηγέτη και πρώτο σκόρερ, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε άνετα την Αναντολού Εφές στο Βελιγράδι με 100-81 και έδωσε συνέχεια στο μεγάλο διπλό του στην Μαδρίτη!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και “χτύπησαν” κάθε αδυναμία της άμυνας των Τούρκων, με αποτέλεσμα να πάρουν το παιχνίδι πολύ πιο άνετα από ότι αναμενόταν. Η ομάδα του Περάσοβιτς πάντως συνεχίζει να προβληματίζει, παρά το πολύ ποιοτικό ρόστερ που διαθέτει.

Πρέπει να πούμε ότι ο πρωταγωνιστής του αποψινού αγώνα, Τζέιμς Φελντέιν πραγματοποίησε ατομικό ρεκόρ πόντων (29) στην μέχρι τώρα παρουσία του στην Ευρωλίγκα.

Ακόμα οι “ερυθρόλευκοι” με τους 100 πόντους που πέτυχαν, σημείωσαν την δεύτερη μεγαλύτερη τους επιθετική επίδοση, μετά τους 103 πόντους κόντρα στην Γαλατασαράι.

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας έχει ρεκόρ 4-7, ενώ η Εφές “έπεσε” στο 3-8!

Αναλυτικά τα στατιστικά.

Το παιχνίδι

Παρά τον αρχικό ενθουσιασμό του Αστέρα στο ξεκίνημα (6-2), η Εφές απάντησε με σερί 7-2 περνώντας μπροστά στο σκορ με 9-8 (στο 4′). Πάντως οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν με σερί 8-3 (16-12 στο 7′), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν και με 24-17 (στο 8′). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 29-23 και τους φιλοξενούμενους να μην “παίζουν άμυνα”.

Στην δεύτερη περίοδο στο κατάμεστο Βελιγράδι, ο Φελντέιν έκανε ότι ήθελε στο παρκέ είχε 13 πόντους και ο Αστέρας ήταν μπροστά με 12 πόντους(41-29 στο 13′), χάρη σε ένα ακόμα σερί 12-6! Οι γηπεδούχοι δεν “έριχναν” ταχύτητα και διατηρούσαν την διαφορά στο ίδια επίπεδα (45-33 στο 16′). Οι παίκτες του Περάσοβιτς μείωσαν σε 45-40 (στο 18′) με 7-0 επιμέρους σκορ, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 50-44.

“Ερυθρόλευκο κρεσέντο” και νίκη!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με, τον Ερυθρό Αστέρα να συνεχίζει το επιθετικό “κρεσέντο” και να διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας (59-49 στο 23′) από την Εφές. Μάλιστα με ένα ακόμα καλάθι του Φελντέιν (19π.), η διαφορά έφτασε τους 15 (66-51 στο 25′) για πρώτη φορά στον αγώνα. Οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 7-2, μείωσαν σε 68-58 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 74-62,

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι μπήκαν με παρόμοια ορμή και πάθος και ανέβασαν για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ, στους 18 πόντους (86-648 στο 33′). 5 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα το σκορ ήταν 91-72 και όλα είχαν κριθεί, γύρω από την υπόθεση νίκη. Στο τελευταίο 3λεπτο το αγώνα, η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 20 πόντους (94-72), ενώ το τελικό 100-81, ήταν απόλυτα δίκαιο για τον Αστέρα!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέιμς Φελντέιν πραγματοποίησε μία απίστευτη εμφάνισε με 29 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη. Από κοντά ο Λεσόρτ με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ρότσεστι με 13 πόντους και 7 ασίστ.

Που κρίθηκε: Γενικά η Εφές δεν μπήκε ποτέ στο ματς και ειδικά η άμυνα της, βρέθηκε σε κακό βράδυ κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Σέρβοι και με εξαιρετικές επιθετικές επιλογές και μεγάλα σουτ πήραν την νίκη. Το συμπέρασμα είναι, πως η άμυνα της ομάδας του Περάσοβιτς ήταν αυτή που έκρινε τον νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 50-44, 74-62, 100-81