2017-12-08T22:01:44+00:00 2017-12-08T22:55:25+00:00.

Lefteris Moutis

08/Dec/17 22:01

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - REAL MADRID / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ στην παράταση (92-83) με πρωταγωνιστή στο φινάλε τον Γιώργο Πρίντεζη και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Γιώργος Πρίντεζης είχε την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας των “ερυθρολεύκων” στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όταν είχε κερδίσει δυο βολές στα 4 δεύτερα πριν το φινάλε, αλλά τα κατάφερε με το δύσκολο… τρόπο. Εχασε τις βολές, ζήτησε συγγνώμη, αποθεώθηκε από τον κόσμο και στην παράταση… έβγαζε φωτιές πετυχαίνοντας εννιά πόντους!

Σε ένα ματς θρίλερ με συνεχείς ανατροπές, οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν της Ρεάλ σε μια βραδιά που ο θαυματουργός Λούκα Ντόντσιτς έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 33 πόντους! Μαγική βραδιά είχε και ο Τζέι Σι Κάρολ με 24 πόντους.

Από πλευράς Ολυμπιακού, πολύ καλοί ήταν και οι Παπανικολάου, Στρέλνιεκς, ΜακΛιν, Μιλουτίνοφ, ενώ φουριόζος επέστρεψε στην Ευρωλίγκα ο Βασίλης Σπανούλης.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά

Όταν επέστρεψε ο αρχηγός

Οπως έλεγε και το διαφημιστικό της Ευρωλίγκας της φετινής χρονιάς, “The King is here”! Ο Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση και αμέσως τα πάντα άρχισαν να περιστρέφονται γύρω του. Ο κόσμος τον αποθέωσε πριν το τζάμπολ και αμέσως μετά το παιχνίδι του Ολυμπιακού άρχισε να έχει ως άξονα αναφοράς τον αρχηγό του.

Ο “Kill-Bill” ξεκίνησε να παίζει pick n roll με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριαρχώντας στο επιθετικό μέρος του παιχνιδιού. Αμυντικά ο Πάμπλο Λάσο προσπάθησε να τον φθείρει δίνοντας εντολή στον Τέιλορ να τον σημαδεύει, αλλά τη μεγάλη διαφορά για τους γηπεδούχους έκανε ο Κώστας Παπανικολάου.

Παράγοντας “Παπανικολάου”

Απόντων των Αγραβάνη και Παπαπέτρου και δεδομένης της έφεσης του να μαρκάρει τους αντίπαλους γκαρντ που κυριαρχούν στο παιχνίδι, όπως ο Ντόντσιτς, ο “Παπ” ήταν αναμενόμενο ότι θα αποτελούσε καθοριστικό παράγοντα του αγώνα.

Οπερ και εγένετο! Ο Ντόντσιτς δεν μπορούσε να κάνει τα συνηθισμένα… μαγικά του στα πρώτα λεπτά και ως εκ τούτου η Ρεάλ επιθετικά ήταν εκτός ρυθμού ξεκινώντας με 3/16 σουτ μέχρι το 10′, όταν και πέτυχε μόλις 6 πόντους. Ο Ολυμπιακός κράτησε χωρίς σκορ τη “βασίλισσα” για 7 λεπτά τρέχοντας 14-0 σερί (18-6)!

Τα “θαύματα” του θαυματουργού Ντόντσιτς

Ο Λάσο στράφηκε έτσι σε λύσεις από τον πάγκο με τους Κάρολ και Ραντλ να βρίσκουν πόντους κυρίως μετά από αβίαστα λάθη των Πειραιωτών που ξεκίνησαν με αρκετές… απερισκεψίες το ματς κάνοντας πολλά αβίαστα λάθη. Ετσι, η Ρεάλ μείωσε σε 21-15 (13′) δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης, αλλά τη πραγματική διαφορά έκανε η αγωνιστική άνοδος του 18χρονου Σλοβένου μόλις στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου.

Μέχρι τότε, είχε 1/5 σουτ και μικρή συνεισφορά στη δημιουργία. Ωστόσο, όπως συνηθίζει σε πολλά παιχνίδια, αρχίζει και ανεβαίνει μόλις περνάει η ώρα και έχει καταφέρει να διαβάσει την αντίπαλη άμυνα και την αντιμετώπιση που έχουν ετοιμάσει απέναντι του.

Ο Ντόντσιτς  πέτυχε 8 πόντους σε ένα τρίλεπτο και με τη βοήθεια του Κάρολ, η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους (34-30) στο ημίχρονο σε ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός έμενε μπροστά στο σκορ χάρη στις βολές (είχε 10/12 στο δεύτερο δεκάλεπτο), καθώς είχε συνολικά 3/11 σουτ εντός παιδιάς.

Η αντίδραση της Ρεάλ και η απάντηση του ΜακΛιν

Ο θαυματουργός μικρός ξεκίνησε φουριόζος και το δεύτερο ημίχρονο σε ένα διάστημα που και ο γίγαντας Ουόλτερ Ταβάρες ήταν αποτελεσματικός και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ελέγξει το ρυθμό, αλλά ούτε και να πετύχει εύκολους πόντους στο τρανζίσιον. Η Ρεάλ μείωσε στον πόντο (40-39, 24′), αλλά οι ψηλοί των “ερυθρολεύκων” ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν με συνέπεια και να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά.

Ο Μιλουτίνοφ τελείωσε αρκετές φάσεις, ο Πρίντεζης πέτυχε δυο καλάθια, ο Παπανικολάου ένα σημαντικό τρίποντο-απάντηση στην αντεπίθεση των Μαδριλένων, αλλά αυτός που έδωσε ώθηση στους Πειραιώτες ήταν ο Τζαμέλ ΜακΛιν και η… άμυνα τους. Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε επτά πόντους με δυο γκολ-φάουλ εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-40, 29′) για πρώτη φορά μετά από ώρα οδηγώντας το 9-0 σερί της ομάδας του.

Αβαντάζ Ολυμπιακού μέσω της άμυνας

Ο Στρέλνιεκς πέτυχε 4/4 βολές στην αρχή της τελευταίας περιόδου ανεβάζοντας τη διαφορά στους 13 πόντους (60-47, 31′), αλλά και πάλι οδηγός του Ολυμπιακού ήταν η άμυνα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε δώσει εντολή στους παίκτες του να κλείνουν προς τη ρακέτα και να ρισκάρουν με το σουτ των παικτών της Ρεάλ (πλην Κάρολ φυσικά) και έτσι τα ποσοστά της “βασίλισσας” ήταν πολύ χαμηλά.

Οι “ερυθρόλευκοι” ανανέωσαν αρκετές επιθέσεις, αλλά η επιθετική δυστοκία τους για τέσσερα λεπτά εντός παιδιάς, επέτρεψε στη “βασίλισσα” να τρέξει σερί 8-0 με πρωταγωνιστές τους Ντόντσιτς και Κάρολ μειώνοντας σε 64-59 (35′), όταν οι περισσότεροι είχαν πιστέψει ότι ο Ολυμπιακός δεν θα απειληθεί εύκολα.

Το θρίλερ του τελευταίου διλέπτου

Το απίστευτο κρεσέντο των Ντόντσιτς και Κάρολ έφερε το ματς σε λεπτή ισορροπία, αλλά ένα τρίποντο του άποντου μέχρι εκείνο το σημείο, Ρούντι Φερνάντεθ από τα εννιά μέτρα έβαλε… φωτιά (68-67, 38′). Ωστόσο, στην αμέσως προηγούμενη φάση πέρασε ξανά στο παρκέ ο Σπανούλης και ανέλαβε δράση ο άνθρωπος της… τελευταίας στιγμής, Γιώργος Πρίντεζης. Με τέσσερις πόντους σε 40” δεύτερα έδωσε ξανά αβαντάζ στον Ολυμπιακό (72-67), αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Ο Ντόντσιτς πέρασε όλη την άμυνα του Ολυμπιακού σαν σταματημένους για εύκολο λέι απ και στην επόμενη φάση ο Κάρολ έβαλε μεγάλο τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ φέρνοντας το ματς στα ίσα 12 δεύτερα πριν το φινάλε (72-72). Ο Σπανούλης έπαιξε pick n roll με τον Πρίντεζη και ο τελευταίος κέρδισε φάουλ από τον Ρέγες. Ωστόσο είχε 0/2 βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα κρίσιμα μιλάει ο Πρι!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δυο ομάδες πετούσαν φωτιές επιθετικά! Οι Κάρολ και Ντόντσιτς συνέχισαν να πυροβολούν, αλλά ο Στρέλνιεκς πέτυχε πέντε κρίσιμους πόντους, ο Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη αναλαμβάνοντας όλη την ευθύνη και παίρνοντας εξιλέωση για τις χαμένες βολές στην κανονική διάρκεια.

Ο “Πρι” πέτυχε τρία συνεχόμενα καλάθια δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων (84-79, 107 δεύτερα πριν το τέλος) σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο! Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε μέχρι τέλους, καθώς η διαφορά έφθασε και στο +8 (87-79) στην παράταση και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας διευρύνοντας σε πέντε τις συνεχόμενες νίκες του.