Σφαιρόπουλος: “Εχει τσαγανό και τσαμπουκά ο Πρίντεζης”

2017-12-08T22:43:12+00:00 2017-12-08T22:47:58+00:00.

Lefteris Moutis

08/Dec/17 22:43

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - REAL MADRID / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος υποκλίθηκε στο χαρακτήρα του Γιώργου Πρίντεζη που “καθάρισε” τον αγώνα με τη Ρεάλ στην παράταση, παρότι ήταν εκείνος που έχασε δυο βολές στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

“Αυτό θέλει χαρακτήρα. Και ο Γιώργος το έχει αποδείξει ότι μπορεί να κάνει τη διαφορά. Εχασε δυο βολές, αλλά δεν έγινε και κάτι. Εμεινε συγκεντρωμένος, έχει τσαγανό, τσαμπουκά, χαρακτήρα και έκανε ο,τι έκανε”, δήλωσε ο “Σφαιρό” για τον Πρίντεζη και τους 9 πόντους που πέτυχε στην παράταση.

Ο κόουτς του Ολυμπιακού δήλωσε αρχικά για τη νίκη της ομάδας του εναντίον της “βασίλισσας”: “Είναι μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Παίζαμε εναντίον ενός εκ των φαβορί για το Φάιναλ Φορ. Παρά τις απουσίες λόγω τραυματισμών, έδειξε την ποιότητα της και πως μπορεί να επιστρέψει σε ένα ματς και να διεκδικήσει τις πιθανότητες να κερδίσει. Αξίζαμε τη νίκη με τον τρόπο που παίξαμε. Ξεκινήσαμε πολύ καλά στην άμυνα δεχθήκαμε μόνο 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 30 στο ημίχρονο.

Η Ρεάλ σκοράρει 82 πόντους ανά ματς εκτός έδρας παρά τους τραυματισμούς της. Με τον τρόπο που παίξαμε ελέγξαμε το ματς, είχαμε 2-3 φορές διψήφια διαφορά. Ωστόσο, έβρισκε πάντα τρόπους να επιστρέφει στα ματς η Ρεάλ.
Δυστυχώς στα τελευταία 3-4 λεπτά δεν παίξαμε καλά στην άμυνα και στην επίθεση. Ημασταν αργοί στην επίθεση και δεν αντιδρούσαμε έξυπνα στην άμυνα. Διάβασε καλά η Ρεάλ και μας τιμώρησε στην επίθεση. Της επιτρέψαμε να σκοράρει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Συνολικά δεχθήκαμε 25 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και ήταν πάρα πολύ για αυτό το ματς.

Στην παράταση δείξαμε χαρακτήρα για μια ακόμα φορά. Γι αυτό θέλω να συγχαρώ τους παίκτες. Οχι μόνο επειδή πάλεψαν, αλλά και επειδή ισοφαρίστηκαν στην κανονική διάρκεια και δεν έπεσαν ψυχολογικά. Παρόλα αυτά πέτυχαν 20 πόντους στην παράταση. Δείξαμε τον χαρακτήρα μας.

Ευχαριστώ τους φιλάθλους μας για τη στήριξη και το έξτρα κίνητρο που μας έδωσαν. Εστιάζουμε πλέον στο ματς με την ΑΕΚ για το ελληνικό πρωτάθλημα. Δεν σκεφτόμαστε καθόλου την βαθμολογία στην Ευρωλίγκα”.

Σε ερώτηση για τη συγκέντρωση που είχε ο Ολυμπιακός στο έξτρα πεντάλεπτο και τη… συνταγή της επιτυχίας, είπε: “Αυτό είναι μυστικό! Δεν μπορώ να το πω (γέλια)! Η ομάδα έχει χαρακτήρα και έχουμε εμπειρία. Το ματς στράβωσε στο τέλος, δεν άξιζε να πάει στην παράταση. Αν χάναμε θα ήταν κρίμα. Εχουμε όμως, την εμπειρία, αυτοσυγκέντρωση, ηρεμία και συνέβη αυτό που γίνεται και άλλες φορές. Σε ένα ματς υπάρχουν πολλά εμπόδια που μπορούν να σε βγάλουν από το ρυθμό σου. Αυτός που είναι συγκεντρωμένος μπορεί να ανατρέψει οποιαδήποτε κατάσταση και αυτό κάναμε και εμείς”.

Δείτε στο βίντεο από το Eurohoops TV  όσα έκανε ο Γιώργος Πρίντεζης στην αναμέτρηση με την Ρεάλ…