”Καυτός” Φελντέιν στην Βαλένθια, οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα σε μεγάλη νίκη!

2017-12-15T22:34:52+00:00 2017-12-16T02:42:42+00:00.

15/Dec/17 22:34

Ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με τη νίκη από την Βαλένθια, κερδίζοντας με 86-82 την τοπική ομάδα, την οποία και έριξε ακόμα πιο χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Κορυφαίος και πάλι ο Τζέιμς Φελντέιν.

Ακόμα μία αγωνιστική, η οποία ήταν χαμένη για την πρωταθλήτρια Ισπανίας. Αν και έκανε αρκετά καλό παιχνίδι, βρήκε απέναντί της η καλύτερη επιθετικά ομάδα του Ερυθρού Αστέρα και δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη, την οποία και ψάχνει εδώ και 8 αγωνιστικές!

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ερυθρό Αστέρα και βρέθηκε μπροστά από τα πρώτα λεπτά. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 26-22 και όλα έδειχνα πως θα ήταν ένα σκληρό ματς.

Κάτι που αποδείχθηκε άμεσα. Οι φιλοξενούμενοι με τους Ρότσεστι και Ντάνγκουμπιτς πήγε την διαφορά σε διψήφιες διαφορές, οι Ισπανοί έδειχναν να έχουν κολλήσει, όμως με ένα ”ξέσπασμα” στα τελευταία 2 λεπτά πήγαν το σκορ ημιχρόνου στο 38-40.

Γρήγορα, οι ρόλοι άλλαξαν και με τους Πλάις, Γκριν και Τόμας να ανεβάζουν την προσωπική τους στατιστική, η Βαλένθια βρέθηκε στη θέση του πρωτοπόρου, ο Ερυθρός ”κόλλησε” στην επίθεση και η τρίτη περίοδος τελείωσε υπέρ των γηπεδούχων με 63-56.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο μέρος, όταν οι παίκτες των φιλοξενούμενων έκαναν συνεχόμενα λάθη και ήταν αρκετά άστοχοι, με τον Σαν Εμετέριο να τους ”πληγώνει”. Παρόλα αυτά, ο Φελντέιν είχε διαφορετική άποψη και οι φιλοξενούμενοι με ένα τρομερό σερί 17-0 πέρασαν μπροστά, κάνοντας ντέρμπι το ματς.

Η νίκη τελικά ήρθε μετά από απανωτά λάθη των Ισπανών στην επίθεση, με τους Σαν Εμετέριο και Βαν Ρόσομ να πετάνε στα σκουπίδια επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό και ενώ ο Αστέρας ήταν μπροστά με έναν και στις δύο περιπτώσεις.

Που κρίθηκε: O Eρυθρός έχει επιστρέψει από το -13 και ο Ρότσεστι τον βάζει μπροστά με έναν. Μετά ακολούθησαν δύο συνεχόμενα λάθη για τους γηπεδούχους και ο Φελντέιν, που πήγε στην γραμμή των βολών τα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, δεν αστόχησε και έδωσε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: O ”καυτός” αυτή την περίοδο Τζέιμς Φελντέιν. Ο πρώην ”πράσινος” τελείωσε το ματς με 26 πόντους (8/10 δίποντα) και παρά το γεγονός ότι ήταν απολύτως άστοχος από το τρίποντο, με 10/10 βολές, έκανε αυτό που έπρεπε για να φύγει η ομάδα του με το ”διπλό”. Πρόσθεσε και 5 ασίστ στην εκπληκτική του στατιστική.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 38-40, 63-56, 82-86