Ο Ντόντσιτς αποβλήθηκε, η Ρεάλ… επιβλήθηκε! (VIDEO)

2017-12-19T22:38:40+00:00 2017-12-19T23:48:59+00:00.

19/Dec/17 22:38

Μία πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη, πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην πρωταθλήτρια Ισπανίας Βαλένθια του Έρικ Γκριν με 91-72!

Μπορεί για τρία δεκάλεπτα το παιχνίδι να ήταν ντέρμπι και η Ρεάλ να “έχασε” λόγω αποβολής τον Ντόντσιτς, όμως η άμυνα της σε κρίσιμα σημεία σε συνδυασμό με τις περισσότερες επιθετικές λύσεις, έκαναν την διαφορά για χάρη των νικητών.

Πλέον οι Μαδριλένοι έχουν ρεκόρ 7-6, ενώ η Βαλένθια “υποχώρησε” κι’ άλλο στο 3-10.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ.

Το παιχνίδι

Εξαιρετικά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι ισόπαλο με 8-8 (στο 4′) και το ντέρμπι πολύ σκληρό. Η Ρεάλ με την επίθεση της να λειτουργεί καλύτερα κατάφερα να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με 17-14 (στο 7′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-18.

Στην δεύτερη περίοδο στην Μαδρίτη, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο να βρουν ρυθμό από την άμυνα και να διατηρήσουν την διαφορά στο σκορ (30-25 στο 13′). Η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε τον Λούκα Ντόντσιτς με αποβολή (!) και η Βαλένθια το εκμεταλλεύτηκε, “τρέχοντας” σερί 9-3 και προσπερνώντας στο σκορ με 34-33 (στο 17′). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-41.

“Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ!

Το δεύτερο ημίχρονο του “επεισοδιακού” ντέρμπι ξεκίνησε με, την πρωταθλήτρια Ισπανίας να κάνει σερί 7-4 και να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 48-47 (στο 23′) και τον Ντούμπλιεβιτς να φτάνει τους 15 πόντους. Η Ρεάλ αντέδρασε και με τρίποντο του Καμπάτσο πήρε κεφάλι στο σκορ με 57-56 (στο 26′).  Μάλιστα με καλάθι του Τόμπκινς ανέβασε την διαφορά στους 6 πόντους (62-56) κάνοντας μικρό σερί 5-0 και η τρίτη περίοδος έληξε με 64-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η Ρεάλ ήταν αποφασισμένη για την νίκη και είχε αυξήσει το προβάδισμα της στους 8 πόντους (72-64 στο 33′). 6′ λεπτά πριν το φινάλε ένα μεγάλο τρίποντο του Κάρολ και ένα καλάθι του Ρέγες, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 77-64 (στο 34′) και κάπου εκεί οι Μαδριλένοι “αγκάλιασαν” την νίκη. Στο 36ο λεπτό ο Γκριν με 2/2 βολές μείωσε σε 78-69 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Το τρίποντο όμως του Τόμπκινς και ένα λέι απ του Καμπάτσο τελείωσαν το ματς, με το σκορ να γίνεται (84-69 στο 38′).  Ενώ το τελικό 91-72 για την Ρεάλ ήταν απόλυτα δίκαιο!

Παίκτης-κλειδί: Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν πολύ καλός για την Ρεάλ με 14 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ επίσης ξεχώρισαν ο Τόμπκινς που έκανε double double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ταβάρες με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο σερί 13-6 της Ρεάλ Μαδρίτης στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου η Βαλένθια σταμάτησε να “παλεύει” στην άμυνα και δεν μπορούσε να σκοράρει εύκολα στην επίθεση. Μάλιστα σε εκείνο το σημείο βγήκαν μπροστά και έμπειροι παίκτης των γηπεδούχων όπως οι Ρέγες και Κάρολ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-41, 64-58, 91-72