Χίμκι: Σβεντ, Γκιλ και… τρίποντα “σκότωσαν” την Εφές (video)

2017-12-20T19:55:30+00:00 2017-12-20T19:55:30+00:00.

20/Dec/17 19:55

Η αλλαγή προπονητή δεν άλλαξε την εικόνα της Αναντολού Εφές που “κατέρρευσε” στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την Χίμκι και γνώρισε νέα ήττα με 86-68.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τους παίκτες του να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 17/35 τρίποντα (48.6%) και τον Αλεξέι Σβεντ να συνεχίζει τα φετινά “όργια” με 25 πόντους (6/10 τρίποντα) και 6 τελικές πάσες.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Άντονι Γκιλ που πρόσθεσε 16 πόντους και έδωσε σημαντικές λύσεις στην τέταρτη περίοδο όταν η Εφές είχε γίνει πραγματικά απειλητική.

Για λογαριασμό της Εφές, που δεν άλλαξε πρόσωπο παρά την αλλαγή προπονητή, ξεχώρισαν οι ΜακΚόλουμ (20π) και Ντάνστον (8π. 9ρ), ενώ ο Σίμον είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ αλλά και 7 λάθη.

Δείτε την πλήρη στατιστική του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες έδωσαν δαιμονιώδη ρυθμό στην αναμέτρηση με τα εκατέρωθεν καλάθια των Σβεντ και ΜακΚόλουμ να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 14-13, πριν η Χίμκι βρει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό για το 20-13 μόλις στο έκτο λεπτό.

Ο Ρώσος γκαρντ σκόραρε και δημιουργούσε σε κάθε ευκαιρία με αποτέλεσμα να φτάσει νωρίς τις 5 ασίστ και να διατηρήσει την ομάδα του μπροστά με +7 (26-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τους παίκτες του να εκτελούν με 5/7 τρίποντα και να μοιράζουν 7 ασίστ για 1 λάθος σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα.

Στα επόμενα λεπτά η Εφές κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς το καλάθι της αλλά δεν μείωσε αφού συνέχισε να σπαταλάει επιθέσεις είτε με άστοχα σουτ (2/7 τρίποντα) είτε με λάθη (7). Αντιθέτως, ο θετικότατος Βιάλτσεφ διαμόρφωσε το 34-23 και ο Σοκόλοφ που είχε περάσει στο παρκέ πριν λίγα δευτερόλεπτα διατήρησε τη Χίμκι μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (35-25, 17′).

To τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου ωστόσο άνηκε εξ ολοκλήρου στους Τούρκους. Ο Έρικ ΜακΚόλουμ ήρθε από τον πάγκο για να δώσει επιθετικές λύσεις μαζί με τον Ντάνστον, ο Σβεντ έβρισκε μόνο… σίδερο και το επί μέρους σκορ 8-2 έστειλε την Εφές στα αποδυτήρια με ανέλπιστα μικρή διαφορά (37-33).

“Φωτιά” ο ΜακΚόλουμ, το γύρισε η Εφές!

Η ανοδική πορεία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην επιστροφή από τα αποδυτήρια! Το δίδυμο Σίμον – ΜακΚόλουμ βρήκε ρυθμό και ο τελευταίος με μαζεμένους πόντους ανέβασε τον δείκτη το σκορ στο 46-43 ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση.

Οι άμυνες σταμάτησαν να έχουν τον πρώτο λόγο, ο “καυτός” Σβεντ απάντησε με το πέμπτο του τρίποντο (52-50) ενώ με τον ίδιο τρόπο ο ΜακΚόλουμ έκανε έξαλλο τον Γιώργο Μπαρτζώκα (53-52).

Κύριο χαρακτηριστικό της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με την Χίμκι να διατηρεί οριακό προβάδισμα (57-56), ήταν οι ατομικές ενέργειες και το παιχνίδι ένας εναντίον ενός.

Πρωταγωνιστής ο Γκιλ

O τραυματισμός του Τόμας Ρόμπινσον έχει στερήσει έναν καταπληκτικό ψηλό από την ρωσική ομάδα αλλά την ίδια στιγμή έχει δώσει την ευκαιρία στον Άντονι Γκιλ να βρει περισσότερες ευκαιρίες. Ο Αμερικάνος κέρδισε διαδοχικές “μάχες” κοντά στο καλάθι και έφτασε τους 16 πόντους διαμορφώνοντας το 65-58 με κάτι λιγότερο από 8 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Ο Εργκίν Αταμάν κάλεσε τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων όμως οι παίκτες του είχαν αποσυντονιστεί πλήρως. Το μακρινό τρίποντο του Μόνια επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (70-58) ενώ λίγες κατοχές μετά ο ίδιος παίκτης από το ίδιο σημείο “καθάρισε” τη υπόθεση νίκη (75-61).

Το τελικό 86-68 επιβεβαίωσε πως η Εφές είναι βαριά “άρρωστη” συνεχίζοντας την απογοητευτική της πορεία, την ώρα που το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκεται σταθερά σε τροχιά Playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 37-33, 57-56, 86-68

Παίκτης-κλειδί: Ο Αλεξέι Σβεντ μπορεί να ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 6/10 τρίποντα αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο Άντονι Γκιλ! Ο Αμερικάνος “μίλησε” όταν η Εφές είχε πλησιάσει στο σκορ προσθέτοντας 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και πολλές κερδισμένες μάχες σε άμυνα και επίθεση.