Η Μακάμπι άφησε μόνο τρίτο τον Παναθηναϊκό! (vids)

2017-12-21T22:03:19+00:00 2017-12-21T22:46:25+00:00.

21/Dec/17 22:03

Η εξαιρετική Μακάμπι δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητας της απέναντι στη Φενέρ, επικρατώντας με 82-73 στο Τελ Αβίβ και κάνοντας έτσι ένα σημαντικό βήμα για την οκτάδα της Ευρωλίγκας!

Οι “κυανοκίτρινοι” κατάφεραν να “κόψουν τα πόδια” των πρωταθλητών Ευρώπης από το πρώτο λεπτό και παρότι οι δεύτεροι προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, δεν κατάφεραν ποτέ να δείξουν εικόνα νικητή. Ο Κόουλ με τον Πιέρ Τζάκσον ήταν ασταμάτητοι, ενώ σπουδαία δουλειά για τη Μακάμπι έκανε ο πολυσχιδής Τζόνα Μπόλντεν!

Δείτε ΕΔΩ  τα στατιστικά του αγώνα από την βάση δεδομένων του Eurohοops

Αυτή ήταν ήταν όγδοη νίκη (8-6) για την ομάδα του Νέβεν Σπάχια που κέρδισε τη “μάχη” των πάγκων από τον Ομπράντοβιτς, ενώ η Φενέρ έπεσε στο 9-5, κάνοντας ένα μικρό βήμα πίσω στη διεκδίκηση μίας θέσης στην τετράδα και αφήνοντας μόνο τρίτο τον Παναθηναϊκό!

Εξέλιξη του αγώνα:

Ήταν τόσο άθλιο το ξεκίνημα της Φενέρ που μέσα σε 2.30’’ ο Ζοτς πήρε τάιμ άουτ και έκανε τρεις αλλαγές στο αρχικό του σχήμα (Τόμπσον 3φ., Νάναλι και Γκούντουριτς έξω, Σλούκας, Ντατόμε, Μέλι μέσα)! Το πρώτο της καλάθι ήρθε από τον Σλούκα μετά 4.30’’ από το τζάμπολ (9-2) ωστόσο το σφυροκόπημα της Μακάμπι δεν σταματούσε με τίποτα (15-2 στο 6’) με τον Μπόλντεν να κυριαρχεί στη συμπαγή άμυνα της (6ρ., 2ταπ.). Είναι χαρακτηριστικό πως η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε 1/13 σουτ ως τότε!

Τηρουμένων των αναλογιών, το 24–15 στο δεκάλεπτο ήταν μάλλον τιμητικό για τη φιλοξενούμενη ομάδα που δεν είχε αρχή και τέλος μπρος στην αποφασισμένη Μακάμπι. Το δίδυμο Ντίξον-Σλούκα, πάντως, συμμάζεψε την κατάσταση για τη Φενέρ που με σερί 9-0 ξαναμπήκε στο παιχνίδι (24-22). Παρά τα περισσότερα λάθη της (6-1) η Μακάμπι ξέφυγε με 33-25 και 37-30 (Κόουλ 7, Μπόλντεν 5π.-8ρ.), εκμεταλλευόμενη και την απουσία του Ντατόμε που χτύπησε στο κεφάλι και του Κάλινιτς που πρόλαβε να παίξει μόλις 2.20’’ στο δεύτερο φετινό του ματς. Το ημίχρονο έκλεισε με τη Μακάμπι δίκαια μπροστά στο σκορ, 40-36 (Κόουλ 10π.) με τον Ντίξον να κρατάει ζωντανή τη Φενέρ (10π.).

Η Φενέρ έβρισκε πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι της Μακάμπι στο δεύτερο μέρος, αλλά το καθαρό και πλέον ευρύ προβάδισμα παρέμενε στα στιβαρά χέρια της Ισραηλινών που είχαν περισσότερες λύσεις (58-46 στο 26’, Πιερ Τζάκσον και Κόουλ από 13). Ο Ομπράντοβιτς έφτασε ως και τον 12ο παίκτη του (Γκιουλέρ) για να βρει λύσεις στο εν μέρει αναγκαστικά «σφικτό» του ροτέισον (επτά παίκτες) και αν μη τι άλλο είδε αποτέλεσμα ειδικά στην άμυνα (58-51), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο εύθραυστο 60-54.

Το «κοντό» δίδυμο των Κόουλ-Τζάκσον δεν άργησε να ξαναβρεί την αυτοκυριαρχία του και παρά τις διαρκείς αλλαγές στα ματσαρίσματα τους (εναλλάξ Ντίξον, Σλούκα, Ουοναμέικερ και Γκιούλερ), έφεραν τη Μακάμπι σε νέα διαφορά ασφαλείας (71-58) παρά τις προσπάθειες του Βέσελι (15π.) που “έλιωσε” στο παρκέ. Η διαφορά έφτασε στο 74-58, η Φενέρ έκανε μία τελευταία αντεπίθεση μειώνοντας σε 77-70 με τρίποντο του “χλωμού” Ουοναμέικερ (38.20”) αλλά ένα ακόμα καλάθι του Κόουλ και … καπάκι του Τζάκσον σταμάτησε τις όποιες βλέψεις των φιλοξενούμενων να “κλέψουν” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Νόρις Κόουλ και ο Πιέρ Τζάκσον νόμιζες πως ήταν σαν… δίδυμοι στο παρκέ και ήταν οι παίκτες που έκαναν την ουσιαστική διαφορά υπέρ της Μακάμπι διαλύοντας την άμυνα της Φενέρ που στάθηκε αδύνατο να ανακόψει το φρενήρη τους ρυθμό.

Πού κρίθηκε:

Από την αρχή ήταν φανερό πως η Μακάμπι πίστευε περισσότερο στη νίκη, παίζοντας ορθολογικά στην επίθεση και με περίσσια αποτελεσματικότητα στην άμυνα. Αν και είχε σταθερό προβάδισμα που δεν το έχασε ποτέ, κατάφερε να σιγουρέψει την επιτυχία της στο τέταρτο δεκάλεπτο και κυρίως στο πρώτο μισό αυτού, όταν ξέφυγε με 16 πόντους (74-58).

Δεκάλεπτα: 24-15, 16-21, 20-18, 22-19

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβ.), Περούγκα (Ισπ.), Μπισάνγκ (Γαλλ.).