ΠΑΟ γερά, με τσαμπουκά και ραντεβού εκεί ξανά!

2017-12-21T20:51:59+00:00 2017-12-21T21:43:48+00:00.

21/Dec/17 20:51

Ο Παναθηναϊκός αντιπαρέταξε φοβερό πάθος και άμυνα στο… ξύλο του Ερυθρού Αστέρα και έφυγε νικητής από το Βελιγράδι (63-69), με το τρίτο του φετινό “διπλό”, που τον ανεβάζει στο 10-4 και μία νίκη μακριά από την κορυφή της κατάταξης!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπορεί να μην είχε τον Καλάθη, αλλά είχε παίκτες-καμικάζι, με πρώτους και καλύτερους τους Γκιστ (16π.) και Ντένμον (16π.) και πήρε τη νίκη στην “Aleksandar Nikolic Hall” του Βελιγραδίου, που τον… εκτοξεύει στο 10-4 και την τρίτη θέση της βαθμολογίας!

Παρά το ατελείωτο ξύλο, πάνω και από τα όρια του φάουλ των παικτών του Αστέρα που έγινε ανεκτό από τους διαιτητές και την εξαιρετική εμφάνιση του Φελντέιν (21π.), οι “πράσινοι” άντεξαν, πήραν την τρίτη νίκη τους εκτός ΟΑΚΑ και ανεβαίνουν κι άλλο στην κατάταξη, θέλοντας πλέον να νικήσουν και στη Βαλένθια (28/12) για να κλείσουν ιδανικά τον πρώτο γύρο!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Γκιστ στην αρχή, Ντένμον στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το… καυτό ξεκίνημα του Γκιστ, ο οποίος ήδη στο πρώτο τρίλεπτο είχε επτά πόντους, με τον Σίνγκλετον να διαμορφώνει το +6 (7-13, 4′). Ομως τα… παιδικά λάθη των παικτών του Πασκουάλ έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να τρέξουν 8-0 και να περάσουν μπροστά (15-13, 6:30”).

Τελευταίος στην περίοδο “μίλησε” ο Γκιστ που έδωσε αέρα πέντε πόντων (15-20, 10′) και ο Σίνγκλετον ανέβασε τη διαφορά στο +7 (15-22, 11′).

Η έξοδος του Γκιστ έδωσε χώρο δράσης στον Φελντέιν, που με κρεσέντο οκτώ πόντων έβαλε ξανά τον Αστέρα στο ματς (25-25, 13′), ωστόσο και ο Παναθηναϊκός βρήκε το δικό του σημείο αναφοράς, παρά τα τρία γρήγορα φάουλ του Ρίβερς. Ο Μάρκους Ντένμον έδωσε λύσεις κι άνοιξε την πιεστική και… βρώμικη σε πολλές περιπτώσεις άμυνα των Σέρβων (30-34, 16′), αλλά την σκυτάλη για τον Ερυθρό πήρε ο Μπιέλιτσα.

Ο Σέρβος φόργουορντ πλήγωσε από… μέσα την “πράσινη” άμυνα με έξι πόντους ως το 38-34, με τον Ντένμον πάλι να δηλώνει παρών και μάλιστα στο φινάλε του ημιχρόνου (38-41, 20′).

Η άμυνα έφερε τη διαφορά και τη νίκη

Η τρίτη περίοδος είχε “πράσινη” σφραγίδα. Κι αυτό γιατί η ομάδα του Πασκουάλ έπαιξε εξαιρετική άμυνα κι έβαλε τις βάσεις για να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Από το 42-44 του Φελντέιν στο 22′, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να έχει καθοριστική συμβολή, μικραίνοντας το γήπεδο.

Στην άλλη άκρη σκόραρε και μαζί με τον Ντένμον έφτασαν τη διαφορά στο +13 (42-55, 27′), με τον Παναθηναϊκό να χάνει κάποια ριμπάουντ στο φινάλε του δεκαλέπτου, αλλά μπήκε στην τέταρτη περίοδο με +9 (49-58).

Ο Αστέρας επιχείρησε να κάνει come back, το οποίο αναχαιτίστηκε με τον Γκάμπριελ (53-62, 33′), με τον Λάζιτς όμως να μαζεύει την απόσταση (61-66, 37′), ενώ ο Φελντέιν έφερε τους Σέρβους σε απόσταση βολής (63-66, 38:15”), που εκμεταλλεύτηκαν και τα εντελώς διαφορετικά κριτήρια των διαιτητών.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούσαν να βρουν σκορ, αλλά έμειναν στον… αφρό με την άμυνά τους. Ο Φελντέιν έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση και ο Ρίβερς με 1/2 βολές έκανε το 63-67, με το 63-69 να βάζει σφραγίδα στη μεγάλη νίκη των “πράσινων”, που συνεχίζουν ακάθεκτοι στα υψηλά πατώματα της κατάταξης.

Ο Γκιστ (16π.) ήταν τρομερός στο Βελιγράδι και νικητής σχεδόν σε όλες τις μάχες, όντας ο ακρογωνιαίος λίθος σε άμυνα και επίθεση, εκεί που… οργίασε και ο Ντένμον (16π.), που έδειξε κλάση και εκτελεστική δεινότητα, βοηθώντας πολύ την ομάδα του για να επικρατήσει.

Που κρίθηκε

H τρίτη περίοδος έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να χτίσει διαφορά (44-57), ωστόσο ο Αστέρας επέστρεψε και έφτασε σε απόσταση βολής (63-66), έχοντας κι ευκαιρία ισοφάρισης, ωστόσο ο Φελντέιν αστόχησε και οι “πράσινοι” από τις βολές σφράγισαν τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-20, 38-41, 49-58, 63-69.

Διαιτητές: Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Μαντίλα (Φινλανδία), Σέμες (Ισραήλ)