Παναθηναϊκός – κριτική: “Iron Man” ο Γκιστ, “Εκδικητές” οι… περισσότεροι (videos)

2017-12-21T21:23:00+00:00 2017-12-21T22:06:35+00:00.

John Rammas

21/Dec/17 21:23

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (63-69) στη Hala Aleksandar Nikolic για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Συνήθως ξεπερνά τα 30:00, αλλά με 4 φάουλ από το 33′ όχι αυτή τη φορά. Παρόλα αυτά, τα 25:50 μόνο λίγα δεν ήταν, όπως όλα όσα έκανε για πολλοστή φορά. Δεν εκβίασε το σουτ (8π. με 1/1δίπ., 2/3τρίπ. με μοναδικό άστοχο αυτό στo 39′ με το σκορ στο 63-66), βοήθησε στο ριμπάουντ και στις δύο άκρες του παρκέ (3ρ.+3ρ.), ενώ έκλεψε και 1 μπάλα.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Μπήκε στο 6′ κι έπιασε αμέσως δουλειά (1ασ., 1/1δίπ. μέχρι το 8′), αλλά βγήκε στο 15′, αφού ο εκνευρισμός του από τα σφυρίγματα των διαιτητών (2φ. και 1 τεχνική ποινή) όριζαν πως έπρεπε να προφυλαχθεί για τη συνέχεια. Παρά τα 21:59 δε σούταρε ως συνήθως (3π. με 1/2δίπ., 1/2τρίπ.), αλλά βοήθησε αλλιώς στη νίκη και πολύ περισσότερο όταν καθάρισε το αμυντικό ριμπάουντ και στην εξέλιξη με 1/2 ελεύθερες βολές έκανε το 63-67 στα -23,2″.

#12 Μάρκους Ντένμον
Με τον Νίκο Παππά να μην είναι στο 100%, ήξερε πως έπρεπε να ανεβάσει το παιχνίδι του. Μπήκε στο 9′ και το πήρε σερί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πώς αλλιώς με 10 πόντους με 3/5 σουτ. Προσπάθησε να βοηθήσει και στην άμυνα, αλλά ήταν σαφώς καλύτερος στην επίθεση, όπου εν τέλει σκόραρε 16 πόντους (2/4δίπ., 2/6τρίπ., 6/6β.). Ένα ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη συμπλήρωσαν τη στατιστική του σε 25:54.

#11 Νίκος Παππάς
Δεν άφησε τον πυρετό να τον καθηλώσει στην Αθήνα, πέταξε αυθημερόν για το Βελιγράδι, αλλά με 0/6 σουτ (1π. με 0/1δίπ., 0/5τρίπ., 1/2β.) μάλλον… ανέβασε κι άλλο. Τουλάχιστον βοήθησε κάπως με 4 ασίστ, ενώ είχε και 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 17:05.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Άρχισε στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν έπαιξε για περισσότερα από 3:45 (1λ., 2φ.). Τουλάχιστον στην επιστροφή του στα μισά της τρίτης κέρδισε 2 φάουλ από τον Ματίας Λεσόρ για τους μοναδικούς του πόντους (3π. με 3/4β.) σε 8:23.

#44 Ντίνος Μήτογλου
Ντεμπούταρε στην Ευρωλίγκα στα τελευταία 1:13 του πρώτου ημιχρόνου, πίεσε για μία παράβαση μπρος-πίσω του Ερυθρού Αστέρα, σούταρε air ball σε τρίποντο από τη γωνία αμέσως μετά, αλλά τουλάχιστον ο Τζέιμς Γκιστ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι ευστόχησε ο ίδιος.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Έχει πάρει… Παναθηναϊκά όλη την υπόθεση και συνεχίζει σε υψηλό επίπεδο. Ήταν διψήφιος από την πρώτη περίοδο κιόλας, σε έναν από τους πολλούς τομείς που ξεχώρισε και πάλι. Ολοκλήρωσε στους 16 πόντους (6/9δίπ., 1/3τρίπ., 1/2β.) δίπλα σε 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα και μόλις 1 λάθος σε 36:14. Θέλετε κι άλλα; Το ένα κόψιμο ήταν στα -16,9″, απαγορεύοντας στον Τέιλορ Ρότσεστι να μειώσει στη μία κατοχή.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Κλήθηκε να κουβαλήσει και πάλι το παιχνίδι του Παναθηναϊκού σε οργάνωση και δημιουργία κι ανταποκρίθηκε σε μεγάλο βαθμό, αν συνυπολογίσει κανείς και το… ξύλο που έφαγε. Είχε 2/2 σουτ, 2 ασίστ και 1 λάθος στα πρώτα του 8:46 κι επιστρέφοντας ανά τακτά διαστήματα έφτασε να μετρήσει 6 πόντους (1/3δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 λάθη σε 25:04.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Μπήκε στο 12′ για να ξεκουράσει τον Κρις Σίνγκλετον, αλλά μετά από μόλις 2:35μ (1φ.) ξεκουράστηκε ο ίδιος και πάλι. Τα 4 φάουλ του πρώτου τον επανέφεραν για ένα μεγάλο τρίποντο στο 34′ (53-62), αλλά το… πήρε πίσω αργότερα με φάουλ πάνω στον Τζέιμς Φελντέιν (3/3β.). Ένα ριμπάουντ ήταν όλο κι όλο ό,τι άλλο κατέγραψε σε 8:19.

#23 Ζακ Όγκουστ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Ήταν παρών στα πρώτα 5:19 (0/1δίπ., 1ρ., 1ασ., 2λ.) και μέτρησε 14:33 γεμάτα σοβαρότητα στην τελική προσπάθεια (7π. με 1/2δίπ., 1/2τρίπ., 2/2β.), ενώ είχε και 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Αν ο Παναθηναϊκός είχε σκοράρει, θα είχε πάρει και το καθοριστικότερο -επιθετικό- ριμπάουντ όλων (63-66 στο 39′). Ας είναι…

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Όταν δεν επιτρέπει στον ενθουσιασμό του να τον φορτώσει φάουλ, μπορεί να βοηθήσει όχι μόνο στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση. Με 6 πόντους (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 1 λάθος σε 15:26 έκανε ακριβώς αυτό.