Μεγάλη ανατροπή και νίκη στο φινάλε για Μάλαγα!

2017-12-22T22:35:02+00:00 2017-12-22T23:24:23+00:00.

22/Dec/17 22:35

Μία μεγάλη νίκη με ανατροπή στο τέλος πέτυχε η Ουνικάχα Μάλαγα στην έδρα της με 74-71, απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, η οποία “λύγισε” στις κρίσιμες στιγμές!

Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα παρότι βρέθηκαν πίσω και με 9 πόντους, πραγματοποίησαν μία μεγάλη ανατροπή στο φινάλε και πανηγύρισαν την νίκη, χάρη στην άμυνα τους και το “καθαρό” μυαλό τους, στις κρίσιμες στιγμές.. Πλέον οι η Μάλαγα έχει ρεκόρ 6-8, ενώ η Μιλάνο 4-10.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Το παιχνίδι

Με τρομερή ενέργεια μπήκε στο παρκέ η Μάλαγα και προηγήθηκε από νωρίς με 10-2 (στο 3′). Οι Ιταλοί “έδεσαν” την άμυνα τους, βρήκαν πόντους στην επίθεση και μείωσαν σε 14-10 (στο 5′). Το ματς πλέον ήταν ντέρμπι (18-15 στο 8′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 26-20.

Στην δεύτερη περίοδο στην Ανδαλουσία, οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα διατηρούσαν το προβάδισμα τους, μέσα από την καλή τους άμυνα (29-22 στο 14′), ενώ η Μιλάνο δυσκολευόταν στην επίθεση. Με τρίποντο του Μπερτανς οι Ιταλοί προσπέραναν στο σκορ με 32-29 (στο 17′), έπειτα από ένα εντυπωσιακό σερί 10-0. Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι στο +7 (42-35)!

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με, τους Ιταλούς να διατηρούν το προβάδισμα που είχαν (45-40 στο 23′), χάρη στα μακρινά σουτ. Με ένα μεγάλο τρίποντο του Βατζίνσκι, η Μάλαγα ισοφάρισε σε 47-47 (στο 26′), έπειτα από ένα επιμέρους σκορ 7-2. Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι με καλάθι του Ν’Ντιαγέ πήραν ξανά το προβάδισμα (51-49 στο 28′), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 55-53 υπέρ της Ουνικάχα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πάθος και με 2/2 μακρινά σουτ προηγήθηκαν με 59-55 (στο 32′).6 λεπτά πριν το φινάλε ο Γκάουντλοκ με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την Αρμάνι με 5 πόντους (63-58) και πλέον ήταν το φαβορί για την νίκη. Στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα, οι Ιταλοί είχαν προβάδισμα 6 πόντων (66-60) και πλέον ήταν στο χέρι τους το ματς.

Στο 37ο λεπτό ο Μπρουκς έφερε το ματς στους 2 πόντους (66-64) και με 5-0 σερί προηγήθηκαν με 69-66 47′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με 2/2 βολές του Γκάουντλοκ η Αρμάνι μείωσε σε 69-68 (στα 36′ δευτερόλεπτα), όμως ένα καλάθι του Όγκουστιν (71-68) ουσιαστικά χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Τελικό σκορ στην Ανδαλουσία 74-71 με νικήτρια την Μάλαγα!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζεφ Μπρουκς ήταν εξαιρετικός καθώς έκανε double double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Νέντοβιτς ήταν καλός επιθετικά με 15 πόντους.

Που κρίθηκε: Το τρομερό σερί 11-2 της Μάλαγα στα τελευταία λεπτά και η εκπληκτική της άμυνα, στο ίδιο διάστημα ήταν αυτά που της χάρισαν την νίκη και έκριναν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-42, 55-53, 74-71