Μάλαγα: Νέντοβιτς και Σερμαντίνι ”σκότωσαν” στο Τελ Αβίβ την Μακάμπι!

2017-12-28T22:02:22+00:00 2017-12-28T23:01:09+00:00.

28/Dec/17 22:02

Η Μάλαγα έκλεισε εντυπωσιακά τον πρώτο γύρο, φέυγοντας με το ”διπλό” από το Τελ Αβίβ, μετά τη νίκη της επί της Μακάμπι με 89-78!

Στο 7-8 ανέβηκε η ομάδα από την Ισπανία. Η τριάδα ΜακΚάλουμ-Σερμαντίνι-Νέντοβιτς ήταν καταιγιστική στο τέλος και με σχετική άνεση ήρθε το ”διπλό”!

Με ήττα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο η Μακάμπι, μία ήττα που την ρίχνει στο 8-7. Όχι και άσχημη συγκομιδή, όμως μία νίκη στο Ισραήλ, με το τέλος του πρώτου γύρου και του 2017, θα ήταν μία ιδανική εξέλιξη.

Δείτε εδω τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μακάμπι έδειξε από την αρχή ότι θέλει όσο τίποτα τη νίκη. Με τον Κόουλ να δείχνει τη γνωστή του ευστοχία, πήρε από την αρχή το προβάδισμα.

Η αντίδραση όμως των Ισπανών δεν άργησε. Απάντησαν στο 10-0 των γηπεδούχων, που είχε κάνει το σκορ 30-19 και με μπροστάρη τον ”ανεβασμένο” Τζεφ Μπρουκς, έκλεισαν την ψαλίδα και έστειλαν το σκορ ημιχρόνου στο κολακευτικό 47-39.

Μίλησε στο τέλος η Μάλαγα

Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και η αστοχία της Μακάμπι λειτούργησαν υπέρ της Μάλαγα, που έφερε το παιχνίδι στα ίσα (54-54) 4 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η αντεπίθεση μεταφράστηκε μάλιστα σε προσπέρασμε, με το τέλος του δεκαλέπτου (58-61)!

Η ολική ανατροπή έγινε στο φινάλε. Για μερικά λεπτά, η Μακάμπι κρατούσε τα ηνία, όμως η Μάλαγα είδε τους Νεμάγια Νέντοβιτς, Ρέι ΜακΚάλουμ και Γιόργκι Σερμαντίνι να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους και το προσπέρασμα έγινε… συνήθεια για το υπόλοιπο του ματς!

Που κρίθηκε: Η αρχή του τέλους για την Μακάμπι ήρθε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Αν και στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι -έστω και για λίγο- το προβάδισμα, οι παίκτες της Μάλαγα ήταν καταιγιστικοί και πήραν το ”διπλό”!

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο γνώριμός μας από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό Σερμαντίνι, πλησίασε το νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 47-39, 58-61, 78-89