Παναθηναϊκός: “Ανέστησε” τη Βαλένθια των δέκα σερί ηττών! (videos)

2017-12-28T22:50:24+00:00 2017-12-28T23:41:48+00:00.

28/Dec/17 22:50

ŕљˉÊ`/ ˅͈Ɂ - ЁϠ/ EUROLEAGUE / VALENCIA - PANATHINAIKOS / Êщͨi ˏԆœʉ(ĩ / (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Η Βαλένθια προερχόταν από δέκα σερί ήττες, όμως ο Παναθηναϊκός την υποτίμησε, έχασε δις διψήφια διαφορά και γνώρισε οδυνηρή ήττα (67-63) στην Ισπανία, κλείνοντας με τον χειρότερο δυνατό τρόπο τον πρώτο γύρο στην Ευρωλίγκα!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε μεγάλη ευκαιρία να κλείσει νικηφόρα τον πρώτο γύρο, όμως επέτρεψε στην ουραγό Βαλένθια να νικήσει για πρώτη φορά μετά από δέκα σερί ήττες κι έτσι έπεσε στο 10-5 στο τέλος του πρώτου γύρου, που τον έχει στην τέταρτη θέση, μαζί με την Ζαλγκίρις!

Ο Ερικ Γκριν (21π.) πλήγωσε τους “πράσινους”, που χωρίς τον Καλάθη για τρίτο σερί ματς θα μπορούσαν να πάρουν το τέταρτο “διπλό” τους, το οποίο εν τέλει δεν πήραν, παρά το ρεκόρ του Λοτζέσκι με τον Παναθηναϊκό (17π.) και τους Σίνγκλετον (9π., 13ριμπ.) και Ντένμον (10π. εκ των οποίων οι 8 στην τέταρτη περίοδο), έχοντας αρνητικό πρόσημο σε ασίστ-λάθη (10-13)!

Ετσι, το 2017 έκλεισε άσχημα, τόσο εξαιτίας της ήττας, όσο και για τον τραυματισμό του Παππά, με τον Παναθηναϊκό να πληρώνει το γεγονός πως δεν “τελείωσε” τη Βαλένθια παρά τις δύο φορές που έχτισε διψήφια διαφορά, με τους πρωταθλητές Ισπανίας, που βρήκαν λύσεις στο τέλος από Ντούμπλιεβιτς και Ντούνερκαμπ, να ανεβαίνουν στο 4-11.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Σίνγκλετον στην άμυνα, Λοτζέσκι στην επίθεση

Η αρχή του Παναθηναϊκού στο ματς ήταν ιδανική, κυρίως στην άμυνα. Αιτία ήταν ο Σίνγκλετον, που είχε ήδη δύο κοψίματα και ισάριθμα κλεψίματα, δίνοντας τη σκυτάλη στον Λοτζέσκι στην άλλη άκρη του παρκέ. Ετσι έγινε το 0-7 στα πρώτα 96”, με τον Βελγοαμερικανό να έχει 11 πόντους ως το 12-14 (9′)!

Ο Ρίβερς πρόσθεσε το τρίποντο για το 12-17 του 10′, με τους “πράσινους” να έχουν ψεγάδι τα δύο γρήγορα φάουλ του Γκιστ αλλά και το 3-3 σε ασίστ-λάθη.

Παρ’ όλα αυτά ήρθε δυναμικό ξεκίνημα και στη δεύτερη περίοδο, που κατέγραψε διψήφια διαφορά (12-23, 12′) με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό και αμυντικά να μην επιτρέπουν στον Πλάις να εκτελέσει από κοντά.

Επιστροφή με Γκριν

Ομως, αυτό άλλαξε, με τον Γερμανό σέντερ να δίνει το έναυσμα στο ζωγραφιστό και τον Γκριν να “πυροβολεί” από μακριά, με το σερί 16-5 των Ισπανών που ακολούθησε να ισοδυναμεί με το 28-28 (18′), με την ισοπαλία να είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου (32-32) χάρη στον Αμερικανό σκόρερ (13π. ως το 20′) και το αρνητικό ισοζύγιο σε ασίστ-λάθη (4-7)!

Οι γηπεδούχοι μάλιστα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο (36-33, 23′), εκμεταλλευόμενοι την αμυντική ανισορροπία του Παναθηναϊκού, που έδειχνε εγκλωβισμένος.

“Πράσινο” σερί, αλλά…

Ενα τρίποντο του Σίνγκλετον σήμανε την “πράσινη” αντεπίθεση, με την ομάδα του Πασκουάλ να επιστρέφει δυναμικά στην άμυνα και στην επίθεση να τελειώνει ιδανικά τις φάσεις. Ετσι έγινε σερί 13-0, με το +10 (36-46, 26:30”) να φέρνει το ματς στα ελληνικά μέτρα.

Ωστόσο, μετά την επιστροφή στο “τιμόνι” του αγώνα, ακολούθησε νέο “μπλακ άουτ” και 10-0 από ισπανικής πλευράς (46-46, 29′), χάρη στην αφύπνιση του Ντούμπλιεβιτς, που έφερε νέα ισοπαλία (48-48, 30′)!

Θρίλερ

Η Βαλένθια επανήλθε με δικό της προβάδισμα (53-50), με τον Γκριν να απαντά στον Ντένμον (55-55, 35′) με εκατέρωθεν κακές επιλογές. Ενα σημαντικό λάθος του Λαμόνικα (σ.σ. έδωσε κατοχή στη Βαλένθια αντί υπέρ των “πράσινων”) έδωσε τη δυνατότητα στον Ντούνερκαμπ να “πυροβολήσει” για τρεις, με τον Ολλανδό να κάνει και το 63-60 (37:42”).

Ο Παππάς τραυματίστηκε, αλλά ο Λοτζέσκι έφερε ξανά το ματς στα ίσια (63-63, 38:20”), πηγαίνοντας στο δραματικό τελευταίο λεπτό και ο Ντούμπλιεβιτς σκόραρε για το 65-63 (-36”). O Ντένμον βιάστηκε και αστόχησε, με τον Ρίβερς να κλέβει, αλλά να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση, με την αναμπουμπούλα να δίνει κατοχή στη Βαλένθια!

Ο Γκριν ευστόχησε στις βολές που κέρδισε και σφράγισε την πρώτη νίκη εδώ και δύο μήνες για την Βαλένθια, αφήνοντας πικρή γεύση στον Παναθηναϊκό στο φινάλε του 2017, παρά τον πολύ καλό πρώτο του γύρο.

Ο Ερικ Γκριν (21π.) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Βαλένθια, που βρήκε στο τέλος κι άλλους πρωταγωνιστές (Ντούμπλιεβιτς, Ντούνερκαμπ), με αποτέλεσμα να πάει στράφι το “πράσινο” ρεκόρ του Λοτζέσκι (17π.) και η μεγάλη εμφάνιση του Σίνγκλετον.

Που κρίθηκε

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, από τη στιγμή που η Βαλένθια επέστρεψε από το -10 στην τρίτη περίοδο. Η πλέον καθοριστική ήταν η φάση στο 65-63, με τον Ρίβερς να κλέβει, αλλά να αστοχεί στο λέι απ και στη συνέχεια η κατοχή κατέληξε στους γηπεδούχους, που “κλείδωσαν” τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-17, 32-32, 48-48, 67-63.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Ρότσα (Πορτογαλία), Ρομάνο (Ισραήλ)