Παναθηναϊκός – κριτική: Σαν να μην έγιναν ποτέ η εμφάνιση του Σίνγκλετον και το season-high του Λοτζέσκι

2017-12-28T23:16:23+00:00 2017-12-28T23:34:42+00:00.

John Rammas

28/Dec/17 23:16

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τη Βαλένθια (67-63) στο “la Fonteta” για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Ήταν σχεδόν παντού στην άμυνα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε και περισσότερο στην επίθεση (3π. με 1/1δίπ., 1/2β. στο α’ ημίχ., 6π. με 0/2δίπ., 2/3τρίπ.), αλλά χωρίς να είναι αρκετό. Ολοκλήρωσε στους 9 πόντους (1/3δίπ., 2/3τρίπ., 1/2β.) δίπλα σε 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, αλλά και σε 6 λάθη με… τελευταίο αυτό στα -2,7″ αμέσως μετά το επιθετικό ριμπάουντ στο άστοχο δίποντο του Κέι Σι Ρίβερς.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Ο Τσάβι Πασκουάλ τον πέρασε στο παιχνίδι λίγο πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου και με 7 πόντους (2/2δίπ., 1/3τρίπ.) και 1 ριμπάουντ δεν υπήρχε λόγος να μην τον κρατήσει μέχρι τη διακοπή για το πρώτο ημίχρονο. Δε συνέχισε αναλόγως (7π. με 2/4δίπ., 1/7τρίπ.), παρόλα αυτά είχε την ευκαιρία να γίνει ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, αλλά δεν έκανε καλάθι το κλέψιμό του στον Αλμπέρτο Αμπάλντε κι έκτοτε δεν υπήρχε γυρισμός, παρά την προσπάθεια του Κρις Σίνγκλετον για το αντίθετο.

#11 Νίκος Παππάς
Μπήκε μεν στο 10′, αλλά ποτέ στο πνεύμα του παιχνιδιού και το τρίποντο της ισοφάρισης (60-60) στο 38′ -μετά από 0/4 σουτ εντός πεδιάς- έμελλε να είναι η καλύτερή του στιγμή και χωρίς συνέχεια από κανέναν. Εκτός από την αστοχία και την έλλειψη δημιουργίας ακόμη και για τον εαυτό του (3π. με 0/3δίπ., 1/2τρίπ., 2ρ., 1ασ., 2κλ., 1λ. σε 18:25), αντιμετώπισε και αρκετά προβλήματα στην άμυνα. Μέσα σε όλα, τραυματίστηκε κιόλας.

#12 Μάρκους Ντένμον
Σκόραρε 8 πόντους στην τέταρτη περίοδο, όλους με προσωπικές ενέργειες, αλλά, αντί για ωραίος, εκβίασε το τρίποντο της πιθανής ισοφάρισης στο 65-63 με 31″ να απομένουν για το τέλος κι εξελίχθηκε σε μοιραίος. Πέραν των συνολικά 10 πόντων (2/4δίπ., 2/6τρίπ.), δε βοήθησε πολύ περισσότερο (1ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 19:40).

#14 Τζέιμς Γκιστ
Τα 2 γρήγορα φάουλ τον έστειλαν στον πάγκο μετά από 6:23 και προφυλάχθηκε για το δεύτερο ημίχρονο, αλλά, όταν επέστρεψε, δεν ήταν ποτέ ο… φετινός Τζέιμς Γκιστ (3π. με 0/2δίπ., 3/4β., 1λ. σε 17:48).

#15 Ίαν Βουγιούκας
Ήταν μία από τις λύσεις του Παναθηναϊκού κοντά στο καλάθι και το πρόσημο στην επίθεση κρίνεται θετικό (8π. με 4/5δίπ. κι ένα κάρφωμα για highlight). Από την άλλη, ουδέποτε ήταν γνωστός για τις αμυντικές του ικανότητες. Είχε και 3 ριμπάουντ σε 17:44.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν πολλά αυτόν στην τρίτη διαδοχική απουσία του Νικ Καλάθη, αλλά δεν αντεπεξήλθε. Το παιχνίδι δεν του βγήκε από νωρίς (0/1τρίπ., 1ασ., 1λ. στα πρώτα 7:31) και δεν κατάφερε ποτέ να ανέβει (4π. με 1/2δίπ., 0/3τρίπ., 2/2β., 2ασ., 1κλ., 2λ.).

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Ο Τσάβι Πασκουάλ τον έριξε στη μάχη στο 12′, αλλά η παρουσία του στο παρκέ συνέπεσε με την αντεπίθεση της Βαλένθια κι οι ανάσες στον Κρις Σίνγκλετον ήταν ό,τι καλύτερο κατάφερε (1ρ., 1κοψ. σε 6:13).

#23 Ζακ Όγκουστ
Μπήκε στο 12′ για να δώσεις λύσεις στη ρακέτα, δεν τα πήγε καθόλου άσχημα στην επίθεση, όπου πήρε 4 επιθετικά ριμπάουντ για 5 πόντους (οι 2π. δικοί του), αλλά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Τίμπορ Πλάις στην άμυνα. Επέστρεψε στον πάγκο μετά από 4:28, τα οποία ήταν και τα μοναδικά του (2π. με 1/2δίπ., 4ρ., 1λ.). UPDATE: Ολοκλήρωσε τραυματίας (διάστρεμμα), όπως έγινε γνωστό αργότερα.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Άρχισε φουριόζος κι η πρώτη περίοδος ήταν η καλύτερή του στον Παναθηναϊκό (11π. με 3/4δίπ., 1/1τρίπ., 2/2β., 3ρ. σε 10′). Επέστρεψε ελάχιστα στη δεύτερη περίοδο, έδωσε κι άλλες λύσεις στην επίθεση, αλλά το season-high των 17 πόντων (3/4δίπ., 3/4τρίπ., 2/2β., 3ρ., 2ασ., 1λ. σε 25:10) πήγε χαμένο.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Έχει κερδίσει εδώ και καιρό μία θέση στην αρχική 5άδα για πολλή από τη βρώμικη δουλειά στην άμυνα. Πήρε σερί τα πρώτα 7:19, αλλά με 0/3 δίποντα και 2 φάουλ (και 2ρ.) τα αρνητικά ήταν περισσότερα από τα θετικά.