Ερυθρός Αστέρας: Φελντέιν και Μπιέλιτσα υπέγραψαν τον θρίαμβο στο Μιλάνο!

2017-12-29T22:51:16+00:00 2017-12-29T23:24:47+00:00.

29/Dec/17 22:51

Ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε ιδανικά τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας, κερδίζοντας την Αρμάνι στο Μιλάνο με 91-88!

Σε ειδικότητά του εξελίσσονται τα ”διπλά” για τον Ερυθρό Αστέρα. Η Αρμάνι αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος, όμως το γεγονός ότι οι Σέρβοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, πήραν τη νίκη αν και με αγχωτικό τρόπο.

Πλέον, το τέλος του πρώτου γύρου βρίσκει τους νικητές στο 6-9 και τους ηττημένους στο 4-11.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Με σαρωτικό τρόπο ξεκίνησε το ματς ο Ερυθρός Αστέρας. Με τον Τζέιμς Φελντέιν να… συνεχίζει το βιολί του, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια στους Ιταλούς και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 29-15!

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά της επόμενης περιόδου. Η διαφορά παρέμενε διψήφια, όμως ένα γρήγορο 11-0 έφερε και πάλι στο ματς την Αρμάνι (38-41), με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 40-45.

Θρίλερ για… ψύχραιμους

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε ο αγώνας και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ερυθρός Αστέρας διατηρούσε το προβάδισμα και είχε τις απαντήσεις, παρά την άνοδο των Τζόρνταν Θίοντορ και Ντάιρις Μπερτάνς. Ο Ματίας Λεζόρτ ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες και όλα έδειχναν πως θα είχαμε μεγάλο ντέρμπι στο φινάλε.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε από τα πρώτα λεφτά της τέταρτης περιόδου. Ο ρυθμός γρήγορος και οι μάχες σε κάθε επίθεση πολλές. Η ταχύτητα του μπάσκετ πήγε σε υψηλά επίπεδα και το οργανωμένο παινχίδι έδωσε την θέση του στα πολλά τρίποντα.

To ματς έγινε πραγματικό ροντέο, με τον Αστέρα να κρατάει το προβάδισμα χάρη στην ευστοχία και συγκέντρωση των Μίλκο Μπιέλιτσα και Φελντέιν τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και ο Ρότσεστι με 2/2 βολές, έγραψε το τελικό 88-91.

Που κρίθηκε: Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Παρόλα αυτά, οι Ιταλοί δεν πήραν ποτέ το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτα εύστοχοι από την γραμμή των βολών και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Ο παίκτης-κλειδί: Φελντέιν και Μπιέλιτσα ήταν οι παραγωγγικότεροι για τους νικητές. Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και ο δεύτερος με 18, όμως αν πρέπει να αποφασίσουμε ποιος ήταν ο κορυφαίος, θα λέγαμε πως ο Σέρβος ήταν αυτός. Είχε επίσης 7 ριμπάουντ και 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 40-45, 60-61, 88-91