Παναθηναϊκός: Έκανε μια (τρίποντη) “χαψιά” την Εφές για… καλή χρονιά! (videos)

2018-01-04T21:56:22+00:00 2018-01-05T01:02:13+00:00.

04/Jan/18 21:56

ŕљˉÊ`/ ЁϠ- MMԏˏՠŖœ / PANATHINAIKOS - ANADOLU EFES / / (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Το ΟΑΚΑ είναι “μαύρη τρύπα” για κάθε αντίπαλο και η Εφές το κατάλαβε για τα καλά, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει αρχοντικά άλλη μια νίκη (90-79), κάνοντας το 8Χ8 στην έδρα του, κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στο 2018.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μετά την… γκέλα στη Βαλένθια ήθελε να επιστρέψει στις νίκες, εκμεταλλευόμενη το μεγαλύτερο όπλο της, που δεν είναι άλλο από το ΟΑΚΑ και το έκανε με εξαιρετικό τρόπο για να πει “καλημέρα” στο νέο έτος.

Η Εφές δεν μπόρεσε να προβάλλει μεγάλη αντίσταση, αφού ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια και πυροβόλησε ανελέητα από τα 6,75μ. (14/26), ενώπιον 13.000 φίλων του που δημιούργησαν άκρως “πράσινη” και εορταστική ατμόσφαιρα.

Ο Καλάθης επέστρεψε στη… θέση του ηγέτη και καθοδήγησε την ομάδα, που διατήρησε απόρθητη την έδρα της και στο πρώτο ματς του 2018 (8Χ8), ανοίγοντας την αυλαία του β’ γύρου και ανεβαίνοντας στο 11-5, με τους Τούρκους να μένουν στο 4-12 και την τελευταία θέση της κατάταξης.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Δύο γρήγορα σερί

Η Εφές άρχισε το παιχνίδι χωρίς τον ΜακΚόλουμ, ο οποίος τελευταία στιγμή τέθηκε νοκ άουτ, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει λίγο νωθρά και άναρχα στην επίθεση.

Όμως μετά το 2-4 (3’) έγινε σερί 9-0 με τον Καλάθη σε εκτελεστικό ρόλο (11-4, 5:30’’) και μετά τη… μικρή τουρκική απάντηση (11-9) ακολούθησε νέο σερί, αυτή τη φορά 10-0, για το +12 (21-9, 9’), με τον Πασκουάλ να μένει ικανοποιημένος και να μην αλλάζει παίκτη της αρχικής πεντάδας ως εκείνο το σημείο.

Σταθερά διψήφιο

Το 23-12 του 10’ σταθεροποίησε διψήφια διαφορά, με τους γηπεδούχους να μην χρειάζεται να κάνουν πολλά για να τη διατηρήσουν, ειδικά από τη στιγμή που η Εφές αδυνατούσε να σκοράρει, με εξαίρεση πόντους από επιθετικά ριμπάουντ (6 στο πρώτο 20λεπτο) ή εκμεταλλευόμενη τα αργά πόδια του Βουγιούκα, όσο ήταν στην πεντάδα.

Ο Παππάς είχε την επιθετική πρωτοβουλία για τον Παναθηναϊκό, με Λεκαβίτσιους (39-25, 17’) και Ντένμον να παίρνουν τη σκυτάλη και μάλιστα ο Αμερικανός εκμεταλλεύτηκε άλλη μία ασίστ του Καλάθη για να σκοράρει για τρεις στην εκπνοή του πρώτου μέρους (47-33).

Κρεσέντο Καλάθη

Ο ρυθμός άνοιξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Καλάθη να δίνει το έναυσμα ώστε να αυξηθεί η διαφορά και η ομάδα του να αποκτήσει απόσταση ασφαλείας. Με οκτώ πόντους του ηγέτη του ως το 25’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +17 (62-45, 25’) και με απανωτά τρίποντα (5/6 στην περίοδο) η διαφορά έφτασε στα πρόθυρα των 20 (70-51, 29’).

Χαλάρωση, αλλά… άνετα

Η διαφαινόμενη εύκολη νίκη έφερε χαλάρωση, με την Εφές να προσπαθεί και να μειώνει ως το -12 (80-68, 35’), αλλά μέχρι εκεί, με τον Παππά να… αποτελειώνει τα παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το απόλυτο στο ΟΑΚΑ και να λέει “καλή χρονιά” με εξαιρετικό τρόπο.

Ο Καλάθης (17π., 9ασ.) επέστρεψε… αγριεμένος και απόλυτα ηγετικός στην Ευρωλίγκα, οδηγώντας άριστα τον Παναθηναϊκό σε άλλη μια εντός έδρας νίκη, κάνοντας τα πάντα (σκορ, δημιουργία, άμυνα) με εξαιρετικό βαθμό. Από κοντά και ο Παππάς (16π.), που επανήλθε ορεξάτος από τον δικό του τραυματισμό, την ώρα που ο Ρίβερς (0/5 σουτ) έμεινε στο μηδέν, αλλά αποθεώθηκε από τον κόσμο σα να ήταν κορυφαίος.

Που κρίθηκε

Ουσιαστικά από την πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε το πάνω χέρι και δεν κοίταξε ξανά πίσω, αφού με δύο σερί έχτισε διψήφια διαφορά, την οποία αύξησε στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει μια άνετη νίκη, παίρνοντας θετικά σχεδόν από όλους τους παίκτες και ειδικά από το τρίποντο. Αντίθετα, μοναδικό πρόβλημα ήταν η κυριαρχία της Εφές στα ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 23-12, 47-33, 70-56, 90-79

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Γιόβτσιτς (Σερβία)