Βαλένθια: Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Γκριν, πήρε τεράστιο ”διπλό” στη Μάλαγα!

2018-01-04T22:30:44+00:00 2018-01-04T23:51:01+00:00.

04/Jan/18 22:30

H Bαλένθια έκανε την έκπληξη και πήρε το ισπανικό ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, κερδίζοντας στην έδρα της Μάλαγα με 85-83. Κομβικός ο Έρικ Γκριν με 2/2 βολές στο φινάλε!

Στον ισπανικό εμφύλιο της 16ης αγωνιστικής, η Βαλένθια βρήκε νικήτρια με 85-83 και ανέβηκε στο 5-11, ενώ η προσπάθεια της Μάλαγα να πάρει την 8η νίκη της στην σεζόν δεν είχε αποτέλεσμα και έμεινε στο 7-9.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα για την Βαλένθια, που από το πρώτο λεπτό φάνηκε να πατάει καλύτερα. Γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τα πράγματα και έστειλαν στο 19-19 το πρώτο μέρος.

Η κατάσταση αντιστράφηκε τελείως στην δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες της Μάλαγα, με μπροστάρη τον Νεμάγια Νέντοβιτς πήραν αέρα 9 πόντων και το ημίχρονο έκλεισε με 48-39.

Πάλεψε στην επανάληψη και δικαιώθηκε

Με τον Έρικ Γκριν ιδιαίτερα άστοχο, αλλά τον αρχηγό της Ράφα Μαρτίνεθ να δίνει σημαντικές επιθετικές λύσεις, η φιλεξενούμενη ομάδα μπήκε και πάλι στο ματς στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, μειώνοντας στους 4 το σκορ (69-65) και με 10 λεπτά να απομένουν για την λήξη.

Η αντεπίθεση των πρωταθλητών Ισπανίας δεν σταμάτησε εκεί. Σόκαρε την Ουνικάχα και τους οπαδούς της, περνώντας μπροστά στο σκορ, με αρκετή ευκολία, με λιγότερο από 5 λεπτά να μένουν. Ο Σαμ Βαν Ρόσομ μπήκε ζεστός και έβαλε την ομάδα του στην θέση του οδηγού.

Ο Νέντοβιτς είχε κάνει τρομερό ματς και δεν θα άφηνε τόσο εύκολα το ματς. Με δικούς τους πόντους έβαλε μπροστά την Μάλαγα, όσο όμως δεν εκμεταλλευόταν τις αμυντικές αδυναμίες του αντιπάλου, κρατούσε στο ματς την Βαλένθια και στο τέλος το πλήρωσε! Με το 83-83 και όλον τον χρόνο στην Βαλένθια, ο Γκριν δέχθηκε το φάουλ, πήγε στην γραμμή των βολών και με 2/2 έδωσε μία τεράστια νίκη στην ομάδα του!

Που κρίθηκε: Mε το σκορ στο 83-83, ο Έρικ Γκριν κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε και στις 2 και με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα.

Παίκτης-κλειδί: Αν και ο Ράφα Μαρτίνεθ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 17 πόντους, δίνοντας πολύτιμες λύσεις, αν δεν υπήρχε ο Έρικ Γκριν και η ψυχραιμία του, δεν θα μιλούσαμε για ”διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 48-39, 69-65, 83-85.