Παναθηναϊκός – κριτική: Στο ρυθμό των… Νίκων και της νίκης (videos)

2018-01-04T22:44:33+00:00 2018-01-05T00:25:52+00:00.

John Rammas

04/Jan/18 22:44

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ / PANATHINAIKOS - ANADOLU EFES / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Αναντολού Εφές (90-79) στο ΟΑΚΑ για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Άρχισε να τα… στάζει από νωρίς (6π. με 3/4 σουτ, 1κλ. στα πρώτα του 10:00), βοήθησε περισσότερο στην άμυνα στη συνέχεια, παρά τα όποια προβλήματα κοντά στο καλάθι, αλλά αποδείχθηκαν υπεραρκετά (8π. με 4/4δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 1κλ., 2λ. σε 24:11) σε μία βραδιά που ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερους πρωταγωνιστές από ό,τι συνήθως.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Μπήκε στο 11′, σούταρε για πρώτη φορά στο 17′ κι αστόχησε, αστόχησε και σε δεύτερο τρίποντο λίγο αργότερα, αλλά κόντρα σε όλα όσα… παράδοξα για τον ίδιο είχε καταγράψει η στατιστική στα πρώτα του 8:34, υπήρχαν κι άλλα τα οποία ουδέποτε μπορεί να καταγράψει, όπως η καλή του άμυνα. Με τους υπόλοιπους να τα βάζουν και για αυτόν, είδε ξέγνοιαστος από τον πάγκο σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο. Επέστρεψε στο 35′ για να μετρήσει άλλα 0/3 σουτ (0/1δίπ., 0/4τρίπ., 1ρ., 1λ. σε 13:27), αλλά εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο κόντρα σε όλα όσα διαδικτυακά μηνύματα είχε γίνει αποδέκτης πριν από μία εβδομάδα.

#11 Νίκος Παππάς
Ο Παναθηναϊκός τον χρειάστηκε από το 11′ και μετά για να συντηρήσει τη διαφορά σε νούμερα ασφαλείας και δεν άργησε να δηλώσει “παρών” κυρίως με την ικανότητά του στο “ένας εναντίον ενός”, αλλά και με τη βελτιωμένη την τελευταία διετία άμυνά του (7π. με 2/3 σουτ, 1ασ., 1κλ., 1λ. στα πρώτα του 7:23). Παρόλα αυτά, “Νίκος Παππάς” σημαίνει “σκορ” κι έτσι έκλεισε στους 16 πόντους (1/3δίπ., 4/5τρίπ., 2/2β.) δίπλα σε άλλα πολλά… καλούδια (2ρ., 3ασ., 1κλ., 2λ. σε 20:11).

#12 Μάρκους Ντένμον
Πέρασε στο παιχνίδι στα τελευταία 4″ της πρώτης περιόδου και ξανακάθισε στον πάγκο με την επανέναρξη της δεύτερης, αλλά αυτό δεν τον πτόησε στο ελάχιστο. Η απόδειξη ήρθε στην επιστροφή του στο 17′ με 6 πόντους συμπεριλαμβανομένου του buzzer beater στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να τον αρχίσει στην τρίτη περίοδο μαζί με την υπόλοιπη αρχική 5άδα (αντί του Ματ Λοτζέσκι) κι αξιοποίησε στο έπακρο τα 9:35 (9π. με 0/2δίπ., 3/3τρίπ., 1ασ.).

#14 Τζέιμς Γκιστ
Κυριάρχησε κοντά στο καλάθι στην πρώτη περίοδο (6π. με 2/3δίπ., 2/2β., 4ρ. 1ασ. στα πρώτα του 9:03), δεν έκανε πολλά περισσότερα στην επιστροφή του στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η παρουσία του και μόνο στο παρκέ έμοιαζε αρκετή. Συνέχισε μέχρι τους 10 πόντους (4/6δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β.) δίπλα σε 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και… μόλις 1 φάουλ σε 28:20.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Πέρασε στο παιχνίδι με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, έβγαλε μία άμυνα στον Βλάντιμιρ Στίματς και σκόραρε απέναντί του στη συνέχεια, αλλά γενικά είχε πρόβλημα στη ρακέτα (0ρ.) στα πρώτα του 4:48. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο και στην επιστροφή του στην τέταρτη περίοδο (4π. με 2/3δίπ., 1κοψ. σε 9:55).

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Αντικατέστησε τον Νικ Καλάθη στο 12′ και δεν τα πήγε καθόλου άσχημα στα πρώτα του 6:42, στα οποία είχε 5 πόντους (1/1τρίπ., 2/2β.) και παραδόξως τις διπλάσιες ασίστ (2ασ.) από τον πρώτο στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα στο μισό χρόνο. Συνέχισε με τα απολύτως απαραίτητα (9π. με 2/2δίπ., 1/2τρίπ., 2/2β., 4ασ. σε 13:50).

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Έπαιξε για 5:45 μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου και μέτρησε τόσα θετικά (1ρ., 1ασ., 1κλ.) όσα αρνητικά (0/2 σουτ, 1λ.). Η ενέργειά του στην άμυνα του έδωσε υπερδιπλάσιο χρόνο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του σε παρκέ και στατιστική (3π. με 0/1δίπ., 1/2τρίπ., 2ρ., 1ασ., 2κλ., 2λ. σε 16:46).

#33 Νικ Καλάθης
Η εκτέλεση του βγήκε περισσότερο από ό,τι η δημιουργία στην πρώτη περίοδο (7π. με 3/5 σουτ, 1ρ., 1ασ., 1κλ. στα πρώτα του 9:56), αλλά σιγά-σιγά άρχισε και πάλι να τα κάνει όλα ως συνήθως (9π. με 3/6 σουτ, 3ρ., 3ασ., 1κλ. σε 13:14 στο α’ ημίχ.). Συνέχισε απολαυστικός στην τρίτη περίοδο (8π. με 3/3 σουτ, 5ασ., 1κλ., 2λ.), αλλά δεν ήταν ο μοναδικός, αφού, με τον ίδιο στο παρκέ, απολαυστικός ήταν/είναι όλος ο Παναθηναϊκός. Έκλεισε κοντά σε ακόμη ένα double-double (17π. με 4/7δίπ., 3/4τρίπ., 0/1β., 9ασ.), ενώ είχε και 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 26:06.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Αστόχησε στα πρώτα του σουτ (0/1δίπ., 0/1τρίπ.), αλλά η αρχική 5άδα με τον ίδιο, τον Νικ Καλάθη, τον Θανάση Αντετοκούνμπο, τον Τζέιμς Γκιστ και τον Κρις Σίνγκλετον απέδιδε και στις δύο άκρες του παρκέ κι έτσι το πήρε σερί στην πρώτη περίοδο. Κάλλιο αργά παρά… αργότερα μία ασίστ του Νικ Καλάθη του χάρισε τους πρώτους πόντους του στην επιστροφή του στο παρκέ (44-31 στο 19′). Επέστρεψε ξανά στο 28′ και πιο ζεστός αυτή τη φορά (8π. με 1/2δίπ., 2/4τρίπ., 1ρ., 2ασ. σε 20:26).

#23 Ζακ Όγκουστ
Χρησιμοποιήθηκε μόνο για τα τελευταία 48″ του πρώτου ημιχρόνου με μηδενική στατιστική.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Δέχτηκε κόψιμο στην πρώτη φάση που ανέλαβε να τελειώσει, δεν κατάφερε να τελειώσει την alley-oop πάσα του Νικ Καλάθη λίγο αργότερα, αλλά ούτως ή άλλως ο Παναθηναϊκός περιμένει από αυτόν περισσότερα στην άμυνα παρά στην επίθεση. Παρόλα αυτά, έκανε κι εκεί το κομμάτι του στη συνέχεια, γεγονός που τον κράτησε στο παρκέ σε όλη την πρώτη περίοδο (4π. 2/4δίπ., 1ρ., 1ασ.). Επέστρεψε για ακόμη λίγο στην τρίτη περίοδο (6π. με 3/5δίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ. σε 16:07).