Ερυθρός Αστέρας: Με τρίποντα και… άμυνα “λύγισε” Ζαλγκίρις και Σάρας! (vids)

2018-01-05T20:57:25+00:00 2018-01-05T22:28:36+00:00.

05/Jan/18 20:57

Με την εξαιρετική του άμυνα για “όπλο” και μεγάλα σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας “λύγισε” στο Βελιγράδι την τρομερή Ζαλγκίρις με 77-65!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του, όμως οι Σέρβοι συνεχώς είχαν ένα προβάδισμα στο σκορ και με πολλά τρίποντα στο τέλος του αγώνα πήραν την πολυπόθητη και πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη, κόντρα στους Λιθουανούς,

Πλέον η ομάδα του κόουτς Αλιμπίγεβιτς έχει ρεκόρ 7-9, ενώ η Ζαλγκίρις ισοβαθμεί στην 4η θέση με την Φενέρ με ρεκόρ 10-6 και άφησε μόνο 3ο τον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Το παιχνίδι

Ο αγώνας ήταν πολύ σκληρό μεταξύ των δύο ομάδων και το σκορ χαμηλό, κάτι που βόλεψε αρχικά τους Σέρβους (8-5 στο 5′). Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με σερί 9-4 γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 14-12 (στο 8′). Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στο Βελιγράδι, το ντέρμπι συνεχιζόταν για τα καλά με την Ζαλγκίρις να διατηρεί όμως, έστω και το ελάχιστο προβάδισμα (24-23 στο 14′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα (30-28 στο 17′), αλλά καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο μέρος στην Σερβία ολοκληρώθηκε με 33-31.

Πολλά “κόκκινα” τρίποντα και άμυνα!

Το δεύτερο μέρος του ματς ξεκίνησε με, τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα να έχουν στόχευση στην επίθεση τους και να παίζουν καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να αυξήσουν την διαφορά (40-33 στο 24′). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν και να επιστρέψουν στο ματς, όμως δεν τα κατάφεραν (44-39 στο 27′) και η διαφορά ανέβηκε, στους 9 πόντους (48-39 στο 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 48-45.

Στην τέταρτη και τελευταίο περίοδο στο Βελιγράδι, η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ δυνατά και ισοφάρισε σε 50-50 (στο 32′) και ο αγώνας ήταν πλέον “θρίλερ”. Με 2/2 τρίποντα οι Σέρβοι πήραν και πάλι το προβάδισμα (56-50 στο 33′) και είχαν τον πρώτο λόγο για την νίκη. Με δύο ακόμα τρίποντα του Νταβίντοβακ ο Αστέρας προηγήθηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (63-52 στο 35′) και έγινε το μεγάλο φαβορί του αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά του ματς, το σκορ ήταν 65-56 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα και οι φιλοξενούμενοι ήταν σε πολύ δύσκολη θέση. Ένα τρίποντο του Λάζιτς έκανε το 70-58 (1:35 πριν το τέλος) και εκεί τελείωσαν όλα, με το τελικό 77-65 να είναι απόλυτα δίκαιο!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τέιλορ Ρότσεστι ήταν εξαιρετικός και πάλι, αφού έκανε double double με 16 πόντους, 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ είχε για συμπαραστάτες του τον Νταβίντοβακ με 13 πόντους και 2 ριμπάουντ και τον Ένις με 12 πόντους και 2 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στο σερί 15-7 των Σέρβων στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου με 4/4 τρίποντα, ανέβασαν την διαφορά στο +10 και εκεί η Ζαλγκίρις δεν κατάφερε ποτέ να γυρίσει πλήρως το ματς και ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-31, 48-45, 77-65