Χίμκι: Νίκη οκτάδας στη Γερμανία, με ”πολυβόλο” τον Σβέντ!

2018-01-05T22:14:56+00:00 2018-01-06T00:12:06+00:00.

05/Jan/18 22:14

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα έφυγε με το ”διπλό” από την Γερμανία, επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 74-70. Απίστευτο ματς από τον Αλεξέι Σβεντ!

Μετά το 74-70, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε στο 9-7, με τους ηττημένους του Αντρέα Τρινκιέρι να πέφτουν στο 6-10. Έτσι, οι Ρώσοι σταθεροποιούνται στην οκτάδα, την ώρα που οι πρωταθλητές Γερμανίας απομακρύνονται από την προνομιούχο 8άδα.

Αναλυτικά εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Από την αρχή, ο δύο ομάδες έδειξαν πως θα έχουμε ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο ρυθμός ήταν από την αρχή πολύ γρήγορος και παίκτες όπως οι Ντορέλ Ράιτ και Αλεξέι Σβεντ βρήκαν ιδανικές συνθήκες για να κάνουν το παιχνίδι τους.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, οι δύο ηγέτες των ομάδων ήταν ”καυτοί” και με πολλούς προσωπικούς πόντους ανέβασαν τον δείκτη του σκορ. Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, οι Ρώσοι είδαν τον Ιγκόρ Βιαλτσέφ να αποβάλλεται, μετά από 2 συνεχόμενα αντιαθλητικά φάουλ! Παρόλα αυτά, καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42-40 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ντέρμπι μέχρι τέλους, με νικητές τους φιλοξενούμενους

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο μέρος. Καμία ομάδα δεν ξέφευγε και το ματς ήταν ο ορισμός του ντέρμπι. Στην επιθετική εξίσωση μπήκαν Ντάνιελ Χάκετ και Μάλκολμ Τόμας αντίστοιχα, το σκορ έμεινε στο 58-56, με 10 λεπτά να απομένουν.

Το τελευταίο μέρος ήταν μία άλλη υπόθεση. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν καλύτερα, είδαν τον Σβεντ με 7 πόντους να δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 68-60. Όμως, οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 69-69 το ματς, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων.

Λίγο η υπερπροσπάθεια, λίγο το θολωμένο μυαλό, καταδίκασαν την Μπάμπεργκ. Δεν εκμεταλλεύτηκε τα πολλά επιθετικά της ριμπάουντ, ήταν ιδιαίτερα άστοχη και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει μέχρι τέλους. Αν ευστοχούσε στο τέλος ο Νίκος Ζήσης, θα μιλούσαμε για άλλο παιχνίδι, όμως το 70-73 δεν έγινε ποτέ 73-73 και όλα τελείωσαν με το λάθος του Ράιτ στο τέλος.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 70-73, ο Νίκος Ζήσης αστόχησε σε τρίποντο, στην συνέχεια με 1/2 βολές από τον Άντερσον, έγινε ματς 4 πόντων και στην επίθεση των Γερμανών, ο Ράιτ δεν μπόρεσε να κρατήσει εντός την μπάλα, δίνοντας τέλος στο ντέρμπι της Γερμανίας.

Παίκτης-κλειδί: Με διαφορά ο Αλεξέι Σβεντ. Ο Ρώσος ηγέτης της Χίμκι ήταν καταιγιστικός και με 28 πόντους (4/11 δίποντα,  5/12 τρίποντα, 5/7 βολές), 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ένα 1 κλέψιμο έδωσε μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Τρομερός και ο Ντορέλ Ράιτ, με νταμπλ νταμπλ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ) που όμως δεν πανηγύρισε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 42-40, 58-56, 70-74.