Παναθηναϊκός – κριτική: Τριάδα-“φωτιά” οι Καλάθης, Γκιστ & Σίνγκλετον, “καυτός” κι o Παππάς στο τέλος (videos)

2018-01-11T22:23:11+00:00 2018-01-12T01:38:19+00:00.

John Rammas

11/Jan/18 22:23

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα (84-75) στο ΟΑΚΑ για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Τα 2 φάουλ στο 9′ δεν του επέτρεψαν να συνεχίσει για πολύ περισσότερο την καλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο (4π. με 2/3 σουτ, 1λ. σε 11:57), αλλά ήξερε πώς να αξιοποιήσει κάθε δευτερόλεπτο παρουσίας του στη συνέχεια και να κάνει τη διαφορά. Είχε το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού (35-34 στο 19′ μετά από 0/7), το δεύτερο (49-42 στο 28′ μετά από 1/14) και συνολικά 14 πόντους (3/4δίπ., 2/3τρίπ., 2/4β.) σε ακόμη μία σοβαρή και χωρίς επιπολαιότητες εμφάνιση. Επίσης είχε 5 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 25:08.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Μπήκε στο παιχνίδι στο 7′ για να δώσει στον Παναθηναϊκό πόντους από την περιφέρεια, αλλά δε βρήκε πεδίο δράσης ούτε στο πρώτο (0/1τρίπ. στα πρώτα του 10:13 και 0/2δίπ. σε 11:13 στο α’ ημίχ.) ούτε στο δεύτερο ημίχρονο (3π. με 1/1δίπ., 0/6τρίπ., 1/2β., 1ρ., 2κλ., 1λ. σε 24:29). Off για δεύτερη διαδοχική φορά μετά από τη… διαδικτυακή επίθεση μετά από την ήττα από τη Βαλένθια, παρόλα αυτά έγινε και πάλι σύνθημα στα χείλη των φίλων της ομάδας σε μία προσπάθεια αντιστροφής του κλίματος κι αλλαγής της ψυχολογίας του.

#11 Νίκος Παππάς
Τα 3 γρήγορα φάουλ του Θανάση Αντετοκούνμπο τον πέρασαν στο παρκέ στο 3′, αλλά ήταν αρνητικός στην επίθεση κι επέστρεψε στον πάγκο μετά από 5:53 (0/3δίπ., 0/1τρίπ., 0/1β.), τα οποία ήταν και τα μοναδικό του στο πρώτο ημίχρονο. Επέστρεψε προς το τέλος της τρίτης περιόδου, για να αποδειχθεί καθοριστικός στην τέταρτη, ως συνήθως φέτος, στην οποία σκόραρε και τους 15 πόντους του και με σχεδόν απόλυτη ευστοχία (5/5δίπ., 1/2τρίπ. 2/2β.). Ένα λάθος συμπλήρωσε τη στατιστική του σε 17:35.

#12 Μάρκους Ντένμον
Πήρα τα πρώτα του λεπτά στο 9′ κι ήταν σοβαρός μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (2π., 3ασ., 1κλ. σε 10:17). Άργησε να επιστρέψει (δ’ περ.) κι ήταν για ελάχιστα (2π. με 1/3δίπ., 3ασ., 1κλ. σε 13:46).

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Μπήκε στο 11′ και βγήκε μετά από 3:36, αφού δεν ήταν σε θέση να βοηθήσει ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα (vs. Τομά Ερτέλ). Ο Τσάβι Πασκουάλ δεν τον εμπιστεύτηκε ξανά, όχι με τέτοιο Νικ Καλάθη.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Οι αλλαγές στην άμυνα έδωσαν αρκετό πεδίο δράσης στον Άντε Τόμιτς, αλλά τουλάχιστον ήταν Τζέιμς… Beast στην επίθεση, κάτι που τον κράτησε περισσότερο από όλους στο παρκέ στο πρώτο ημίχρονο (10π. με 4/4δίπ., 0/2τρίπ., 2/3β., 5ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 15:07). Η παρουσία του στο παρκέ ήταν καταλυτική και στο υπόλοιπο του παιχνιδιού (17π. με 5/5δίπ., 0/3τρίπ., 7/8β., 6ρ., 2ασ., 2κλ., 1κοψ., 1λ. σε 30:16).

#15 Ίαν Βουγιούκας
Ήταν η εναλλακτική κοντά στο καλάθι για τα τελευταία 3:45 του πρώτου ημιχρόνου, άρχισε με καλή άμυνα (κόψιμο πάνω στον Τομά Ερτέλ), αλλά λίγο αργότερα βρέθηκε και να… χαρίζει μία κατοχή (βήματα). Επέστρεψε για λίγο προς το τέλος της τρίτης περιόδου μέχρι τα πρώτα λεπτά της τέταρτης κι ουσιώδης αυτή τη φορά, αφού δεν άφησε κανένα mismatch με τον Βίκτορ Κλαβέρ να πάει χαμένο (4π. με 2/2δίπ., 2ρ., 1ασ., 2κοψ., 1λ. σε 7:30).

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Πάτησε παρκέ στο 8′ για να προσδώσει ενέργεια στην άμυνα, αλλά, αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός, θα μπορούσε να έχει κάνει το κομμάτι του και στην επίθεση (0/2 σουτ, 1ρ., 1κλ., 1λ. σε 9:11 στο α’ ημίχ.). Η… μανούρα με τον Άντε Τόμιτς, από την οποία προήλθε η αποβολή του τελευταίου στο 35′ (τεχνική ποινή και 5φ.), ξεχώρισε σε ό,τι άλλο κι έκανε μέχρι τέλους (4π. με 0/1δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β., 2ρ., 1κλ., 1λ. σε 16:46).

#23 Ζακ Όγκουστ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Ο Παναθηναϊκός είχε ανάγκη από λύσεις από την περιφέρεια, αλλά μετά από το πρώτο του άστοχο τρίποντο στο 3′ προτίμησε να μην το εκβιάσει το τρίποντο. Αντ’ αυτού, πήγε πιο κοντά στο καλάθι και βοήθησε με 6 πόντους (3/5δίπ., 0/1τρίπ.) δίπλα σε 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24:06.

#33 Νικ Καλάθης
Πήρε σερί τα πρώτα 10:00 και πώς αλλιώς με 8 πόντους με 4/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Συνέχισε σε… leader mode στο πρώτο ημίχρονο (10π. με 5/5δίπ., 0/1τρίπ., 0/1β., 3ρ., 4ασ., 2κλ. σε 15:44) και δε σταμάτησε παρά μόνο στην κόρνα της λήξης (17π. με 8/10ίπ., 0/3τρίπ., 1/4β., 4ρ., 12ασ., 5κλ., 1λ. σε 33:06). Παναθηναϊκό με τέτοιο Νικ Καλάθη να… τον φοβάσαι. Να περάσει ο επόμενος.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Είχε την ατυχία να βρεθεί στις αλλαγές με τον Άντε Τόμιτς και με 2 φάουλ πάνω του να φτάσει γρήγορα τα 3 και να καθίσει στον πάγκο μετά από τα πρώτα 2:59 (0/1δίπ., 1ρ.). Επέστρεψε για τα τελευταία 0:43, στα οποία πρόλαβε και να σκοράρει (2π. με 1/2δίπ., 1ρ. σε 3:42).