Ολυμπιακός: Διέλυσε τη Μακάμπι, με επίθεση-φωτιά

2018-01-16T21:48:57+00:00 2018-01-16T22:40:20+00:00.

Lefteris Moutis

16/Jan/18 21:48

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÌÁÊÁÌÐÉ ÔÅË ÁÂÉ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - MACCABI TEL AVIV / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 94-64 τη Μακάμπι στο ΣΕΦ για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια στην καλύτερη επιθετικά βραδιά του στη φετινή Ευρωλίγκα.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν εύκολα των Ισραηλινών που δεν μπορούσαν να απειλήσουν στο ελάχιστο με τον άναρχο τρόπο παιχνιδιού τους. Ο Ολυμπιακός είχε εντυπωσιακό πλουραλισμό στο σκοράρισμα και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Μεγάλος άτυχος ήταν ο Τζαμέλ ΜακΛιν, ο οποίος τραυματίστηκε μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα του στο παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 13 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μιλουτίνοφ, ΜακΛιν και Παπαπέτρου. Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο μέσα από τη ρακέτα των Ισραηλινών, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε 8 τρίποντα εξισορροπώντας την αστοχία του πρώτου.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Με ηγέτη τον Σπανούλη

Η Μακάμπι διέθετε τη δεύτερη χειρότερη άμυνα πριν τον αγώνα στο ΣΕΦ, αλλά παρέμενε σταθερά το τελευταίο διάστημα στην πρώτη οκτάδα στηριζόμενη κυρίως στο ταλέντο των παικτών της που υπηρετούν ένα μπάσκετ ατομικής πρωτοβουλίας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα στηριζόμενος στις αρχές που τον έχουν φέρει ψηλά όλα αυτά τα χρόνια και με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη που μοίρασε τρεις ασίστ αξιοποιώντας τους Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου και Πρίντεζη.

…και finisher τον ΜακΛιν

Οι Ισραηλινοί ήταν σταθερά κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-15, 8′) κυρίως λόγω της ευστοχίας τους (6/12 σουτ εντός παιδιάς). Η εικόνα ωστόσο, στο σκορ άλλαξε μόλις πέρασε ο ΜακΛιν στο παρκέ. Ο φορμαρισμένος Αμερικανός σέντερ πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους σε μόλις 5 λεπτά συμμετοχής και αμέσως μετά… τραυματίστηκε! Ο ΜακΛιν ένιωσε σφίξιμο στη μέση και αποχώρησε για τα αποδυτήρια με τον Μιλουτίνοφ να επιστρέφει ξανά στο παρκέ.

Παιχνίδι στη ρακέτα και επιβολή “ολυμπιακού” ρυθμού

Ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει υπέρ του διψήφια διαφορά και την έφθασε στο +13 (37-24, 15′) διαλύοντας την άμυνα της Μακάμπι κοντά στο καλάθι. Οι Πειραιώτες είχαν πολύ άσχημα ποσοστά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (0/9 μέχρι το 17′) και πέτυχαν μόλις ένα καλάθι εκτός ζωγραφιστού (από τον Πρίντεζη στο 3′) μέχρι το τρίποντο του Σπανούλη στο 17′!

Η Μακάμπι δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Ολυμπιακού, δεν μπορούσε να πιέσει και να αναγκάσει τους γηπεδούχους σε λάθη και ανέκτησε επαφή με το σκορ μόνο όταν ο Πιέρ Τζάκσον με προσωπικές ενέργειες. Ο Αμερικανός πρώτος σκόρερ της “ομάδας του λαού” πέτυχε 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να δώσει ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε χαμηλό σχήμα με σέντερ τον Πρίντεζη και με τους Σπανούλη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου στο “τιμόνι” ο Ολυμπιακός ανέκτησε ευρύ αβαντάζ μέχρι το ημίχρονο (50-38), σε ένα διάστημα που πέτυχε 53 πόντους, ρεκόρ σεζόν για το πρώτοημίχρονο, ενώ είχε μόλις 1/11 τρίποντα!

Εκτόξευση  της διαφοράς

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε στο παραμικρό στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα το προβάδισμα του Ολυμπιακού διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο, καθώς μετά το πρώτο και το δεύτερο δεκάλεπτο, κέρδισε και το τρίτο με επιμέρους σκορ 17-11. Μετά τη δυστοκία πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στο πρώτο ημίχρονο, οι “ερυθρόελυκοι” πέτυχαν τρία τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Σπανούλη, Μάντζαρη και Παπαπέτρου.

Η Μακάμπι  δεν μπορούσε να κάνει το παραμικρό για να αλλάξει τη ροή του αγώνα, καθώς μετά το καλό δεύτερο δεκάλεπτο του Τζάκσον, ανέλαβε δράση ο Ρολ και έπειτα ο Τάιους, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πληγώσουν την άμυνα του Ολυμπιακού (66-46, 28′).

Διευρυμένο ροτέισον και η σκέψη στη Χίμκι

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αποφάσισε να ξεκουράσει τους βασικούς στα τελευταία λεπτά και έτσι οι Πρίντεζης και Σπανούλης είδαν την τελευταία περίοδο από τον πάγκο, ο ΜακΛιν ήταν εκτός λόγω του τραυματισμού και έτσι βγήκαν μπροστά οι Τόμπσον, Ρόμπερτς, Παπαπέτρου και ο Μιλουτίνοφ που επέστρεψε στο παρκέ και ήταν πολύ καλός για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του.

Οσα τρίποντα δεν έβαλε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, τα έβαλε στο δεύτερο όταν και εκτόξευσε το ποσοστό ευστοχίας του… Ηδη όμως, το μυαλό όλων ήταν στο ματς απέναντι στη Χίμκι στη Μόσχα σε λιγότερες από 48 ώρες.

Αντίστοιχες σκέψεις έκαναν και οι Ισραηλινοί, οι οποίοι υποδέχονται το βράδυ της Πέμπτης τον Ερυθρό Αστέρα στο Τελ Αβίβ.