Μιλάνο: Με… show από τα 6,75 και 100αρα “εκτέλεσε” την Μάλαγα! (video)

2018-01-17T22:23:50+00:00 2018-01-17T23:34:29+00:00.

17/Jan/18 22:23

Η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε άνετα με 101-87 την Ουνικάχα Μάλαγα στην έδρα της, παίζοντας εξαιρετικό επιθετικό μπάσκετ “εκτελώντας” την αντίπαλο της από τα 6,75!

Από την αρχή οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ήταν καλοί στην επίθεση, κρατούσαν το προβάδισμα με “όπλο” την επίθεση τους και η Μάλαγα δεν μπορούσε να την σταματήσει. Τελικά οι Ιταλοί πανηγύρισαν την νίκη άνετα.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Αρμάνι έχει ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης με ρεκόρ 5-13 παρά την νίκη, ενώ η Μάλαγα “έπεσε” στο 7-11.

Το παιχνίδι

“Σούπερ” αρχή για Μιλάνο

Εξαιρετική ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα η ιταλική ομάδα, παίζοντας καλό μπάσκετ και στις δύο πλευρές στο παρκέ και προηγήθηκε με 16-6 (στο 5′). Η διαφορά μάλιστα έφτασε για πρώτη φορά και τους 11 πόντους (24-13 στο 8′), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 31-22.

Υψηλό σκορ και μείωση για Μάλαγα

Στην δεύτερη περίοδο στο “Φόρουμ”, η Μάλαγα προσπάθησε μέσα από την επίθεση της να μειώσει στο σκορ, όμως η άμυνα της ήταν κακή και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει μεγάλη (38-29 στο 14′). Οι Ανδαλουσιάνοι, κατάφεραν να μειώσουν σε 44-39 (στο 18′) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 50-44.

Το… γύρισε η Ουνικάχα, αλλά αντέδρασαν οι Ιταλοί

Το δεύτερο μέρος στην Ιταλία ξεκίνησε με, την Μάλαγα να “τρέχει” ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 και προηγείται για πρώτη φορά με 51-50 (στο 23′). Όμως οι Ιταλοί αντέδρασαν και με δικό τους σερί 11-4 προσπέρασαν ξανά με 61-55 (στο 24′). Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα μείωσαν στον πόντο (69-68 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 79-71.

“Τρίποντη” εκτέλεση και στο τέλος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία διαφορά “ασφαλείας” 7 πόντων (84-77 στο 33′), αλλά η Μάλαγα προσπαθούσε για την ανατροπή. Με λιγότερα από 5 λεπτά να μένουν, οι Ιταλοί είχαν προβάδισμα 9 πόντων (88-79) και ήταν κοντά σε μία μεγάλη νίκη. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Μιλάνο είχε “αγκαλιάσει” την νίκη (91-83) από την εξαιρετική επίθεση της. Τελικά η Αρμάνι πήρε την νίκη με 101-87.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκάουντλοκ ήταν τρομερός με 18 πόντους και 6/8 τρίποντα, ενώ μοίρασε 3 ασίστ και μάζεψε και ισάριθμα ριμπάουντ, αλλά και ο Τζόρνταν Θίοντορ ακόμα μοιράζει ασίστ (11), έχοντας και 14 πόντους. Ακόμα ο Κουζμίνσκας βοήθησε πολύ με 17 πόντους (4/7 σουτ) και 3 ασίστ και ο Μίτσοφ με 16 πόντους και 5/7 σουτ.

Που κρίθηκε: Στο απίστευτο ποσοστό στα τρίποντα της Μιλάνο (15/24 62,5%) και στην τρίτη περίοδο, όπου οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι σημείωσαν 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 50-44, 79-71, 101-87