Μακάμπι: Έμεινε στην οκτάδα με νίκη δίχως άγχος επί του Ερ. Αστέρα

2018-01-18T21:51:24+00:00 2018-01-18T22:28:36+00:00.

18/Jan/18 21:51

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε αυτό που ήθελε μετά τη συντριβή της στο ΣΕΦ, επικρατώντας εύκολα με 89-75 του Ερυθρού Αστέρα στο Ισραήλ χωρίς να νιώσει ουσιαστική απειλή από τους φιλοξενούμενους που άργησαν να μπουν στο παιχνίδι…

Η “ομάδα του λαού” παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης στα πλέι οφ- έστω και από την 8η θέση- αλλά αυτό που θα μετρήσει στο τέλος είναι να μπει στην οκτάδα. Αντίθετα οι Σέρβοι δεν δείχνουν ικανοί να κάνουν και πάλι την υπέρβαση, υπέστησαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα και με ρεκόρ 7-12 (10-9 η Μακάμπι) βλέπουν το τρένο για την ίδια τους την πόλη να αναχωρεί δίχως αυτούς.

Αν και δεν νομίζουμε να παίξει ρόλο, η Μακάμπι κάλυψε εύκολα και το -3 του πρώτου αγώνα.

Εξέλιξη του αγώνα:

Η Μακάμπι προηγήθηκε με 12-5 στο 4’, δείχνοντας να κυριαρχεί απόλυτα στο παιχνίδι και αυτό δεν διαψεύστηκε παρότι ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε γρήγορα, ισοφαρίζοντας σε 14-14. Αμέσως οι γηπεδούχοι βρήκαν την αυτοκυριαρχία τους και μοιράζοντας το σκοράρισμα δεξιά και αριστερά (Τάιους, Ρολ από 5π.) έκλεισαν το δεκάλεπτο καθαρά μπροστά με 23-16.

Αν μάλιστα ο Ντεσόν Τόμας ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχος παίρνοντας τις περισσότερες προσπάθειες της ομάδας του (0/7 σουτ σε 10’), τότε η Μακάμπι θα είχε ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά (28-20) νωρίτερα. Ο Ένις με τον Φελντέιν (7+6) ερχόμενοι από τον πάγκο κράτησαν τους Σέρβους, αλλά ο τραυματισμός του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού (διάστρεμμα) «φρέναρε» την ομάδα του. Η «ομάδα του λαού» εκμεταλλεύτηκε την απουσία του και με τον Τάιους να αξιοποιεί τις πάσες των συμπαικτών του (11π.) έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο 17’ (38-27), κλείνοντας το ημίχρονο με ακόμα μεγαλύτερο υπέρ της χάντικαπ, 47-29.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε μία προσπάθεια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να επιστρέψει στο παιχνίδι. Με καλύτερο παίκτη του τον Μίλκο Μπιέλιτσα (13π.) και παρότι ο Ρότσεστι ήταν “αόρατος” κατά της παλιάς τους ομάδας, κατάφερε να μειώσει σε 55-48 (26′) δείχνοντας απειλητικός. Η υπεροχή του στην τρίτη περίοδο διάρκεσε εννιά λεπτά, καθώς στο τελευταίο λεπτό ο ΝτιΜπαρτολομέο με τον Πιερ Τζάκσον έβαλαν πέντε πόντους κρατώντας το στιβαρό προβάδισμα για την ομάδα τους (64-52).

Κάπου εκεί μπήκε και ένα τέλος στην επιστροφή του Αστέρα, όσο και αν το πάλεψε με τον Ρότσεστι να εμφανίζεται επιτέλους στο γήπεδο. Ο Πιέρ Τζάκσον που έκανε ένα “χλιαρό” πρώτο ημίχρονο, έφτασε στους 19 πόντους μεγαλώνοντας και πάλι τη διαφορά στους 16 (76-60) με βοηθό στο σκοράρισμα τον ΝτιΆντρε Κέιν. Όσο και να προσπάθησε ο Ερ. Αστέρας να ξαναμπεί στο παιχνίδι δεν κατάφερε να ξαναβρεθεί σε μία απόσταση βολής και έτσι η Μακάμπι πήρε χωρίς αγωνία την δέκατη φετινή της νίκη.

Τα στατιστικά του αγώνα

Παίκτης-κλειδί:

Ο Άλεξ Τάιους ήταν καταπληκτικός στο διάστημα που η ομάδα του πήρε διαφορά στο πρώτο μέρος. Όταν όμως ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στους επτά πόντους, ο Πιέρ Τζάκσον ξύπνησε από τον αγωνιστικό του λήθαργο και ήταν αυτός που θεμελίωσε μία ακόμα μεγάλη διαφορά για τη Μακάμπι, αποτρέποντας ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους από κάθε σκέψη διεκδίκησης της νίκης.

Που κρίθηκε:

Ουσιαστικά τα πάντα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Αστέρας επέστρεψε στην τρίτη περίοδο. Στο τέλος όμως αυτής και στο ξεκίνημα της τέταρτης, η Μακάμπι απάντησε στο ξέσπασμα των Σέρβων και αυτό ήταν καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 23-16, 24-13, 17-23, 25-23

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλ.), Περούγκα (Ισπ.), Βιτσλίσκι (Τσεχ.)