Τέταρτη σερί νίκη για τη Φενέρ, παρέα με τον Ολυμπιακό! (videos)

2018-01-19T20:18:51+00:00 2018-01-19T21:25:24+00:00.

Giannis Askounis

19/Jan/18 20:18

Η Φενέρμπαχτσε πέτυχε ένατη νίκη σε σύνολο δέκα αγώνων με την Αναντολού Εφές στην Ευρωλίγκα περνώντας με 89-84 από το “Σινάν Ερντέμ”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν έμεινε πίσω στο σκορ στην αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της ρέγκιουλαρ σίζον της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης μετά το πρώτο 10άλεπτο. Οι πρωταγωνιστές δεν ήταν οι ίδιοι στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά εν τέλει πέντε παίκτες ξεπέρασαν τους δέκα πόντους συμβάλλοντας στην άνοδο της Φενέρ στο 13-6. Στο 5-14 υποχώρησαν οι γηπεδούχοι.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

Εξέλιξη Αγώνα
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς με 10-0. Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ευρώπης αντέδρασαν άμεσα και ισορρόπησαν το παιχνίδι εντός της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη, η Φενέρ περιόρισε την αντίπαλη επίθεση και δημιούργησε διψήφια διαφορά φθάνοντας μέχρι το +13, όταν ξέφυγε με 43-30.

Με 16 πόντους τελείωσε το πρώτο 20άλεπτο ο Μελίχ Μαχμούτογλου. Μάλιστα σημείωσε ατομικό ρεκόρ για το 2017-18. Πάντως, ο 27χρονος Τούρκος γκαρντ δεν σκόραρε στο δεύτερο 20άλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πρωταγωνιστής ο Μπραντ Ουαναμέικερ σημειώνοντας 11 από τους 18 αποψινούς πόντους του. Από την πλευρά του, το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν μείωσε στους πέντε πόντους στο ξεκίνημα του 20άλεπτου και στο τελευταίο λεπτό του ματς, αλλά η διαφορά ήταν μεγαλύτερη στο υπολειπόμενο διάστημα με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν διψήφιο προβάδισμα για σημαντικό χρονικό διάστημα.

Δεν υπήρξε ουσιαστική απειλή για τη Φενέρμπαχτσε, αλλά φανέρωσε τάσεις… αυτοχειρίας στα τελευταία λεπτά με αψυχολόγητα λάθη. Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Ζοτς υπέπεσαν συνολικά σε τρία λάθη, αλλά ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με ένδεκα. Εξασφάλισαν, πάντως, την τέταρτη διαδοχική νίκη στην Ευρωλίγκα και την ένατη σε σύνολο δέκα αναμετρήσεων με την Εφές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της ηπείρου μας.

Πέντε “διψήφιοι” και ο Σλούκας
Ο 28άχρονος Ουαναμέικερ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με τους 18 πόντους του (6/6 β., 3/7 δ., 2/4 τρ.), ενώ μοίρασε και οκτώ ασίστ στο δρόμο για 31 ράνκινγκ. Στους 16 πόντους του πρώτου ημιχρόνου έμεινε ο 27χρονος Μαχμούτογλου, ενώ 14 πέτυχε ο Νικολό Μέλι, 12 ο Γιαν Βέσελι και άλλους 12 ο Μάρκο Γκούντουριτς. Τέσσερις πόντους (2/2 β., 1/2 δ., 0/1 τρ.), τρία ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο σε 14:40 “έγραψε” ο Κώστας Σλούκας.

Πού κρίθηκε;
Η Εφές ξεκίνησε δυναμικά το ματς, αλλά δεν τα παράτησε όταν έμεινε πίσω με διψήφια διαφορά. Ωστόσο, κάθε φορά που έβρισκε επιθετικές λύσεις και μείωνε τη διαφορά, κάποιος παίκτης του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ευστοχούσε σε τρίποντο και σταματούσε την προσπάθεια των αντιπάλων για αντεπίθεση. Συνολικά η Φενέρ είχε 11/22 σουτ τριών πόντων την Παρασκευή (19/1).