Μάλαγα για… οκτάδα, έδωσε “τέλος” στο αήττητο της Ρεάλ!

2018-01-19T22:34:00+00:00 2018-01-19T23:24:47+00:00.

19/Jan/18 22:34

Μία σπουδαία νίκη που την βάζει σε “τροχιά” πλέιοφς, πήρε η Ουνικάχα Μάλαγα στην έδρα της κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης με 80-75!

Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα έπαιξαν απίστευτη άμυνα σε όλο το παιχνίδι και δεν επέτρεψαν στην Ρεάλ να κάνει το γνωστό εξαιρετικό επιθετικό της, παιχνίδι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρει η Μάλαγα μία άνετη και σπουδαία νίκη και να σταματήσει το αήττητο 7 συνεχόμενων νικών της “Βασίλισσας”!

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Μάλαγα έχει ρεκόρ 8-11, ενώ η Ρεάλ “έπεσε” στο 12-7 και μένει εκτός 4ης θέσης και πλεονεκτήματος έδρας για αυτή την αγωνιστική.

Το παιχνίδι

Με… άμυνα μπροστά η Μάλαγα

Περίεργο, αλλά και εντυπωσιακό ήταν το ματς στο ξεκίνημα του, αφοί οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 9-3 (στο 5′), όμως και οι δύο ομάδες είχαν σκοράρει μόνο με τρίποντα! Η διαφορά (11-3 στο 7′) και το σερί (11-0) μεγάλωσε πιο πολύ για την Μάλαγα, η οποία άφησε την Ρεάλ χωρίς καλάθι για περίπου 6 λεπτά. Το δεκάλεπτο έκλεισε όμως, με την Ρεάλ να μειώνει σε 20-15.

“Εγκλωβισμένη” η Ρεάλ, για… φίλημα οι γηπεδούχοι!

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα ξεκίνησαν με σερί 7-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 12 πόντους (27-15 στο 13′). Το σερί μεγάλωσε στο 10-0 και η Μάλαγα για πρώτη φορά ήταν μπροστά με double score (30-15 στο 14′), όμως η Ρεάλ απάντησε με 2/2 τρίποντα, μειώνοντας σε 30-21 (στο 15′). Η διαφορά παρέμενε “υψηλή” (32-23 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-27.

Επέστρεψε η Ρεάλ, αλλά το προβάδισμα οι γηπεδούχοι

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ανδαλουσία ξεκίνησε με, η Ρεάλ προσπαθούσε να μειώσει, αλλά η Ουνικάχα είχε τις απαντήσεις στην επίθεση και διατηρούσε μία διψήφια διαφορά (45-34 στο 24′). Με σερί 14-3 και τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ, η Ρεάλ ισοφάρισε μετά από πολύ ώρα σε 48-48 (στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 57-52, έπειτα από σερί 9-4 των γηπεδούχων.

“Καθάρισαν” στο τέλος άμυνα, τρίποντα και… ψυχή!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Μάλαγα με τρίποντο του Νέντοβιτς ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +9 (63-54 στο 33′) και έβαλε σε θέση… οδηγού την ομάδα του. Στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι ήταν το φαβορί για την νίκη, έχοντας σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων (72-64).

Ένα τρίποντο του Νέντοβιτς στα 2′ λεπτά έκανε το σκορ 77-64 και “κλείδωσε” την νίκη για τους γηπεδούχους. Η Ρεάλ με ένα γρήγορο σερί 7-0 μείωσε σε 77-71 (43 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε), όμως δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά και το ματς έληξε με 80-75!

Παίκτης-κλειδί:

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νέντοβιτς με 11 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο ΜακΚάλουμ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Επίσης και ο Βατζίνσκι έκανε “ζημιά” στην Ρεάλ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Ουνικάχα Μάλαγα που ήταν εξαιρετική απόψε κάτω από την ρακέτα, ενώ “έκοψε” και την δημιουργία της “βασίλισσας”. Επίσης σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα 11 λάθη της Ρεάλ, λόγω της άμυνα των Ανδαλουσιάνων.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-27, 57-52, 80-75