Παναθηναϊκός: Η ΤΣΣΚΑ “άλωσε” για πρώτη φορά φέτος το ΟΑΚΑ! (videos)

2018-01-19T22:12:47+00:00 2018-01-19T23:13:46+00:00.

19/Jan/18 22:12

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - CSKA MOSCOW / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, μόχθησε, αλλά το ΟΑΚΑ… έπεσε για πρώτη φορά φέτος, με την πρωτοπόρο της Ευρωλίγκας, ΤΣΣΚΑ να φεύγει χάρη στον Σέρχι νικήτρια από το καυτό πράσινο “σπίτι” (70-75)!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια σε άλλο ένα παιχνίδι, όμως αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να νικήσει και την αστοχία της, αλλά και την οργιώδη βραδιά του Σέρχι Ροντρίγκεθ, ο οποίος οδήγησε την ΤΣΣΚΑ σε πολύ μεγάλη νίκη που της δίνει αέρα στην κορυφή (15-4)!

Ο Παναθηναϊκός έχασε για πρώτη φορά φέτος στο σπίτι του, αφού δεν μπόρεσε να κάνει νέα υπέρβαση, μετά από εννέα νίκες και υποχώρησε με δύο ήττες σερί στο 12-7, παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Καλάθη (13π., 11ασ.), το ξέσπασμα του Παππά στην τέταρτη περίοδο (14π.) και την τρομερή δουλειά του Αντετοκούνμπο (13π., 5ριμπ.) σε άμυνα και επίθεση.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Προβάδισμα με Θανάση

Με ορμή από την άμυνα ο Παναθηναϊκός θέλησε να πάρει το πάνω χέρι και με τη βοήθεια του κόσμου που γέμισε το ΟΑΚΑ να αποκτήσει ψυχολογικό προβάδισμα.

Ο Θανάσης φρόντισε να το μετουσιώσει σε πόντους για το 16-10 (7’), με τον Καλάθη να τελειώνει την πρώτη περίοδο στο 20-15, όπου οι γηπεδούχοι ήταν αλάνθαστοι, έχοντας μοιράσει 7 ασίστ, ενώ είχαν και δύο κλεψίματα.

Το “πείραμα” δεν έπιασε, ζημιά ο Χάντερ

Ο Πασκουάλ θέλησε με ψηλό σχήμα να κλείσει τους διαδρόμους (με Γκιστ, Σίνγκλετον, Ογκουστ), αλλά έπεσε στην “τρύπα”, αφού μετά το 22-19 από τη συνεργασία Καλάθη-Όγκουστ (11’), η ταυτόχρονη παρουσία Παππά και Ντένμον στην πεντάδα δεν είχε αποτέλεσμα.

Αντίθετα, είχε σχεδόν πέντε λεπτά χωρίς σκορ, με τον Χάντερ στην άλλη πλευρά να κάνει ζημιά στη ρακέτα και τον Κλάιμπερν να κάνει το 22-25 (15:40’’). Όλα αυτά, ενώ από το τρίποντο οι παίκτες του Πασκουάλ δεν έβρισκαν εύστοχο σουτ ούτε με… αίτηση (1/16 στο 20’), με τον Ρίβερς να είναι άστοχος (0/5 σουτ) και τον Καλάθη παρά τις 7 ασίστ να έχει 1/7 εντός πεδιάς.

Ετσι, με τέσσερα λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο, το 29-31 της ανάπαυλας ήταν πολύ καλύτερο από όσο έδειχνε, με την ΤΣΣΚΑ να έχει αντίστοιχα 6 ασίστ για 7 λάθη.

“Ξεμπούκωσε” ο Κέι Σι και το… ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε εντελώς διαφορετικός και ορμητικός από τα αποδυτήρια. Μετά το 34-36 του Χάντερ ακολούθησε ένα “κολασμένο” τρίλεπτο, με τον Θανάση να κόβει Σέρχι, Χάντερ κι όποιον επιχειρούσε να μπει στη ρακέτα των γηπεδούχων και στην άλλη άκρη ανέλαβε δράση ο Ρίβερς.

Ο Αμερικανός “ξεμπούκωσε” με 3/3 σουτ και 8π., πριν έρθει ο Καλάθης να ολοκληρώσει σερί 12-0 (46-36, 25’), με το ΟΑΚΑ να παραληρεί!

Η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ ήρθε με Ροντρίγκεθ και Ντε Κολό για επιμέρους 2-10 (48-46, 28’) και ως το 30’ μπόρεσε να φτάσει τους γηπεδούχους (51-51), που είχαν κακές επιθετικές επιλογές.

Πινγκ-πονγκ και… Σέρχι από ΤΣΣΚΑ

Πλέον το παιχνίδι πήγαινε στη λεπτομέρεια, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια, με τον Παππά να έχει τα επιθετικά ηνία της ομάδας του και τον Σέρχι από την άλλη πλευρά (58-61, 34’).

Κάθε λάθος πληρωνόταν ακριβά, με την ΤΣΣΚΑ να χτίζει +5 (60-65, 36’) και τον Ντε Κολό να απαντά στον Καλάθη, πριν ο Χίγκινς χτίσει το μεγαλύτερο προβάδισμα της ομάδας του Ιτούδη (63-71, 37’).

Όμως δύο τρίποντα, ένα άμεσο του Ρίβερς κι ένα έμμεσο του Παππά ξανάκαναν το ματς ντέρμπι (69-71, 38’), με τον Παναθηναϊκό να χάνει κι ευκαιρία να περάσει μπροστά (άστοχο τρίποντο Ρίβερς) και ο Σέρχι σκόραρε για τρεις στο φινάλε της επίθεσης των Ρώσων (69-74, -49’’), δίνοντας το αποφασιστικό προβάδισμα στην παρέα του.

Έτσι, η ομάδα του Ιτούδη κατάφερε να φύγει νικήτρια από το ΟΑΚΑ, με τους πράσινους να χάνουν για πρώτη φορά εντός έδρας φέτος για να υποχωρήσουν στο 12-7.

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ (21π.) ήταν ο… πορθητής του ΟΑΚΑ, καθώς ήταν παρών σε όλα τα κρίσιμα σημεία. Τόσο όταν ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα δέκα πόντων, αλλά και στο τέλος, σκοράροντας ένα κρισιμότατο τρίποντο που έκανε το 69-74, στη λήξη της επίθεσης.

Που κρίθηκε

Ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου οι αποστάσεις δεν ξεπερνούσαν τη μία κατοχή, αλλά η ΤΣΣΚΑ έτρεξε 11-3 για το 63-71 (37’). Ο Παναθηναϊκός πλησίασε (69-71) και θα μπορούσε να περάσει και μπροστά, αλλά αντ’ αυτού, ο Σέρχι σκόραρε για το 69-74 (-49’’), δίνοντας τη… βολή που έκρινε το ματς.

Δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Λοτερμόζερ (Γερμανία), Σίλβα (Πορτογαλία)