Ρεάλ: ”Βύθισε” την Εφές και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας

2018-01-25T22:29:07+00:00 2018-01-25T23:53:49+00:00.

25/Jan/18 22:29

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Αναντολού Εφές και εδραιώνεται στην τετράδα της Ευρωλίγκας. Έκανε θραύση το δίδυμο Ντόντσιτς-Ταβάρες!

Η Ρεάλ του 12-7 υποδέχθηκε την Εφές του απογοητευτικού 5-14 και το αποτέλεσμα δεν ήταν διαφορετικό από την φετινή εικόνα των δύο ομάδων. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν εύκολα των Τούρκων με 87-68 και σταθεροποιούνται στην προνομιούχο τετράδα. Από την άλλη, η Εφές παρέμεινε τελευταία, σε μία καταστροφική για εκείνη χρονιά.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Με καλή επιθετική εικόνα ξεκίνησε το ματς η Εφές. Παρόλα αυτά, η Ρεάλ αντέδρασε γρήγορα και μετά το 9-11 του πρώτου πενταλέπτου πέρασε μπροστά στο σκορ και βρέθηκε εκεί στην συνέχεια, με χαρακτηριστική άνεση.

Ο Λούκα Ντόντσιτς μπήκε γρηγορότερα στο ματς από το συνηθισμέν και έδειξε να μην τον έχει επηρεάσει η αποχή λίγων ημέρων λόγω ίωσης. Όλα αυτά βάσει στατιστικής, διότι γρήγορα ζήτησε αλλαγή από τον Πάμπλο Λάσο, λόγω κούρασης! Θυμίζουμε ότι ο νεαρός σταρ είχε χάσει τις τελευταίες προπονήσεις.

O Oυόλτερ Ταβάρες ήταν… ”κολώνα” σε άμυνα και επίθεση, κάτι που βοήθησε τους γηπεδούχους να πάνε στα αποδυτήρια με +9 (39-30).

”Πάρτι” από Ρεάλ

Παρόμοιο σκηνικό και στις αρχές του δεύτερου μέρους. Η Εφές ήταν ιδιαίτερα άστοχη, η Ρεάλ πέτυχε γρήγορους πόντους και το ματς συνέχισε την ίδια ρότα. Η ομάδα του Αταμάν έχανε την επαφή με το σκορ και προκειμένου να μείνει εντός παιχνιδιού, θα έπρεπε να ανεβάσει την απόδοσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ όμως, αντιθέτως η Ρεάλ ”απογειώθηκε” με μπροστάρη τον Ντόντσιτς και πήρε ακόμα μία σημαντική νίκη, με τελικό σκορ 87-68.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, η διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου δεν εξαλείφθηκε ποτέ και η Εφές απλά είδε την Ρεάλ να προελαύνει, ειδικά στο δεύτερο μέρος.

Παίκτης-κλειδί: Δύο οι υποψήφιοι για τον MVP της βραδιάς. Ο Ουόλτερ Ταβάρες ήταν καθοριστικός μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Τελείωσε το ματς με 14 πόντους (5/7 δίποντα, 4/7 βολές), 9 ριμπάουντ, μία ασίστ και 4 κλεψίματα, αποδεικνύοντας πως δεν είναι απλά μία προσθήκη, λόγω των πολλών τραυματισμών.

Από την άλλη, το παιδί-θαύμα των Ισπανών ”καθάρισε” το ματς. Στη τελευταία περίοδο, ήταν ασταμάτητος και ολοκλήρωσε την βραδιά με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-30, 60-47, 87-68.