Παναθηναϊκός – κριτική: Πολλά από πολλούς και το καλύτερο από τον ηγέτη του (videos)

2018-01-25T23:10:56+00:00 2018-01-26T18:18:58+00:00.

John Rammas

25/Jan/18 23:10

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - ZALGIRIS KAUNAS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / EUROKINISSI)

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας (94-93 παρ.) στο ΟΑΚΑ για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Άρχισε άτολμος στην επίθεση κι αναποτελεσματικός στην άμυνα κι αντικαταστάθηκε μετά από τα πρώτα 5:37 (1ρ.). Επέστρεψε στο 13′, αλλά και πίσω στον πάγκο μετά από μόλις 0:50 (άλλο 1ρ.), αφού υπέπεσε σε ακόμη ένα φάουλ και προφυλάχθηκε για τη συνέχεια. Στο 24′ ήρθαν όχι απλώς οι πρώτοι του πόντοι, αλλά κι η πρώτη φορά που σήκωσε τα χέρια για να σουτάρει (2/2β.), μόνο που στο 25′ έφτασε και τα 3φ. κι άντε πάλι στον πάγκο. Χρειάστηκε να παίξει από το 27′ με 4φ. (είχαν προηγηθεί βήματα του Άαρον Ουάιτ), αλλά κατάφερε να είναι παρών μέχρι και τη λήξη σε μία άκρως οικονομική εμφάνιση (8π. με 1/2τρίπ., 5/5β., 4ρ., 1ασ.)

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Πάτησε παρκέ στο 8′ και το πήρε σερί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες (3π. με 1/3 σουτ) και με συνεισφορά κυρίως στην άμυνα. Δε δίστασε να το κάνει την κρίσιμη στιγμή (τρίποντο για το 81-82 στα -43,1″ και layup για το 83-83 στα -16,5″), αλλά δεν ήταν clutch στη συνέχεια (άστοχο δίποντο στα -38″ της παράτασης με το σκορ στο 91-91 και 1/2β. για το 92-91 στα -16,9″). Ευτυχώς για τον ίδιο (10π. με 1/3δίπ., 2/6τρίπ., 2/4β., 2ρ., 3κλ., 1λ.) και τον Παναθηναϊκό, ο Νικ Καλάθης φρόντισε για όλους.

#11 Νίκος Παππάς
Μπήκε στο παιχνίδι στο 11′, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει για κανέναν, ούτε για τους άλλους, ούτε για τον ίδιο του τον εαυτό (0/1 σουτ, 1ασ., 1λ.) και βγήκε μετά από 8:15. Έπαιξε για άλλα 16:02 σε δεύτερο ημίχρονο και παράταση με κύριες μέτριες επιλογές στην επίθεση (6π. με 2/5δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 2ασ., 1λ. σε 24:17), όπως το άστοχο τρίποντο από τα 8μ. στο 44′ (91-90).

#12 Μάρκους Ντένμον
Ο Αξέλ Τουπάν του έβαλε δύσκολα στα πρώτα λεπτά στην άμυνα, αλλά είχε τον τρόπο να αναπληρώσει και με το παραπάνω το κενό στην επίθεση (14π. με 5/8 σουτ, 1ασ., 1κλ., 2λ. σε διαδοχικά 10:34. Από το 19′, όταν επέστρεψε, δεν ήταν εξίσου αποτελεσματικός. Είναι χαρακτηριστικό πως η συμμετοχή του ολοκληρώθηκε στο 26′ (14π. με 1/3δίπ., 4/6τρίπ., 1ασ., 1κλ., 3λ. σε 17:11).

#14 Τζέιμς Γκιστ
Παρότι άρχισε με 4 πόντους (2/4 σουτ), 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στα πρώτα 7:22, απείχε πολύ από τον καλό του εαυτό κι ο Αντάνας Καβαλιάουσκας το τόνισε στο μέγιστο βαθμό. Τα 3 γρήγορα φάουλ σε μόλις 3:43 στην τρίτη περίοδο το έκαναν ακόμη πιο δύσκολο για τον ίδιο και τον Παναθηναϊκό, αλλά τουλάχιστον ήταν αυτός που έπρεπε στην παράταση. Είχε την… ατυχία να δει τον Κέβιν Πάνγκος να ευστοχεί στα τελευταία 4,7″, όταν έμεινε πάνω του στην αλλαγή, αλλά τέλος καλό, όλα καλά (12π. με 6/8δίπ., 0/2τρίπ., 2ρ., 2κλ., 2λ. σε 27:28).

#15 Ίαν Βουγιούκας
Ήταν από το 8′ και μετά η επιπλέον λύση του Παναθηναϊκού κοντά στο καλάθι και τι λύση: 9 πόντοι (3/3δίπ.), 6 ριμπάουντ στα πρώτα του 8:48. Προφανώς κι ήταν θετικός για όσο έπαιξε (11π. με 4/5δίπ., 3/4β., 8ρ., 2λ. σε 17:28 μέχρι το 33′) κι άγγιξε το δεύτερό του double-double σε 105 συμμετοχές στη διοργάνωση.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Ήταν ως συνήθως οι πρώτες ανάσες του Νικ Καλάθη (στο 9′), αλλά δεν κατάφερε να ξεχωρίσει ούτε σε δημιουργία, ούτε σε εκτέλεση (2π. με 0/3 σουτ, 1ρ., 1ασ. στα πρώτα του 8:17). Επέστρεψε πιο δραστήριος στο δεύτερο ημίχρονο κι ήταν αυτός που κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στην επίθεση ανάμεσα σε τρίτη και τέταρτη περίοδο (9π. από 27′ μέχρι 31′), για να ισοφαρίσει το season-high του (14π. με 1/3δίπ., 2/3τρίπ., 6/6β., 1ρ., 1ασ., 1λ. σε 20:46).

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε στο 6′ την ενέργειά του στην άμυνα, αλλά δεν έκανε πολλά περισσότερα στα πρώτα του 6:50 (0/2τρίπ., 2ρ.). Επέστρεψε για σχεδόν άλλο τόσο, δεν έδωσε σκορ, αλλά έδωσε δεύτερες επιθέσεις, πριν ολοκληρώσει (στο 33′) στα 0/3 τρίποντα, 4 (2+2) ριμπάουντ και 1 λάθος σε 13:51.

#23 Ζακ Όγκουστ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#33 Νικ Καλάθης
Άρχισε φουριόζος (7π. με 2/3 σουτ, 3ρ., 4ασ. σε 8:41), πριν επιστρέψει στο 17′ για να (ξανα)βάλει σε τάξη του παιχνίδι του Παναθηναϊκού, πλην της εκτέλεσης, η οποία δεν ήταν το δυνατό του σημείο. Κόλλησε από τα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας στα 8 ριμπάουντ και στις 9 ασίστ για ακόμη ένα… παραλίγο triple-double (14π. με 2/10δίπ., 1/3τρίπ., 7/8β., 8ρ., 9ασ., 3λ. σε 30:01), αλλά έβαλε το νικητήριο σουτ, οπότε ακόμη καλύτερα.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Δεν ήταν ο… γνωστός Θανάσης Αντετοκούνμπο (2π. με 1/2 σουτ στα πρώτα 7:22) κι έκτοτε χρησιμοποιήθηκε για άλλα 5:18 σε… ειδικές καταστάσεις (2π. με 1/2δίπ. σε 12:40).

#44 Ντίνος Μήτογλου
Το πρόβλημα του Κρις Σίνγκλετον με τα φάουλ του έδωσαν την ευκαιρία στο 14′ κι ο ενθουσιασμός της μόλις δεύτερης συμμετοχής στη διοργάνωση τον βοήθησε να σκοράρει και τους πρώτους του πόντους (3π. με 0/1δίπ., 3/4β.) δίπλα σε 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος. Αν δεν ήταν επιπόλαιος στην άμυνα και το παιχνίδι δε στράβωνε στο δεύτερο ημίχρονο, θα έπαιρνε κι άλλο χρόνο συμμετοχής…