Η Βαλένθια “δάγκωσε” την Χίμκι στο φινάλε!

2018-01-26T22:23:45+00:00 2018-01-26T22:32:11+00:00.

26/Jan/18 22:23

Μία σπουδαία νίκη στην έδρα της, πήρε η Βαλένθια με 85-83 κόντρα στην κακή αμυντικά και απόψε, Χίμκι που, αρχίζει και ανησυχεί για την πρόκριση στα πλέιοφς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του, απλά οι “νυχτερίδες” ήταν καλύτερες στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Βαλένθια έχει ρεκόρ 7-13 και η Χίμκι “έπεσε” στο 11-9 και η “μάχη” της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα για την οκτάδα συνεχίζεται.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από το ξεκίνημα…

Πολύ ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (9-9 στο 4′), αφού έπαιζαν καλά στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-2 κατάφεραν, να ξεφύγουν στο σκορ με 17-11 (στο 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Χίμκι να προηγείται (24-23), χάρη σε ένα σερί 13-6!

Ίδια εικόνα και “μάχη”

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοκαθεδρία στο σκορ και το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό (31-29 η Βαλένθια στο 14′). Το προβάδισμα των “νυχτερίδων” αυξήθηκε στο δεν αυξήθηκε (39-36 στο 18′), αφού οι Ρώσοι προσπαθούσαν να κρατηθούν στο ματς και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-44.

Ματσάρα και συνεχώς κοντά στο σκορ

Το δεύτερο μέρος στην Ισπανία ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα έστω και δύσκολα με 52-48 (στο 24′). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και η Βαλένθια διατηρούσε το προβάδισμα της (57-55 το 28′). Τελικά με ένα σερί 7-2 η Χίμκι έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 64-63. Να πούμε ότι σε αυτό το δεκάλεπτο τραυματίστηκε σοβαρά ο Βαν Ρόσομ.

Στο φινάλε οι “νυχτερίδες”… δάγκωσαν τους Ρώσους!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το κεφάλι στο σκορ με 70-69 (στο 33′). 6 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, οι “νυχτερίδες” ανέβασαν την διαφορά του προβαδίσματος τους στο +6 (77-71) με συνολικό σερί 13-7. 3 λεπτά πριν την λήξη, η Βαλένθια “άγγιζε” την νίκη, αφού κρατούσε την διαφορά των 6 πόντων (81-75).

Με ένα 5-0 σερί η Χίμκι μείωσε στον πόντο (81-80 στο 38′) , αλλά ο Γκριν και ο Αμπάλντε με 2/2 σουτ έκαναν το σκορ 85-80 (στο 39′). Ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα η Βαλένθια έβαλε τις βολές της νίκης και κέρδισε με 85-83!

Παίκτης-κλειδί: Ο Πλάις ήταν εξαιρετικός και “άγγιξε” το double double με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Έρικ Γκριν με 11 πόντους (4/6 σουτ) και 2 ασίστ ήταν καθοριστικός.

Που κρίθηκε:  Στην εξαιρετική απόδοση της Βαλένθια στην τέταρτη περίοδο, όπου και ουσιαστικά κρίθηκε το ματς και στο ότι πέτυχε τα μεγάλα σουτ με Γκριν και Αμπάλντε.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-44, 63-64, 85-83.